| Evellina a întrebat:

Ce sa fac sa nu ma doara asa tare cand ma epilez pe picioare?

7 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Da cu o crema care sa pregateasca pielea pentru epilare.

| Barajag a răspuns:

Prima data este bine sa te speli pe picioare, iti poti efectua un masaj de jos in sus, dupa ce te-ai uscat poti incepe epilarea, iar dupa ce te-ai epilat complet, aplica-ti o crema hidratanta.Bafta!

| Andreea_5313 a răspuns:

Te freci putin cu un cub de gheata sau te speli cu apa foarte foarte rece.Merge si in cazul sprancenelor.

| DeeaLove08 a răspuns:

Pai poti folosi crema depilatoare in loc de ceara sau benzi. eu folosesc de la elmiplant(costa max 10 lei un tub de vreo 50 ml). si nu creste mai repede parul decat cu ceara!

| greenabstract a răspuns:

Buna. Te poti spala cu apa rece pe picioare inainte sa te epilezi sau sa pui gheata 1 si ceva pe portiunea unde vrei sa te epilezi, dar avand in vedere ca a venit frigul, nu sunt sigura ca te incanta aceasta metoda!

| MariaO a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa gasesti o cosmeticiana cu mana cat mai usoara, si sa te relaxezi ( daca nu esti relaxata, transpiri si doare si nici nu se ia bine).
Deasemenea nu ar trebui sa te epilezi in perioada in care stii ca trebuie s aiti vina ciclul( in perioada aia doare cel mai tare).
In rest, durerea depinde de la om la om, nu prea ai ce sa ii faci. In schimb, dupa, ii poti cere cosmeticienei un gel calmant. Trebuie sa aiba, cel putin asa zice mama care e si ea cosmeticiana laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa pui apa rece, auzi si tulaughing
Ce dracu ma, sunteti fete si habar aveti, pana si eu care sunt baiat stiu mai multe decât voi.
Cât mai bine si indicat este sa te speli cu apa calda si sapun, pentru ca apa calda deschide porii si calmeaza cât de cât pielea. Apoi urmeaza epilatul propriu zis, care desigur nu se poate face fara durere, ca de aia se numeste epilat, daca voiai ceva fara durere, recurgeai la radere sau mai stiu eu, creme, ***. Dupa epilat îti poti da cu o crema hidratanta.
Foarte important este ca la o saptamâna sa îti faci un gomaj, care exfoliaza piele. Daca nu faci asta, parul îti v-a creste sub piele si efectele epilarii nu sunt chiar cele dorite de tinelaughing. Poti face un gomaj din zahar si ulei de masline, sau sare de mare si ulei de masline, sau tarâte si albus de ou, sunt multe metode traditionale, doar dai un search pe Google, sau îti poti cumpara o crema exfolianta.
Cam asta este, 1 zi întreaga de documentare în 3 fraze.