| Rose_2860 a întrebat:

Ce nume va place mai mult Delia, Ramona, Rebeca, Anemona, Lorelai sau Ingrid? Care are cea mai frumoasa semnificatie?

37 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Lorelai si Ingrid. Sunt mai speciale.

| Unique a răspuns:

Fiecare om isi are preferintele mele dar eu le aleg pe toate toate sunt frumoase si dragute

| liongirl a răspuns:

Buna!`happy
Pai am gasit asa:
1.Delia : Prenume preluat din limba greaca, unde Delia era numele unei sarbatori ateniene care avea loc in amintirea plecarii lui Tezeu in Creta (personaj imaginar, celebrul razboinic si erou atenian, fiind cunoscut pentru ca l-a ucis pe Minotaur, o bestie jumatate om si jumatate taur, care traia sub palatul regelui Minos din Knossos). Termenul mai era folosit sa desemneze locuitorii insulei Delos, socotita ca patria zeitei Artemis si a fratelui ei, Apollo. Forma cuvantului la plural - Deliades, a circulat in literatura mitologica. In onomastica romaneasca, numele s-a facut cunoscut si prin influenta modelelor reprezentate de diverse personaje literare care au purtat acest nume.
2.Ramona : Forma feminina a cuvantului Ramon - Ramona este un imprumut occidental de data recenta si el reproduce numele spaniol de Ramona, care are masculinul Ramon. Doua forme specifice zonei latine, Ramon si Ramona sunt la origine nume germanice. Lingvistii afirma ca ele provin de la numele de "Raginmund", care este compus din doua elemente, si anume: goticul "ragin", tradus prin "consiliu", "sfat" si cuvantul "munt", care are sensul de "protectie", "aparare". Intelesul global este acela de "sfat care apara", "consiliu protectionist". In onomastica germanica foarte multe nume pleaca de la radacina "ragin-", de unde si numele germanic Raginbald, frantuzescul Raimbaud, forma italieneasca de Regibaldo, Reginwald (de la care au plecat numele frantuzesti Renaud, Renault sau variantele italiane de Reginaldo sau Rinaldo), Reginbard, Reinhardt (in italiana devine Renardo si in franceza Renard, tradus cu sensul de "vulpe"). Ramona, forma feminina a numelui, nu este regasita in calendarele crestine, spre deosebire de Ramon, care este intalnit ca nume a sase martiri, comemorati de tot atatea ori in decursul unui an calendaristic. Ramon si Ramona au urmatoarele derivate: in franceza - Raymond, in italiana - Reginaldo sau Rinaldo, in germana - Raimund sau Raimunda, in maghiara - Rajmund sau Rajmunda etc.
3.Rebeca : Prenume de origine biblica, Rebeca isi are originea in ebraicul "Ribqah", a carui inteles este de "splendoare". Prenumele a patruns in onomastica crestina europeana in formele celor doua limbi in care a fost initial tradus "Vechiul Testament": latinescul Rebecca si grecescul Rebekka. In cultura noastra onomastica prenumele sunt atestat cu mai multe derivate: Raveca, Raveca, Veca, Ravica, Raveica sau Riveica. Numele este raspandit peste tot in lume datorita in principal sfintei cu acelasi nume, mama gemenilor Esau si Iacov, una dintre cele doua sotii ale patriarhului Isaac (alaturi de Avraam si Iacob, Isaac este considerat unul dintre cei trei parinti ai iudaismului, care este prima religie monoteista care a impus un Dumnezeu unic; el a trait pana la varsta de 180 de ani). Numele de Rebeca apare in 30 de versete ale Sfintei Scripturi, sub forma scrisa de Reveca. Prin frumusetea si inteligenta ei, Rebeca a devenit in timp un simbol al femeii frumoase, care are un suflet nobil, nume folosit nu de putine ori de scriitori pentru a da viata personajelor literare.
4.Anemona : Originea numelui Anemona este greceasca, iar semnificatia sa este aceea de floarea vantului. In mitologia greaca, Anemona era numele uneia dintre nimfe care a fost transformata in floare.

Anemona este si denumirea populara a unei plante de o frumusete aparte, originara din regiunile montane din jurul Marii Mediterane.
5. Lorelai : Acest nume de fata este folosit in germana, engleza, norvegiana, suedeza si daneza. Sursa este "luren lei", un nume germanic vechi insemnand "a sta la panda dupa o faleza." O legenda germanica spune ca Lorelei a fost o frumoasa sirena ce ispitea ambarcatiunile catre stancile ucigatoare ale raului Rhine.
6.Ingrid : (norvegianã) Ing este frumoasã (Ing este numele unei zeitati nordice).
Cred ca cea mai frumoasa semnificatie o au Delia, Rebeca, Anemona si Lorelai, dar cele care-mi plac cel mai mult sunt Delia si Lorelai.
Bye!`:*

| AvalohAlyn a răspuns:

Delia imi place foarte mult dar si Ramona.Sunt nume frumoase si zic eu mai speciale.

| Roby67 a răspuns:

Loreley, vezi aici ce inseamna
http://ro.wikipedia.org/wiki/Loreley

| meeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Delia imi place rebeca si lorelai sunt asa de retardate

| DarkShaodw1 a răspuns:

Lorelei!love struck E splendid! E asa melodios...si atragator. Lorelei inseamna frumoasa, fermecatoare, atrgatoare...:X Il iubesc.Si mai ales dupa ce am citit romnanul lui I. Teodoreanu
love struck

| Fifylici a răspuns:

Delia si Ingrid imi plac mult dar si celelalte sunt frumoase

| zorialbi a răspuns:

Anemona, pentru ca e nume de floare (Anemone nemorosa - floarea Pastelui) happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De mica imi placea numele Ingrid. Cea mai fruoasa papusa pe care o detineam la momentu de fata primea acest nume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebeca si Ingrid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebeca si Delia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramona

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Delia suna dulce si misterios happy. Deci raman la Delia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramona pentru ca e numele meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anemona

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos este rebeca...
Inseamna legatura, frumusete
Foarte frumoos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic Delia. Fiind ca este numele meu! Mersi oricum!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mie imi placac delya si ingrid pentru ca e numele meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca lorelai si ingrid sunt niste nume speciale, celelalte nu imi plac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anemona

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebeca ca inseamna bucurie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rebeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Delia

| manke a răspuns:

Aici gasesti semnificatia acestor nume, dar si caracteristicile numelor. http://www.prenumelepotrivit.ro/