| miry12 a întrebat:

Ce sa fac? mi-au iesit pe fata niste pete micute maro! ma ajutati? aveti voi o idee cum sa scap?

Răspuns Câştigător
| DianaIstratii a răspuns:

Buna, eu ati recomand cateva remedii naturale:
sucul de la o lamaie stoarsa... aplici pe fata si lasi sa se usuce.
O lingura de malai se amesteca cu un sfert de lingurita de pulbere din coaja de portocala obtinuta din coji uscate de portocale macinate cu rasnita de cafea, o lingurita de ulei de masline si o lingurita de lapte batut. Se amesteca componentele pana la omogenizare. Pasta obtinuta se aplica pe locurile cu pete, lasand-o sa actioneze pana cand incepe sa se usuce. Atunci se maseaza usor pielea cu degetele, pana devine stralucitoare. Se clateste dupa masaj, mai intai cu apa calda, apoi cu apa cat mai rece. In final, petele maronii dispar si pielea devine neteda si catifelata.
Alte tratamente:
* Se face un macerat din 100 g seminte de patrunjel in 500 ml tuica, lasat timp de 14 saptamani. Se tamponeaza locurile cu pete cu maceratul obtinut. In acelasi timp se consuma in stare proaspata frunza si radacina de patrunjel.
* Se amesteca faina de soia cu lapte, astfel incat sa rezulte o masa de consistenta mustarului. Se aplica pe fata, se lasa sa actioneze 30 minute si se spala cu apa calda si apoi cu un tampon de vata inmuiat bine in infuzie combinata concentrata de ceai de musetel.
* Se spala si se maseaza pielea cu urina proprie, recoltata din jetul de mijloc. Se lasa sa actioneze 30-60 minute. Se spala cu apa fara sapun, sau cu ceai de musetel ori coada-soricelului.
* Se tamponeaza sau se ung petele cu bitter suedez.
Intern, se foloseste concomitent cu tratamentul extern infuzie combinata din frunze si radacina de urzica (3-4 cani pe zi, pe stomacul gol). Pentru efecte mai bune, se beau 2-4 cani pe zi, pe stomacul gol, de infuzie combinata, dintr-un amestec in parti egale de frunPasta de morcovi, avocado si castraveti. Morcovii contin Vitamina A, avocado contine grasimi sanatoase. Se realizeaza o pasta sau un piure din aceste ingrediente, se aplica pe fata si se lasa sa actioneze pana la se usuca dupa care se clateste cu apa rece.
Suc de lamaie si miere. Acest amestec de suc are foarte multe proprietati: este bun pentru pistrui, pete maronii pentru ca are slabe proprietati de albire. Se amesteca suc de lamai proaspat cu miere, se aplica pe fata si se lasa sa actioneze 10 minute dupa care se clateste.
Otet cu ceapa. Acest amestec este foarte bun pentru pete maronii in ciuda mirosului care poate fi putin deranjant. Se pune pe gratar o ceapa si se lasa sa se coaca putin. Se pune intr-un tifon si se strange pana se obtine putin suc de ceapa. Se amesteca cu doua lingurite de otet, se aplica amestecul pe fata sau pe locurile afectate, se lasa sa actioneze un sfert de ora si se clateste cu apa rece.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Te rog nu folosi remediile naturiste propuse aici pentru ca noi nu stim ce ai! Petele acele pot fi puncte negre, pete pigmentare, poate o dermatita, asa ca cel mai bine du-te la medicul de familie/dermatolog sau la o farmacista sa te vada sa iti recomandate un produs in cunostinta de cauza.

| tzus a răspuns:

Http://www.eva.ro/......44452.html

eu am folosit sucul de lamaie si nu am acele pete