| patygirl a întrebat:

Ce tratemente pentru parul cacre se ingrasa repede stiti? eu am 14 ani si cam de mult am aceasta problema, dupa ce ma spal dupa 3 zile parul incepe sa se ingrase. eu ma spal cu whash and go pentru parul gras, si de cateva luni am renuntat si la balsam caci ma gandeam ca ar favoriza si el la ingrasarea parului. asi prefera ceva naturist, poate chiar facut in casa si nu as vrea sa ma spal mai repede de 1 sau 2 ori pe saptamana. ar trebui cumva sa schimb samponul? ma puteti ajuta? dau funda! :X

Răspuns Câştigător
| Adinkra a răspuns:

In primul rand nu iti recomand sa iti schimbi samponul deoarece acest lucru poate favoriza aparitia matretei. in al doilea rand la 14 ani te afli la pubertatea si sebumul in exces este una din particularitatile acestei perioade. probabil aceasta problema se va estompa in timp. este bine totusi ca doresti sa apelezi la un remediu naturist pentru ca astfel faci un mare beneficiu podoabei tale capilare.
revenind la problema ta uite cateva solutii:

Lamaie si aloe vera - ai nevoie de 1/2 lingurita de aloe vera gel si 1 lingura de zeama de lamaie. Amesteca aceste ingrediente si adauga putin din samponul tau. Spala-te in mod normal pe par cu acesta compozitie, insa nu uita: lasa cateva minute sa actioneze si apoi indeparteaza cu apa.

Frunze de menta - Pune 1 1/2 pahare cu apa intr-un recipient. Adauga un pumn de frunze de menta si lasa-le la fiert pentru 20 de minute. Amesteca solutia si toarn-o peste samponul tau (300 ml).

Masajul - te poate ajuta la exfolierea pielii si indepartarea reziduurilor de ulei. Amesteca 1 lingura de otet de malt intr-un pahar cu apa si adauga putina sare. Foloseste 2 linguri din compozitie pentru a-ti masa scalpul, repetand tratamentul de doua ori pe saptamana. Este foarte important sa lasi sa actioneze o ora inainte de a indeparta cu apa.

5 răspunsuri:
| Crs a răspuns:

Hellllouu! parul e si normal sa se ingrase dupa 3 zile. cat naiba vrei sa il tii nespalat?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!? e vara... spala-l mai des!

| DiaNa357 a răspuns:

Bunahappy
stiu ca e urat sa ai parul gras.Am o prietena care il are si ea la fel ca al tau.
Cel mai bun remediu este argila sau uleiul de richin. Face foarte bine parului gras.

Sper ca te am ajutat:*

| FetitSa a răspuns:

Draga mea happy e normal ca in fiecare zi sa faci dushappy, iar la 2-3 zile sa te speli si pe par happy. tu cat ai vrea sa stai cu parul nespalatraised eyebrows? e absolut normal ca el sa se ingrase dupa cateva zile. sper ca te-am ajutatlaughing pa-pa

| InDePeNdEntGiRl a răspuns:

Incearca sa pui putin otet (2 linguri)intr-un vas si sa te clateste acolo la sfarsit.la mine a funtionat.

| angelina1995 a răspuns:

Uleiul de masline ajuta sigur.Eu l-am folosit timp de 1 luna si nu mai am probleme in priivinta ingrasarii parului. Aplica uleiul de masline pe parul uscat si tinel timp de vreo 15 minute. Apoi aplica 2/3 spalari.Asa timp de o luna la fiecare spalare. Sper sa-ti ajute la fel cum mi-a ajutat si mie.Bafta.