| Ronnie35 a întrebat:

Ce remedii stiti pentru vindecarea arsurilor de soare ale pielii fetei?

7 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Incearca unguentul cu Bepanthen care ajuta la cicatrizarea pielii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaurt, smantana, pasta de dinti, lapte batut

| ALEX2402 a răspuns:

Da-te cu smantana

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau, dar cel mai bun lucru este sa......NU mai stai asa mult in soare big grin

| Ronnie35 explică (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

Nu obisnuiesc chiar deloc sa stau in soare, doar ca ieri am iesit pana in oras sa fac niste cumparaturi si din pacate am pierdut autobuzul si a trebuit sa merg 6km pe jos prin soare, pana acasa. big grin

| Raulinio a răspuns:

Galbenus de ou si lapte batut da rezultate 100%.

| misstoxick a răspuns:

Se pun comprese cu infuzie din flori de soc.
Se fac spalaturi locale sau se pun comprese cu infuzie concentrata de coada soricelului. Se pun doua lingurite de planta la o cana cu apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa se raceasca.
Se pun comprese cu gel de Aloe Vera.
Se fac bai locale sau se pun comprese cu infuzie de galbenele. Se pun 30 g planta la un litru de apa clocotita. Se acopera vasul si se lasa sa stea 15 minute.
Se pun cataplasme cu emulsie din seminte de gutui.
Se pun cataplasme cu cartofi cruzi dati pe razatoare.
Se fac bai locale cu muguri de plop. Se pun 20 g planta la un litru de apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa stea 15 minute.
Se pun cataplasme cu smochine. Se taie smochinele deshidratate in jumatati, se pun sa fiarba in lapte dulce, atat cat sa le acopere, si se tin la fiert pana se inmoaie. Se intind pe comprese sterile, se lasa sa se racoreasca si se aplica pe zona arsa.
Se pun comprese cu ulei de catina alba.
Se pun cataplasme cu boabe de fasole fierte si zdrobite.
Se pun cataplasme cu frunze zdrobite de vinete. Au efect emolient.
Se unge arsura cu miere, dupa ce a fost spalata cu infuzie de coada soricelului. Se repeta procedeul de doua ori pe zi.
Se unge arsura cu unguent de galbenele. Pentru prepararea unguentului este nevoie de 50 g flori uscate de galbenele sau 100 g flori proaspete, 400 ml ulei de masline, o lingura de unt sau de untura nesaturata si doua linguri de ceara de albine. Se maruntesc bine florile, se pun intr-un borcan si se toarna peste ele uleiul. Se pune un capac deasupra si se lasa la macerat, langa o sursa de caldura timp de 3 saptamani. Se filtreaza uleiul, se toarna intr-un ibric emailat si se incinge in baie de aburi. Se adauga untul sau untura si ceara, iar cand s-a omogenizat bine, se ia ibricul de pe foc, se lasa sa se raceasca si se freaca bine cu o spatula de lemn pana se obtine o crema. Se pune unguentul de galbenele in borcanele sau cutiute de plastic, se acopera cu capace si se pastreaza in frigider.
Se unge arsura cu alifie de propolis, dupa ce in prealabil a fost spalata cu infuzie din flori de soc sau coada soricelului.
Se unge arsura cu ulei de sunatoare, apoi se acopera cu o compresa sterila stropita cu ulei. Din 3 in 3 ore se va stropi compresa sau se va inlocui.
Daca arsura a avut loc in cavitatea bucala (cu cafea, ceai, supa etc) pentru a calma usturime se tine in gura un cub de gheata sau se clateste bine gura cu apa rece timp de 10-15 minute.
Se fac spalaturi bucale cu infuzie rece de galbenele sau musetel.
Se clateste gura cu apa sarata. Se pune o lingurita de sare la un pahar cu apa rece. Nu se vor consuma mancaruri si bauturi calde sau acidulate in urmatoarele 2-3 zile.
Retete importante, leacuri babesti folosite pentru tratarea arsurilor:

Ulei de sunatoare (musetel, levantica etc)
Se pun 20 g flori uscate si maruntite intr-un borcan, se stropesc cu 20 ml de alcool de 900, se acopera si se lasa la macerat 24 de ore. Se adauga 200 ml de ulei de masline sau de porumb si se fierb pe baie de aburi circa 3 ore, amestecand din cand in cand cu un betisor de lemn. Se lasa uleiul sa se raceasca, se filtreaza si se pastreaza in sticlute bine sigilate. Se foloseste sub forma de comprese.
Ulei din muguri de plop
Se zdrobesc 20 g muguri de plop uscati, se pun intr-un borcan si se stropesc cu o lingura de alcool de 900. Se astupa borcanul si se lasa la macerat timp de 24 de ore. Se adauga 100 g untura nesaturata si o lingura de ceara de albine si se fierbe unguentul pe baie de aburi timp de 3 ore, amestecand cu o spatula de lemn. Se filtreaza, se lasa sa se raceasca si se freaca bine pana cand se obtine o crema. Se pastreaza in frigider, in cutiute de plastic sau in borcanele cu capac.