| simonicafrumusica a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa am parul mai lung?

6 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Părul nostru creşte de la 12 la 15 centimetri în fiecare an (deci cam 1-1, 5 cm pe lună). Reţetele pentru creşterea rapidă a părului au de fapt rolul de a favoriza creşterea normală şi sănătoasă a acestuia. Tratamentele pentru creşterea părului au ca scop întărirea rădăcinii şi evitarea fragilităţii firului de păr. Un scalp sănătos şi curat este un mediu favorizant pentru creşterea normală a părului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problemă. Caută la farmacii vitaminele A, B, C, E şi Zn. Rezultatele nu vor întârzia să apăra.
- Periaza-ţi bine părul. Periatul cu o perie lată şi căptuşită stimulează circulaţia sângelui. Repetă acest lucru dimineaţă şi seară. Ai grijă să nu se rupă firele de păr de la periatul prea intens!
- Altă modalitate foarte bună de stimulare a circulaţiei sângelui este masajul scalpului. Ori de câte ori ai timp, masează pielea capului încet, folosind o mişcare circulară.
- Uleiul de ricin sau de măsline sunt remediile naturale perfecte pentru părul deteriorat. Ajută la menţinerea sănătăţii scalpului, şi se recomandă aplicarea lor seara, după o încălzire prealabilă, şi clatirea părului dimineaţa, după ce l-ai lăsat să acţioneze întreagă noapte.
- Măştile cu Henna incoloră (se găsesc la farmacii şi în magazine cu produse naturiste) întăresc firul de păr şi îl fac mai gros, mai rezistent, mai sănătos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de păr, la fel şi praful, la care te expui în fiecare zi, şi obiceiul de a-ţi trece frecvent mână prin păr, este foarte dăunător.
- Ceaiul verde este şi el un remediu eficient împotriva căderilor părului. Bea trei căni de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar în timp vei vedea, cum părul îşi recăpăta sănătatea şi strălucirea.
- Oţetul poate fi folosit şi el pentru stimularea creşterii părului. Asigură o bună circulaţie a sângelui la nivelul scalpului şi menţine sub control cantitatea de sebum, care împiedică creşterea normală şi sănătoasă a firului de păr.
- Evită cafeaua, alcoolul şi ţigările. Somnul de noapte este şi el foarte important.
Nu întrerupe tratamentul după primele efecte, ci continuă până la şase luni (cel puţin). Vei avea un păr sănătos, bogat, rezistent şi strălucitor.
Succes! Numai bine!

| euuuy a răspuns:

Sa iti tai mai des varfurile, sa nu te faci cu placa, ondulator feon si eu folosesc un sampon favisan si imi creste mai repede parul.

| ElenaSA a răspuns:

Pai astepti sa creasca si te hranesti sanatos sa ajuti firul de par sau iti aplici niste mese.

| drogh a răspuns:

Ai aici cateva secrete:
http://www.divahair.ro/......e_invidiat

| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Buna, Simona!

In niciun caz sa nu folosesti vreun ser minune care iti garanteaza rezultate imediate, pentru ca sunt doar niste pacaleli.
Ceea ce poti folosi este uleiul de ricin. L-am folosit si eu si a dat rezultate uimitoare din prima luna. Trebuie sa cumperi o sticluta de ulei de ricin de la farmacie (e vreo 3 lei). Inainte sa te speli pe cap, uda-ti parul, apoi fraeaca scalpul cu putin ulei de ricin, dar ai grija, nu pune mult, pentru ca s-ar putea sa iti ingrase parul. Pune doar o cateva picaturi pentru tot scalpul, si da numai la radacini. Acopera-ti capul cu o casca de dus sau un prosop umed si cald, si stai asa vreo 30-45 de minute. Daca poti sa stai mai mult, ar fi si mai bine. Unele persoane dorm cu acel ulei in par pentru a-si face efectul mai bine.
Apoi spala-te pe cap ca de obicei si stai linistita, mirosul se va duce cu ajutorul samponului. Daca vrei, poti sa te clatesti cu ceai de musetel, indiferent daca esti sau nu blonda.
Uleiul de ricin ajuta parul sa creasca mai repede si mai des. Iti imbagateste podoaba capilara si ajuta, de asemenea, la intarirea unghiilor. Dar sa nu te astepti la rezultate imediate. Parul va incepe sa creasca mai repede si mai des dintr-a doua saptamana.
Daca iti este prea complicat sa urmezi tratamentul cu ulei de ricin, poti cumpara de la farmacie un sampon naturist pe baza de coada calului si aloe vera, care de asemenea sunt cunoscute ca plante care grabesc parul sa creasca frumos si sanatos.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

| simonicadragutica a răspuns:

daca vrei sa ai parul mare, incearca sa nul mai tai, nici macar din varfuri, incearca sa faci baie macar de 2-3 ori pe saptamana, cu cat parul este mai uns, va create mai mult. Nu mai umbla cu el disfacut pe spate, nu va merge, incearca cu el impletit, ceva de genu
Sper ca te-am ajutat!