| blackporcelain a întrebat:

Ce sanse are un om sa creasca in inaltime daca bea pe zi minim 2 l de apa +supe, ciorbe, etc si un un om care bea 0.5l pe zi? omul are 14 ani funda

10 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Zii mai pe scurt ca e vorba de tine, ai 14 ani si vrei sa cresti. Chiar daca ai auzit vorba aia 'te-a udat maica-ta la radacini de esti asa inalt', nu sta neaparat in cuie faza asta. Poti sa semeni cu mama/tata sau un stra-strabunic care a avut 1, 50, iar tu mostenesti gena asta. Corpul creste pana pe la 20 de ani incolo, asa ca e timp sa cresti.
E important sa te hidratezi cu 2l de apa pe zi, dar daca chiar vrei sa cresti, incearca baschetul si voleiul. Bafta!

| Afdsa a răspuns:

Şi acel om să înţeleg că eşti tu,nu laughing? Păi poţi tu bea apă mult şi bine dacă nu faci sport deloc, trebuie minimum jumătate de oră pe zi + exerciţii suplimentare. Dacă vrei să te înalţi poţi face baschet, ajută foarte mult.Baftă.

| Robert a răspuns:

Lichidele nu au treaba cu inaltimea.
Ele sunt pentru hidratare.
Lichidele sunt esentiale pentru organism.
Daca doresti sa cresti in inaltime poti face baschet si inot.

| SamSon a răspuns:

Mancarea contine proteine si altele.Dar sa nu crezi ca mancand in continuu si band apa vei creste.
Eu zic ca ai nevoie si de sport! Alergat, innot, tenis.(ce-ti place)
Succes la crescut!

| blackporcelain explică:

Eu m-am referit daca sunt sanse mai mari adica daca incepi o viata achilibrata, ajuta si alimentatia in crestere?

| ROB3RT89 a răspuns:

Poi pana la 19-20-21 de ani(Depinde de organism)Creste sigur, mai ales sa practice si un sport gen baschet sau inot

| Filip23 a răspuns:

Nu tine de cat bei, ci de fondul genetic si de practicarea unui sport, ex basket. Bine, si de o alimentatie normala, diversificata, adica sa nu fii subnutrit.

| Fujito a răspuns:

Totul tine de calciul din corp si de sport care implica intinderea coloanei vertebrale gen ''tranctiuni la bara'' bafta

| AK47 a răspuns:

Incearca sa bei cat mai mult lapte si sa mananci fructe, legume si alimente bogate in calciu. Seara e recomandat sa faci stretching inainte de culcare. Incearca sa dormi cat mai mult 9-11 ore. Este bine sa faci sport (de evitat sporturile care iti solicita articulatiile) insa ai grija sa nu iti suprasolicitezi corpul.

| WrongPassword a răspuns:

Daca "omul" are impresia ca va creste in inaltime in felul asta, sansa e de 100%