| Loredana_4793 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care fac discriminari? Despre cei care judeca persoana inainte de a o cunoste? Cei care pun "eticheta"dupa aparente?

Ce parere aveti despre cei care ii exclud pe cei care au o problema fizica(spre exemplu:sunt mai plinuti, mai scunzi...)?

De ce sunt exclusi astfel de persoane?

Credeti ca toata lumea ar trebui sa arate ca"Barbie"sau "Ken" pentru a intra in anumite grupuri?

Răspuns Câştigător
| Laura_2393 a răspuns:

Persoanele care rad de defectele altora deoboiceoi au foarte multe frustrai, vor sa distraga atentia de la defectele lor aratandule pe ale altora. De multe ori ni se intampla sa intelegem o persoana gresit si sa o etichetema ca atare. Eu una recunosc ca mi s-a intamplat sa imi fac o parere foarte proasta despre o fata dar am avut sansa sa o cunosc si in timp am ajun prietene foarte bune. Nu trebuie sa fi Barbie trebuie sa fi tu insati, oameni care merita sa ii ai prin preajma te vor aprecia asa cum esti.

8 răspunsuri:
| hiphopbeatz a răspuns:

Si eu taghez/etichetezi persoane, dar doar atat.pentru 30 de secunde imi zic in minte e. g.:ce ciudata. e imbracata toata in roz(piti de dorobanti). DAR nu mai mult.stiu ca nu-s perfecta, stiu ca nu-s cea mai tare.nu-mi permit sa zic ceva despre o persoana deoarece nu o cunosc. e stupid.

si oricum eu nu dau un ban pe ce zice lumea de mine.nu-mi pasa. pur si simplu. daca ai fost tagata ca sa zic asa a fi ceva, arata-le semnul "pacii mondiale" si treci mai departe.

pace!

| Drinni a răspuns:

Barbie si Ken, dupa parerea mea sunt pitzipoanca si cocalarul atipic.Am intalnit oameni care fac discriminari, am fost strigata emo pe strada pentru ca am o freza mai diferita. Oamenii se uita ciudat pentru ca sunt prost educati, mainute inferioare care se cred perfecte si cred ca toata lumea care e diferita e inferioara si ''stricata''. Oameni ca astia sunt la tot drumul si nu trebuie luati in seama. Oamnii valorosi si in special prietenii nu te judeca dupa aprente. Oamenii si-au format un tipar ''robot'' si judeca alti oamni dupa el. Ceea ce e gresit.Total gresit. Un om adevarar si o persoana crescuta corect accepta o persoana asa cum e si nu se injoseste pe el insusi facand asa remarci.Totul de fapt vine din educatie care e foarte deficitara avand in vedere ca multi copii imprumula acest ''atuu'' de la parinti. fundita?

| Maya. a răspuns:

De ce? Pentru ca pur si simplu ei nu se pun in locul acelei persoane. Le e foarte usor sa dea din gura.straight face. Nu suporta ideea ca nu exista perfectiune.In ochii lor doar ei insisi sunt perfecti, si de-asta aleg sa fac diferente intre oameni.

| MyMy_3116 a răspuns:

Mi se par stupizi! Oamenii nu ar trebui sa fie judecati dupa felul cum arata, statutul social sau mai stiu eu. Ce vina are un copil daca se naste intr-o familie saraca? Sau ce vina are o femeie daca este mai scunda? raspunsul meu:nimeni nu poate sa-si aleaga familia sau felul cum arata.Fiecare om are defecte si ar trebui sa fie acceptat asa cum este.

| Danitzu a răspuns:

Mno vezi thu acum traim intr-o lume a aparenelor in care tot e conteaza este cum arati din ce familie provii si cati bani ai.Chestia cu excluderea este de cand ma stiu numai ca thu te-ai facut mai mare si acum ai inceput sa vezi cu alti ochi realitatea in care te afli.pentru a judeca o persoana nu este nevoie numai sa te iei dupa aspectul fizic ci si dupa cum se comporta cum vorbeste, pentru ca de cele mai multe ori chiar daca esti popular si apartii multor grupuri o sa te simti la un anumit moment dat singur si atunci iti vei da seama ca a face rau altora, excluzandu-i din grup, marginalizandu-i sau razand de ei este decat un capriciu un moft care pe tine te poate face sa pari mai "cool" in fata prietenilor. Iar depre felul in care arati...siner nu iti alegi thu cum sa arati...ca te modelezi in timp asta e adevarat dar sunt si persoane care nu sunt la fel de norocoase ca ceilalti si ne nasc ori cu malformatii sau cu anumite defecte, ori sunt supraponderale. dar ceea ce trebuie sa stii e ca sunt si ele oameni si nu vor sa fiea asa, dar asta e, o viata au si trebuie sa o traiasca.happy

Mno gata. mi-am terminat romanullaughing sper sa te ajute sa vezi si din perspectiva mea viata si cel mai important sa nu te lasi influentata de ceilalti in modul tau de a fi si de a gandihappy

Succes in continuare. Ceau:*

| Theola a răspuns:

Dupa parerea mea cei care ar trebui sa fie DISCRIMINATI ar fi lesbienele si homosexualii, nu asiaticii, negrii si handicapatii(mintal/fizic)!

| Alya a răspuns:

E cea mai mare prostie sa excluzi pe cineva doar pentru ca e mai plinutz sau are un anumit defect fizic...si nu trebuie sa arati ca eu stiu cine ca sa te integrezi undeva...trebuie sa fii u insati doar ca putin sunt cei care fac lucru asta.si multi ii exclud p cei cu anumite probleme, iar aia nu au minte dupa parerea mea;*

| alinadascaleanu a răspuns:

Ami plece dar cradem arate barbie ken in anumite grupu andra cu simplu