| Sfinnx a întrebat:

Ce imi recomandati impotriva cosurilor negre? Orice in afara de PLASTURI! am incercat dar nu a avut loc nici o schimbare
Poate eventual o crema naturala sau ceva de la farmacie.

Răspuns Câştigător
| ピンク a răspuns:

Se numesc 'puncte negre'. Iti recomand sa vizitezi un cosmetician sa iti faca un tratament de scoatere a punctelor. Cam orice cosmetician ar trebui sa aiba un aparat care iti deschide porii si iti inmoaie pielea fetei cu ajutorul aburilor. E ca si cum ti-ar scoate cosurile, pur si simplu stoarce punctele dupa ce ti-a deschis porii. Si nu iti face griji, nu vor ramane lacuri libere (asta daca cosmeticianul stie ce face) deoarece dupa ce termina tratamentul iti va pune o masca ce va inchide porii sau iti va 'electrocuta' foarte usor pielea fetei cu un aparat pentru a inchide porii. Atentie! Acest tratament trebuie facut doar dupa ce iti trece ciclul menstrual, deoarece de multe ori in timpul acelei perioade pot aparea mai multe puncte. Si ar trebui sa te speli de 6-7 ori pe zi pentru a-ti mentine fata curata. De asemenea, nu uita de demachierea de seara (chiar daca nu te-ai machiat) si iti recomand sa iti cumperi o lotiune tonica care nu contine alcohol cu care te vei curata in fiecare dimineata si seara.
Cam atat... si nu uita, o alimentatie sanatoasa inseamna o piele sanatoasa, asadar incearca sa eviti ciocolata sau chips-urile. Bafta happy

4 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Aceste "cosuri" poarta denumirea de "puncte negre".
Eu iti recomand sa iti iei de la farmacie sapun de la ortos pentru acnee si puncte negre cu borax (este si cel cu sulf, doar ca acela e mai mult pentru cosuri) http://www.ortos.ro/produse/produse-de-larg-consum.html#

| PupicAndreea a răspuns:

Pentru a deschide porii si a-ti curata tenul in profunzime, incearca masti pe care mama natura ti le ofera pentru tenul gras si punctele negre. Incearca o masca pe baza de caise coapte: indeparteaza samburele si pielita si striveste-le cu ajutorul unei furculite. Aplica pasta pe ten, insistand in zonele sensibile si las-o sa actioneze 30 de minute. Indeparteaza masca utilizand un servetel moale si clateste-ti fata cu infuzie de musetel. Aceasta masca are efect tonic si permite indepartarea mai usoara a punctelor negre.
O alta masca naturala este cea pe baza de mere: se taie marul in bucati marunte si se fierb in jumatate de cana de lapte dulce pana cand se inmoaie, apoi se dau prin blender pentru a obtine o masca mai consistenta. Se aplica pe tenul curat si se indeparteaza dupa 30 de minute. Puteti clati atat cu lapte cald cat si infuzie de musetel. Eu am folosit Zinerit.

| Anonymous112 a răspuns:

Salut. Iti recomani o crema Nivea. o gasesti la farmacie, este un pic mentolata.