| a55yummy a întrebat:

Intrebare pentru fete! De la cati ani ati inceput sa va machiati? Ce contine trusa voastra de machiaj? Ce parere aveti despre machiaj? Daca o sa imi placa vreun raspuns o sa dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| KathyDolce a răspuns:

Buna. de moment ma gandesc la faptul ca ma voi machia incepand de la varsta de 14-15 ani... Trusa mea de machiaj este si a mamei. apropo. ma mai machiez ocazional. (zile de nastere..petreceri..etc). ce parere am despre machiaj? sunt niste produse care iti fac diferite retusuri si iti infrumuseteaza fata. pup... sper ca ti.am fost de ajutor

12 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Am inceput sa ma machiez de pe la 12-13 ani. La inceput ma machiam foarte discret si foloseam doar putin fard de obraz si rareori gloss sau ruj. Mai tarziu am inceput sa ma dau si cu pudra sau crema coloranta. In prezent, folosesc pe langa produsele mentionate mai sus, mascara si creion de sprancene. Ma dau cu fard de pleoape doar la ocazii speciale, iar fond de ten nu folosesc. Trusa mea de machiaj contine toate produsele mentionate mai sus.
Parerea mea despre machiaj este una relativ buna. Nu imi place sa abuzez de astfel de produse. Incerc sa port un machiaj de bun simt, ca sa spun asa. Eu cred ca machiajul poate face chiar minuni, daca stii sa il folosesti cum trebuie. Dar, acesta, te poate urati daca folosesti nuante care nu ti se potrivesc sau aplici in exces fondul de ten etc. Consider ca machiajul trebuie sa fie unul subtil si de efect. Atata timp cat faci diferenta intre un machiaj de zi si unul de seara, cunosti nuantele care ti se potrivesc la ochi, buze, etc si nu faci o obsesie pentru asta, atunci este totul ok si nu vei trece neobservata. Dar, de asemenea, machiajul poate fi si o arta, pe care cu greu o poti intelege.

| Etelca a răspuns:

Ma machiez de la 12 ani cu bb cream, corecotr pe cosuri si gloss happy
Trusa mea contine multe glossuir, balsamuri de buze, un creion negru, un cc cream de la elmiplant, si 2 bb cream-uri de la rimmel london si garnier, corector colortrend avon si alverde cu efect racoritor, niste pensule, intorcator de gene, o trusa de farduri de la deborah (un blush, bronzer, 2 gloss-uri si 6 farduri), niste buretei de machiaj si cam atat happy

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Ma machez de la 13 ani si de baza e rimelul si creionul dar dat pe sus nu jos si restul e fard, si un strugurel si un ruj nuantat, si un fard gel mov al meu! Cam asta e!

| Kasia a răspuns:

De la 14-15 ani

pai in primul rand crema de fata cu SPF,fond de ten,pudra,bronzer,rimel, farduri, cleste pentru gene, rujuri, balsam de buze.glossuri.
de asemenea demachierea e foarte importanta:lapte demachiant,gel de curatare,demachiant pentru ochi, exfoliant, lotiune tonica, apa de trandafiri, crema hidratanta.:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu de la 13 ani am inceput sa ma machez ( daca pot spune asa ) pentru ca ma dau doar cu rimel la evenimente si cu luciu de buze tot la evenimente si in timpul liber

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Machiajul e doar o pierdere de timp a fetelor.
E păcat să ascunzi pielea aia fină și cu obraji roșii cu varul ros de pe pereți că nu mai ai fard (sau cum dracu s-o mai numi). Mai ales că cu timpul vei pierde din elasticitatea pielii feței tale.
Dacă la treisprezece vor să se machieze, la 16 o să le vezi pe lista de așteptare de implantare a silicoanelor.

| Dolyta a răspuns:

Eu am inceput de la 14 ani, si am inceput cu rimel si putin creion negru. pe la 16 ani cred, am inceput sa ma dau cu fond de ten si cu fard de ochi.

| dodicuta a răspuns:

Eu nu ma machez inca dar pot sa iti spun ca verisoara mea mai mare a inceput sa se macheze prin clasa a 7 a cand a rugat-o pe mama ei sa o macheze(cu fond de ten, pudra, rimel)...tot ce trebuie)si de atunci a inceput sa-si cumpere si ea farduri, Le-a mai folosit si pe ale mamei ei... Sper ca te-am ajutat.

| iulicika1414 a răspuns:

Salut drăguța. uite eu am 15 ani, dar mă machez de la 13-14..cu interzicerea părinților. happy te-aș sfătui să te machezi ușor. eu în trusă am diverse cosmetici. mai important e două fonduri de ten. unul de culoarea pielii ..cu care mă dau pe toată fața. și unul mai deschis. adică corector..cu care mă dau sub ochi și la bărbie. pudră ..cu care mă dau doar pe frunte, nas și bărbie..pentru a nu străluci tenul ..dermatograf (prefer doar negru), niște farduri care le folosesc în funcție de îmbrăcăminte.și mascara ..toate acestea trebuie aplicate într-un strat subțire și finuț. și va fi excelent happy Părerea mea despre machiaj este că machiajul este făcut mai mult pentru a asorta culorile feții cu îmbrăcămintea și în majoritatea cazurilor pentru a acoperi din defectele feții. machiajul folosit în măsură este perfect. dacă înainte de culcare sau după ceremonie, primblare etc este spălat bine cu apă caldă (fără săpun pentru că usucă pielea) și după asta să folosești o cremă medicinală (succese la make up-uri )

| dianalalala a răspuns:

Eu ma machiez de destul d emult timp d ela 12 ani insa pe atunci nu foarte mult doar cu pudra si putin creion. acum ma machiez zilnic adica cand ies din casa : trusa d emachiaj pudra, nu folosesc fond de ten pentru c imi se fare ca da un aspect foarte fake, rimel, tus, creion dermatograf pe mai multe nuante, farduri de ploape doar ocazional, blush nu foloses din nou mi se pare cea in plus, si ruj ( nu prea suport glossurile arata prea sclipicios )

| VrajitoareaIntunecata a răspuns:

Machiajul este frumos atata timp cat nu exagerezi cu el. Eu prefer naturaletea, rareori ma machiez si atunci cand o fac, folosesc numai rimel, corector, creion si ruj.

| a55yummy explică:

Multumesc pentru pareri girlswinking :* dar nu pot sa dau funda la toate sad