| alina_4026 a întrebat:

Ce remedii stit de a scapa de cosuri? Folosesc foarte bune creme, scrab, masca insa fata se usuca foarte tare.

5 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Hello,Alina! in loc sa dai ogramada de bani pe acele produse care contin chimicale, mai bine iei o felie de lamaie si o pui pe fata.o lasi 10-15 minute si repeti actiunea 4-5 zile.Bafta!

| elenyss a răspuns:

Iti recomand sa te duci la un medic dermatolog si iti va da un tratament adecvat tipului tau de ten. Eu am facut multe prostii si am urmat tot felul de tehnici si tratamente care le-au facut prietenele mele si am ajuns la dermatolog cu acnee conglobata. A trebuit sa fac 1 an de zile tratament cu pastile Sotret, un medicament foarte puternic si greu de tolerat. Sincer te sfatuiesc sa apelezi la un dermatolog, nimeni nu-ti poate da sfaturi mai bune!

| Lavynya99 a răspuns:

Buna! Eu am o asemenea problema si as vrea sa te ajut...Cel mai bine e sa-ti speli fata cu ceai de musetel.Intreaba un dermatolog de creme...Te pup! Sper sa scapi de ele!

| radu76ers a răspuns:

Buna...eu sunt baiat, dar si eu am avut aceasta problema cu cosurile si am folosit Tetraciclina.Pe mine m-a ajutat si acum nu mai am probleme imi mai ies cateva cosuri (2-3 maxim) pe alocuri.

| princesgirl a răspuns:

Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei la ora actuală. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se dă fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Dar cel mai bine ar fi să consulţi un dermatolog.