| virshabhasthira a întrebat:

Ce masti pentru tenul uscat si cu acnee imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| ioaaana a răspuns:

Masti pentru tenul uscat

Amesteca doua banane mai verzi cu o lingura de miere si o jumatate de pahar de iaurt si aplica mixtura pe fata pentru 20 de minute pana se usuca. Apoi indeparteaz-o cu apa calduta;
Bate un albus de ou pana se ingroasa si adauga 1 lingurita de miere si una de ulei de floarea-soarelui;
Amesteca o lingurita de unt cu o lingurita de apa si aplica aceasta compozitie pe zonele uscate ale fetei. Lasa sa actioneze vreo 15-20 de minute, dupa care spala fata cu apa rece;
Si pentru ca tenul uscat este predispus mai mult ridurilor decat celelalte tipuri de ten, iata solutia: amesteca o banana pana devine o pasta cremoasa, aplic-o pe fata pentru 15-20 de minute, dupa care indeparteaza masca cu apa calduta urmata de un jet cu apa rece pentru a inchide porii.
Iar pentru acnee poti folosi o masca pe baza de argila.Cumperi praf de argila de la plafar si o amesteci cu miere, iaurt, fructe, combinatiile sunt diverse.Sau pur si simplu iti cumperi de la farmacie o crema impotriva acneei.

4 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Pentru tenul uscat ai la dipozitie acest site foarte util:

http://www.util21.ro/despre-femei/frumusete-masti-pentru-ten-uscat.htm

iar pentru acnee:
http://news.softpedia.com/......7880.shtml

Te pup! sa te faci frumoasa!

| Yollanda;x a răspuns:

Pentru tenul uscat, se recomanda mastile din galbenus de ou sau drojdie, mastile din iaurt sau smantana.

| Ralucutsa a răspuns:

Masca cu rosii.
Functioneaza!
Sau daca nu iti convine, cu miere
Cea cu miere iti hidrateaza poelea.Si ce cu struguri mergewinking
Funda?

| natalia_6286 a răspuns:

Pentru acnee foloseste argila dar nu e buna 100%. Ce poti folosii si e ffffff bun pentru acnee e o masca din suc de lamaie, adica o lamaie stoarsa si pui un pic de praf de scortisoara este ffff buna si da rezultate imediat.eu am incercat si crede-ma nu mai am nici o problema cu cosuriile.singura problema e ca trebuie sa te freci un pic si cam ustura...atata tot. pupici dulci