| anonim_4396 a întrebat:

Ce produse intra in ritualul de demachiere si care sunt pasii corecti de urmat pentru demachiere?
Dar pentru un ten uscat, ce produse intra?

Răspuns Câştigător
| Ale5184 a răspuns:

Da, crema de hidratare e diferita. Unele hidrateaza mai intens, sunt mai uleioase, speciale pentru ten uscat. Altele sunt mai slabute. Indiferent de tipul de ten, e necesar sa folosim o crema de hidratare. Cele pentru noapte sunte mai uleioase si hidrateaza mai intens. Cand aplici ziua machiajul, iti trebuie una care hidrateaza mai putin, nu vrei sa ai fata uleioasa. O aplici si dupa ce intra in piele (5-10 min) poti aplica machiajul de zi. Am auzit ca sunt ok cele la Vichy raportat calitate pret. Avand tenul uscat, ar trebui sa folosesti una seara si alta dimineata. La fel de important e sa nu folosesti un fond de ten care are acoperire mare si efect matifiant. Alea usucă teribil tenul.
Uleiul de cocoa il poti lua si de la un plafar. Uneori e mai ieftin decat cel din farmacii sau chiar la acelasi pret. Un borcan mare iti ajunge mult timp. De obicei se gaseste in forma solida, trebuie sa il incalzesti putin ( gen il lasi pe geam sau cu foehnul) ca sa fie in forma lichida si sa te poti demachia mai usor. Ai putea si sa nu folosesti uleiul doar ca e mult mai usor sa intins machiajul la inceput si cu apa micelara doar sa stergi pentru ca nu te freci atat incat sa iti iriti fata.
Dupa ce folosesti apa micelara e suficient sa te clatesti cu apa fara sapun si altele. Apa micelara nu incarca tenul si lasa senzatia de ten curat.

15 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Te poti demachia cu un lapte sau apa micelara blanda.
Spalare dupa cu un gel cat mai hidratant formulat pentru pielea uscata.
Un ser cu acid hialuronic de 3 x sapt daca ai fata foarte uscata - seara
Crema emolienta si hidratanta.

| Bizon95 a răspuns:

"ritualul de demachiere"
wow, nu stiam ca machiajul e o religie, dar cat traiesc invat

| Speranta12 a răspuns (pentru Bizon95):

Ritual inseamna ca e un set de actiuni care se repeta la fel in fiecare zi sau in fiecare seara. Ritual are mai multe sensuri.

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Ritual este o actiune care tine de CULT, adica religie, secta, adoratie, vraji, magie, etc.
https://dexonline.ro/definitie/ritual

cand nu tine de cult se numeste "procedeu" sau "protocol", NU RITUAL

| Speranta12 a răspuns (pentru Bizon95):

Pai oamenii i-au dat si alt sens, de-alungul timpului, cum e cel regasit in categoria lifestyle.

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Cum zici tu, ti-am dat un link foarte clar
insa presupun ca te simti cccccool sa folosesti un cuvant de biserica cand e vorba de machiaj, asa ca cine sunt eu sa iti rapesc asta tongue

| Speranta12 a răspuns (pentru Bizon95):

Pai da nu l-am inventat eu n-am de ce sa ma simt cool, asta e termenul folosit de toata lumea care activeaza in domeniul asta

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Atunci tot domeniul e cccccool rolling on the floor

| Speranta12 a răspuns (pentru Bizon95):

Ai zis ca "presupun ca te simti cccccool sa folosesti un cuvant (bla bla)".
Cand ai auzit ca cei din domeniul lifestyle & beauty il folosesc, ai zis ca tot domeniul e cccccool, in sens peiorativ.
Deducere eronata din punct de vedere logic.
Nu se poate afirma ca x este de ca*cat pentru ca foloseste nu stiu ce cuvant. Descrierea unui domeniu nu se bazeaza pe astfel de chestii, ci se bazeaza pe caracteristile lui.

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Mama, RITUAL INSEAMNA RELIGIE, dat fiind faptul ca in domeniul tau oamenii au adoptat asa un cuvant ridica o concluzie evidenta SI IREVOCABILA: TOTI VA CREDETI CCCCOOL, iar asta e inseamna mai mult sau mai putin ca pentru voi meseria aia e ca o religie

nu vrei sa crezi, realizezi asta, ok, ce pot sa fac eu?

| Ale5184 a răspuns:

Foloseste ulei de cocos si intinde machiajul apoi foloseste o apa micelara pentru a sterge machiajul cu o discheta. Cele mai bune ape micelare sunt de la garnier (calitate/pret) sau cele de la bioderma dar sunt mai scumpe. Apa micelara trebuie sa fie pentru tipul tau de ten. Dupa, trebuie sa te speli pe fata cu apa simpla, te stergi prin tapetare, nu te freca pe fata ca se irita si aplici o crema hidratanta. Important e sa aplici crema in sens invers, nu trage pe obraji in jos, vi incearca sa ridici, altfel se lasa pielea de-a lungul timpului. La fel si in zona ridurilor, aplica crema masand, dar in sens opus.

| Speranta12 a răspuns (pentru Ale5184):

Crema hidratanta e diferita pentru fiecare tip de ten? Stii cumva care e o crema buna pentru un ten uscat? Aceeasi crema hidratanta trebuie sa o folosesc si inainte de machiere? Si cu cat timp inainte de machiere trebuie sa aplic crema?

Iar uleiul de cocos il cumpar de la farmacie? Si daca folosesc apa micelara, nu mai trebuie sa ma spal cu nimic pe langa, gen sapun sau gel? E destul apa micelara pentru spalare?

| Speranta12 a răspuns (pentru Ale5184):

Iti multumesc mult!

| Ale5184 a răspuns (pentru Speranta12):

Da, crema de hidratare e diferita. Unele hidrateaza mai intens, sunt mai uleioase, speciale pentru ten uscat. Altele sunt mai slabute. Indiferent de tipul de ten, e necesar sa folosim o crema de hidratare. Cele pentru noapte sunte mai uleioase si hidrateaza mai intens. Cand aplici ziua machiajul, iti trebuie una care hidrateaza mai putin, nu vrei sa ai fata uleioasa. O aplici si dupa ce intra in piele (5-10 min) poti aplica machiajul de zi. Am auzit ca sunt ok cele la Vichy raportat calitate pret. Avand tenul uscat, ar trebui sa folosesti una seara si alta dimineata. La fel de important e sa nu folosesti un fond de ten care are acoperire mare si efect matifiant. Alea usucă teribil tenul.
Uleiul de cocoa il poti lua si de la un plafar. Uneori e mai ieftin decat cel din farmacii sau chiar la acelasi pret. Un borcan mare iti ajunge mult timp. De obicei se gaseste in forma solida, trebuie sa il incalzesti putin ( gen il lasi pe geam sau cu foehnul) ca sa fie in forma lichida si sa te poti demachia mai usor. Ai putea si sa nu folosesti uleiul doar ca e mult mai usor sa intins machiajul la inceput si cu apa micelara doar sa stergi pentru ca nu te freci atat incat sa iti iriti fata.
Dupa ce folosesti apa micelara e suficient sa te clatesti cu apa fara sapun si altele. Apa micelara nu incarca tenul si lasa senzatia de ten curat.

| GrecuMariaaa a răspuns:

Eu folosesc demachiantul Doina. Apoi pun pe o discheta demachianta ulei de ricin si sterg ce a mai ramas.