| AvalohAlyn a întrebat:

Nu e normal sa NU judecam pe nimeni? Oamenii nu trebuie sa se judece intre ei fiindca toti au anumite slabiciuni.De judecat sa judece numai si numai Dumnezeu.Nu credeti? Ce parere aveti despre faptul ca lumea judeca prea mult si condamna pe altii?

Răspuns Câştigător
| Cσcσ a răspuns:

Restul oamenilor o sa ne judece fie ca facem lucruri bune, fie ca nu. Mereu o sa dam de cineva pe care-l roade de ceea ce se intampla in viata noastra.
Deja am ajuns sa cred ca oamenii au fost "programati" de la inceput sa-i catalogheze pe altii dupa felul in care arata, sau mai bine spus, cum nu arata, dupa ce masini conduc, dupa felul in care se poarta, dupa lungimea parului (mai nou), efectiv suntem etichetati dupa absolut totul.
Si mie mi se intampla sa judec oamenii dupa aparente, si imi dau seama ca este gresit si total nedrept. Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui, si ai dreptate, doar Dumnezeu este in masura sa ne judece pentru faptele noastre.

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Apartenenta si identitatea de grup sunt accentuate de judecarea si respingerea altor grupuri.
Cu cat ai sanse mai mari sa te integrezi intr-un grup cu atat e mai bine.

Intre sexe diferite condamnarea si respingerea altor indivizi "defecti" sau diferiti de tine creste sansele ca genomul format sa fie sanatos.

Si cel mai important, judecarea altora anticipeaza potentiale pericole.
O comparatie simpla ar fi caprioara care "judeca" tigrul si fuge, chiar inainte ca acesta sa isi manifeste intentiile.
De ce crezi ca in majoritatea cazurilor judecam in mod negativ pe ceilalti, nu pozitiv.
Deoarece judecata negativa e cea eficienta cand vine vorba de supravietuire.

La baza biologiei sta ceea ce noi oamenii numim "egoism".

| Mădă0611 a răspuns:

De fapt toata treaba asta cu judecatul e pentru supravietuire, asa ca ne e in ADN sa judecam pentru a ne apara viata, asta nu inseamna ca trebuie sa lovim sau omoram, ci doar sa fim atenti.

| cristimihailov a răspuns:

E alegerea lor. A ta care este?

| nlko a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa ne judecam intre noi... pana la urma noi nu cunoastem motivele si povestea fiecaruia, deci singurul care ne-ar putea judeca ar fi Dumnezeu.

| Doc22 a răspuns:

Dupa cum stii, in ziua de azi, daca nu esti "normal" esti dat la o parte.
Lumea te judeca ca fiind:prost, tampit, cretin etc...
Dar nu e bine...nu trebuie sa ne judecam intre noi... -_-