| MyMy_3116 a întrebat:

De ceva timp au inceput sa-mi sangereze gingiile si sa ma doara(sunt f rosii si par un pic"umflate"). Exista vreun tratament care m-ar putea ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Dentistul trebuie sa vada in ce stadiu este afectiunea si daca este cazul unei curatari speciale. In rest, schimbi periuta de dinti, te speli dupa fiecare masa, te clatesti apa de gura de 2 ori pe zi, dimineata si seara, 1-2 minute, si eventual ata dentara. Oricum, in cazul in care n-ai alte probleme cu dintii, tot e bine sa mergi la un control de 2 ori pe an.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand, trebuie sa mergi la stomatolog pentru detartraj. Pana nu iti curata dintii de depunerile de piatra, nu are rost sa dai banii pe apa de gura. Nu te va ajuta la nimic. Ai o gingivita iar aceasta este intretinuta in majoritatea cazurilor de depunerile de tartru de la baza dintilor.

| Dia a răspuns:

Incearca sa te speli pe dinti cu "Sensodyne" da ar fi bine si un control la dentist.
Sanatatewinking

| cicilica a răspuns:

Cred ca ai gingivita. incearca sa te speli pe dinti mai des. nu o sa mai sangereze in timp. mai bine te duci la dermatolg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea pot sa fie simptome ale gingivitei ( inceput de paradontoza ). Te sfatuiesc sa faci o vizita la dentist, el va sti cel mai bine ce sa-ti spuna.

| Lola_9221 a răspuns:

Incearca sa te speli cu bicarbonat de sodiu si sa faci spalaturi cu apa cu sare ...si in farmacii vinde o pasta de dinti speciala pentru gingii.la mine a functionat. daca nu la dentist ca trebuie sa ei antibiotic daca sunt asa tare inflamate.succes.funditza?