| TheDarkQeen13 a întrebat:

Doare daca ma epilez pe picioare cu ceara. Care e mai buna cea calda sau cea rece? sau cu ce sa ma epilez ca sa nu doara asa tare/ funda

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceara caldă dilată porul, smulgerea firului de păr este extrem de ușoară, fără durere.
Pa, pa.

| Amaliamalia a răspuns:

Nu stiu, cel mai nedureros e cu lama, dar iti creste in doua zile parul la loc. Eu umblu o data pe luna la salon si ma epilez cu ceara (calda). Este mult mai suportabila durerea decat cu aparatul de epilat si tine o luna intreaga. Problema e ca trebuie sa platesti. Poti sa-ti cumperi insa si de la magazin ceara. Este ceara rece http://www.google.ro/......tp?/search sau ceara+ aparat de incalzit ceara (ce se foloseste si in saloane http://www.google.ro/......tp?/search (poti gasi in anumite magazine, cred ca este la DM sau si in anumite supermarketuri). Eu am incercat acasa cu ceara rece, de la Veet, dar nu stiam cum sa trag banda si ba am tras prea lent si era dureros, ba nu-mi iesea si toata pielea ramanea plina de ceara. N-am avut rabdare si am ales sa merg la salon. Sunt foarte multumita pentru ca stiu ca fiecare portiune e bine epilata si oricum as fi dat banii aia pe ceara cumparata si obtineam rezultate care nu ma multumeau deloc. P.S. poti incerca aparatul de epilat http://www.piata-az.ro/anunturi/oras-cluj-napoca/5523983 cu sistem de racire a pielii. Mai e varianta epilatului definitiv, aparatul e ceva mai scump, nu doare deloc, dar nu stiu cat e de eficient, trebuie sa ai o rabdare de fier cand il folosesti pentru ca trebuie sa tratezi fiecare fir in parte http://www.maxireducere.ro/......aser.html. Sau aparatul acesta, care nu e eficient, pentru ca firele cresc repede la loc, insa e nedureros http://www.youtube.com/watch?v=9jSydtEMi7s

| maria89nic a răspuns:

Ceara caldă. O folosesc și abia dacă simt ceva. Ca o pișcătură ușoară.
Baftă

| Axys a răspuns:

Depinde. prima data pana te obisnuiesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cea mai buna este ceara calda.
Te doare putin la inceput pana te obisnuiesti.
Te pup!

| ONElena11 a răspuns:

Cel mai bine e cu ceara calda.

| Dandelion7 a răspuns:

Da, intr-adevar, e dureros in ambele situatii, cei drept, doare mai putin cu ceara calda, insa pe langa durere trebuie sa tii cont si de iritatii. Cum majoritatea prefera sa mearga la salon sa se epileze cu ceara calda si sa scape, daca esti la inceput presupun ca esti foarte tanara si pielea ta e foarte sensibila, asa ca iti propun asta :

Despre epilarea cu zahar se vorbeste din ce in ce mai mult, ca alternativa a epilarii cu ceara si este indicata in special persoanelor cu piele sensibila. Desi reteta este veche, ea nu a fost foarte cunoscuta si nici aplicata foarte des.

Care sunt avantajele epilarii cu zahar?

- ai o piele fina mai multe saptamani- este relativ ieftina- este naturala si stii sigur ingredientele folosite- poti curata resturile ramase repede, in general nu se lipeste de piele ci doar de firele de par

Ce dezavantaje pot fi?

- ai nevoie de timp pentru a pregati amestecul- necesita multa atentie, deoarece amestecul fierbinte este si periculos- ca si epilarea cu ceara, este dureroasa

Ce iti trebuie pentru epilarea cu zahar acasa?

Reteta standard pentru epilare estesick2 cani de zahar- un sfert de cana zeama de lamaie, una sau 2 lamai sunt suficiente – depinde cat de mari sunt- un sfert de cana de apaSe pune zaharul intr-o oala groasa(cu fund dublu) si se adauga zeama de lamaie si apa. Se amesteca putin si se pun pe foc. Nu se topesc la foc tare, ci la foc incet. Il lasi sa fiarba si apoi il pui sa se raceasca la temperatura camerei. Culoarea amestecului ar trebui sa fie auriu-maronie.Trebuie avuta foarte mare grija la acest amestesc deoarece, fierbinte, este periculos, daca ia contact cu pielea. (ca orice substanta fierbinte, va produce arsuri)Pentru a putea fi aplicat pe piele, amestecul trebuie sa se raceasca atat cat sa poate fi luat cu mana si modelat(ca plastilina). Cantitatea cu care lucrezi o data depinde de zona pe care aplici. De exemplu, pentru axila poti crea o minge ca pentru tenis de masa.E indicat sa fie umezite mainile atunci cand te apuci de treaba si pielea pe care aplici sa fie curata si uscata. Se ia din amestec cantitatea dorita, si se intinde pe piele, in sensul cresterii firelor de par. Se asteapta putin sa se intareasca(nu prea tare, ca apoi nu mai poate fi tras usor de pe piele, ci se sparge) si se inlatura in sens invers cresterii firelor de par. Daca se intareste foarte tare amestecul pana termini cu o portiune a corpului, il poti incalzi la microunde sau il poti pune din nou pe foc, dar doar cat sa se topeasca putin. Dupa epilare, nu uita de hidratarea pielii.

Ce spui? Poti sa incerci.Decat epilarea cu lama sau cu ceara... Oricum aceeasi durere e, insa ai si alte avantaje si cel mai important faptul ca iti protejeaza pielea ta delicata neobisnuita cu epilarea.Adica fiind vara ma gandeam ca ai timp... Daca nu, incearca cu ceara calda, da gandeste-te in primul rand sa.ti protejezi pielea si dupa la durere.

Sper ca te.am ajutat! :*
Iti doresc o zi minunata, la fel ca tine!

| NickyDawn a răspuns:

Hey happy. Eu nu ma epilez cu ceara, dar stiu pe cineva care o face cu ceara calda. A spus ca e o senzatie cam nasoala cand o atingi cu pielea confused. Nu e asa de dureros happy.
Ceva deloc dureros nu e de calitate ( lama, creme sau altele ) pentru ca nu smulge firul, ci il taie happy.
Sper ca te-am ajutat :*.

| Lorreyn a răspuns:

Buna...Toată lumea ştie că epilarea cu ceară caldă este mai puţin traumatizantă pentru piele şi la mine sunt 2 parametri care confirmă: mai puţină durere şi mai puţine iritaţii...Bye:*