| SuzanaStan a întrebat:

Ce sa fac sa nu ma mai doara si sa nu imi mai sangereze gingiile cand ma spal pe dintii?! dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Twiff a răspuns:

Poti folosi tratamente naturiste. Lamaia(Masează zona afectata a gingiei cu o felie de lamaie sau prepara o limonada (dar fara zahar) si tine lichidul unul-doua minute in gura.).

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Foloseste o pasta pentru dinti sensibili si o periuta mai moale

| BiuL a răspuns:

Vezi sa nu fie un inceput de paradontoza, boala care in final poate duce la pierderea dintilor. Du-te la un dentist pentru un control, e cel mai sigur. Poti folosi pana atunci paradontax.

| Sheili a răspuns:

Spala-i mai des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sangerarea e de la gingivita sau doar mecanica, desi mai degraba prima daca recunosti ca nu prea te speli pe dinti. Daca nu cureti dintii de resturi si placa, acestea se aduna si formeaza un mediu care inflameaza gingiile si care e propice pentru dezvoltarea cariilor. Spalatul pe dinti minim de 2 ori pe zi dupa mesele principale, utilizarea atei dentare, controale periodice la medicul stomatolog pentru consult si igienizare reduce la minim riscul de dezvoltare a afectiunilor parodontale(doar in stadiu initial - gingivita) si dentare(carii).
Iti recomand PARADONTAX. E o pasta excelenta pe baza de bicarbonat! Nu are un gust oribil, ci doar un gust ciudat si iute la inceput, dar dupa 1-2 folosiri te obisnuiesti! Am observat insa ca da dependenta in sensul ca dupa o lunga folosire, daca schimbi cu alta pasta de dinti, sangerarile revin! Poti sa folosesti bicarbonat simplu. E un dezinfectant foarte bun, sau te clatesti prin gura cu ceva alcool. Trece!
Te pup!

| Karlitta a răspuns:

O vizita la dentist?

| violetflyer a răspuns:

Poate ai piatra. Mai bine du-te la dentist happy

| Nicki18 a răspuns:

Mai bine mergi la dentist, pentru ca aceste sangerari sunt un lucru anormal si pot insemna (Doamne fereste!) ca suferi de o afectiune serioasa.

| Hardsky1 a răspuns:

Da-te cu sare pe gingii cu degetele e foarte sanatos si iti albesti si dintii

| ChristianFTW1337 a răspuns:

Parodontax,sangerezi opreste sangerarea gingiilor laughing