| LittleMissCupcake a întrebat:

Eu am parul foarte deshidratat din cauza ca mereu il usuc cu feonul, iar eu ma spal pe cap cam de 2-3 ori pe saptamana. Stiti vreun produs (preferabil naturist) pe care l-as putea aplica pe par dupa spalare ca sa nu se arda? Mentionez ca nu folosesc balsam pentru ca am auzit ca ingrasa parul, iar al meu este destul de gras.

Răspuns Câştigător
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna.

Foloseste cu incredere balsam, aplicat corect nu ingrasa parul, din contra, are numai efecte pozitive. Ba mai mult, daca ai parul uscat iti recomand o masca, e mai densa si mai hidratanta decat un balsam de par.

Masti bune au cei de la Gliss, L'oreal, Dove, Garnier, ai de unde alege, piata e foarte diversificata.

Si daca folosesti uscatorul de par incearca sa aplici un produs spray cu protectie termica pentru a-ti proteja parul de caldura aparatului.

Iar ca un produs foarte hidratant si naturist, iti recomand uleiul de argan sau de cocos, dupa ce te speli pe par, asteapta 10 minute sa se zvante putin parul si aplica cateva picaturi pe par incepand de la nivelul maxilarului si instistand pe varfuri pentru ca ele sunt cele care au cel mai mult de suferit si drept urmare se despica. e IN JUR DE 30-40 RON aproximativ 30-50 ml de ulei de argan si te tine o vesnicie pentru ca e nevoie de putin produs pentru o aplicare. O alta alternativa sunt uleiurile speciale pentru par, stiu ca cei de la Kallos au si sunt bunicele, aplicate in acelasi mod cum ti-am explicat mai sus. Nu ai de ce sa te temi ca iti vor ingrasa parul, am inteles ca tu ai parul gras la radacina si uscat pe lungimi, asta inseamma ca uleiurile scalpului nu ajung si pe lungimea firului de par iar pentru asta ai nevoie de un produs leave-in.

Si ca o ultima solutie, daca te temi de uleiuri, exista balsam leave-in, eu personal folosesc de la Gliss dar stiu ca exista si Pantene si alte firme.

4 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Hey!
Este cea mai mare prostie sa spui ca balsamul iti ingrasa parul, nu, nu ti-l ingrasa daca NU il aplici la radacina, acesta trebuie aplicat doar pee lungime, de la jumatatea parului. Poti folosi si masti hidratante din comert, dar poti sa le realizezi si acasa din galbenus de ou si ulei de masline.
Sper ca te-am ajutat :*

| idontgiveafuck2344 a răspuns:

Buna,pai daca il ai destul de gras ai putea incerca un spray de par cu ardei iute(il gasesti in magazinele naturiste)si costa in jur de 13 lei.Si creste parul mai repede asa!
FUNDA?

| paula369 a răspuns:

Iti recomand produsele de la gerovital.

| TinyLittleStar a răspuns:

Exact cum au spus si cele inaintea mea, balsamul nu ingrasa parul daca este aplicat corespunzator. Mai mult iti recomand sa aplici un spray de protectie termica, inainte de uscarea cu foehnul. protejeaza parul f bine de degradarile termice.