| Alexandra_7099 a întrebat:

Ce trebuie sa contina trusa mea de machiaj(avand in vedere ca am 13 ani)? A voastra ce contine?

11 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Trusa ta de machiaj poate sa contina un gloss intr-o nuanta deschisa pentru scoala si un gloss intr-o nuanta mai sclipitoare pentru petreceri (in niciun caz ruj), farduri de pleoape pentru petreceri (in niciun caz la scoala), rimel daca este nevoie, un cleste de gene, pensule si accesorii pentru machiaj, blush daca ai tenul palid, dermatograf. Mai trebuie sa ai produse de demachiere (gel de curatare, lotiune tonica, crema hidratanta si un demachiant pentru ochi cand te fardezi), o crema anti-acnee, deodorante, parfumuri. In niciun caz nu trebuie sa folosesti ruj, contur de buze, fond de ten, pudra, gene false. Un corector mai poti folosi, dar in niciun caz fond de ten si pudra. Chiar daca se folosesc impreuna, esti pre-adolescenta si nu ai nevoie de asa ceva. Sper ca te-am ajutat!

| adorciocolata a răspuns:

Si bineinteles, trebuie sa ai un balsam de buze mai ales iarna pentru ca ti se crapa buzele. Ti-l recomand pe cel de la Neutrogena. Este foarte bun.

| SweetSecrets a răspuns:

Ar putea contine un balsam de buze Niveahappy (eu am Soft Rose), un rimelbatting eyelashes, un baton corector[daca ai nevoie], un glosslove struck si probabil un fond de ten cu care sa te dai ocazional:*Cam asta contine si a meahappy.

| istoleyourcandy a răspuns:

Eu ma dau d eobicei doar cu ruj si anticearcan.
Ps1:Nu folosi rimel, iti rareste genele(am simtit-o pe pielea mea!)
Ps2big grinemachiaza-te intodeauna.(poti folosi uleiul de masline, este foarte bun)
Bafta!

| istoleyourcandy a răspuns:

De obicei*

| lentzig a răspuns:

La 13 ani te bucuri de acea frumusete naturala.incerca sa ti faci o tundoare moderna, care sa te avantajeze si sa te machiezi in asa fel incat sa ti pui in valoare frumusetea ingenua pe care o ai.Foloseste un rimmel transparent pentru gene si sprancene,caci astfel iti vei curba genele si spancenele ti le vei putea aranja, fixa, dupa ce le perii cu o periuta speciala pentru sprancene.la ocazii speciale te poti da cu rimmel.pentru buze sa ai un strugurel si cateva nuante de luciu, indicate sunt cele transparente, rozici. evita nuantele de rosu pentru ca imbatranesc.Nu folosi de la aceasta varsta fond de ten pentru ca ai tenul curat si n ai nevoie.in trusa ta cu produse de ingrijire as zice eu si nu de machiaj poti sa mai adaugi cateva oje, cu nuante deschise, naturale, o crema de corp, si f. important un lapte demachiant, cu care sa ti indepartezi machiajul. indiferent daca te ai machiat in ziua respectiva sau nu, curata ti fata de imuritatile acumulate in timpul zilei:pe o discheta pune o picatura de lapte demachiant si aplica pe fata. incearca metodele naturiste:da t p fata cu ceai verde si vindeca ti buzele crapate cu miere. Dupa baie, da te pe corp cu ulei de masline.

| giulia890 a răspuns:

Pentru varsta ta ar trebui sa contina doar apa si sapun happy...esti cam mica.ai rabdare sa mai cresti, ai sa ai tot timpul din lume pentru machiaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceasta varsta, nu ai nevoie de machiaj, esti foarte tanara si nu are rost sa-ti agresezi tenul cu tot felul de produse.Rezuma-te la un balsam de buze si, eventual, un luciu transparent(te vor ajuta sa-ti mentii buzele hidratate). Numai bine.

| Hugg a răspuns:

Un fond de ten, un rimel, un glos de buze, si cam atat happy funda?:d

| secre1girl a răspuns:

A mea contine 1rus, 3 luciuri, 3 rimeluri, farduri, fond de ten, pudra, bile iluminatoare dar la scoala folosesc doar luciu si rimel aproape zilnicbig grin si am tot 13 ani

| EliVikernes a răspuns:

La 13 ani ar trebui sa contina un balsam de buze Nivea, o crema naturala hidratanta(daca e nevoie) si un baton corector(daca e nevoie)si un gloss eventual...in niciun caz fond de ten, rimel, fard de pleoape ca vei arata horror cand vei creste si se va ajunge la operatii estetice.Incearca numai produse naturale, sunt cele mai bune si nu te gandi la machiaj de acum!