| alin9923 a întrebat:

Ceva creama pentru a scapa de vergeturile mov de pe corp?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma intreb ce se intampla daca aplici corticosteroizi, precum Nidoflor, pe o suprafata mare de piele, eventual si pe o durata mai mare de timp. 8->

Singurul ingredient studiat si care a aratat o oarecare eficacitate este Tretrinoin-ul/Acidul retinoic. Nu o sa scapi niciodata definitiv de vergeturi dar le poti ameliora cu mult aspectul avand o rutina in care sa aplici un tetrinoid si o crema hidratanta care te va ajuta sa ai pielea mai flexibila, astfel ea va preveni severitatea viitoarelor vergeturi si pielea o sa arate mai bine.

Cremele care sunt promovate ca niste mircalo ce ajuta la disparitia vergeturilor sunt apa de ploaie, se folosesc ingrediente care nu aduc un impact asupra vergeturilor dar care au fost promovate. Problema e mult mai complexa incat sa o vindeci cu un produs care doar sta pe piele si lucreaza doar la nivelul epidermei, uite :
http://m.sfatulmedicului.ro/......urile_1377

Retinolul este un ingredient de tip cell communicating care le comunica celulelor pielii sa functioneze, sa arate si sa se comporte cat mai normal cum ar face-o o celula sanatoasa, dar are si proprietatea de a opri anumite substante care le poate spune celulelor sa se comporte anormal. Acest ingredient promoveaza formarea fibrelor de colagen si elastina. In plus, retinolul are si proprietati antioxidante deci te poate ajuta sa imbunatatesti aspectul pielii.
Gasesti in farmacii sau plafar crema Membra cu vitamina A care costa 7-10 lei. Acestea sunt ingredientele in ordine descrescatoare a cantitatii : Vaselina, PARAFFINUM LIQUIDUM, PARAFFIN, CHOLESTEROL, RETINOL, CETEARYL ALCOHOL
Crema contine un retinol iar restul ingredientelor sunt emolienti siguri, daca te decizi sa o folosesti este indicat sa o folosesti cateva luni pentru a te bucura te efectele benefice ale retinolului.

Mai sunt diverse unguente care contin retinol dar nu toate se gasesc cu usurinta pe piata din Romania : Retin-A, Aberela, Atralin, Airol, Renova, Vesanoid, Avita, Retacnyl, Refissa, Stieva-A, etc. Retin-a, Airol Roche și Smooderm si isotretinoinul Isotrexin contin antibiotic.

Seruri cu retinol - au o cantitate mai mare de retinol :
http://theordinary.com/product/rdn-advanced-retinoid-2pct-30ml?redir=1
http://theordinary.com/......alane-30ml

Pe langa crema cu vitamina A trebuie sa folosesti zilnic si o crema hidratanta. Poti sa amesteci in causul palmei crema hidratanta cu cateva picaturi de ulei de migdale dulci presat la rece sau le poti folosi separat pe ambele daca suporti sa ai pielea uleioasa.
Vorbisem cu o fata si mi-a spus ca a incercat diverse tratamente la cosmeticiana dar nu a avut cine stie ce efect fata de utilizarea unei creme hidratante in mod constant

Poti sa folosesti o crema hidratanta de la elmiplant, daca nu o mai gasesti poti utiliza orice alta crema de la ei :
http://www.donaonline.ro/......-250ml.jpg

Printre ingredientele benefice ale acestei creme se regaseste : Acidul Hialuronic, Alantoina, Elastina, Colagenul Hidrolizat, Sodium PCA, Ulei de masline, Glicerina, Urea si Sodium Lactate.

Poti sa folosesti si niacinamide ( este o forma de vitamina b3 si este un ingredient care comunica celulelor pielii sa se dezvolte cat mai normal - la fel ca si retinolul ) pentru a avea efecte mult mai rapide folosindu-le impreuna. Prima data aplici o crema cu niacinamide, astepti 15 minute, si dupa aplici unguentul cu vitamina a care este mai vascos. Eu am gasit la farmec o crema cu niacinamide, iar ingredientul asta este al 2-lea dupa apa deci este intr-o cantitate destul de mare. ( ingredientele sunt trecute in ordinea descrescatoare a cantitatii )
https://www.farmec.ro/......a-429.html
http://theordinary.com/product/rdn-niacinamide-10pct-zinc-1pct-30ml?redir=1

Alte creme hidratante cu formule ok :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381
cremele astea contin o cantitate mare de niacinamida:
http://www.laroche-posay.ro/......20840.aspx
http://www.laroche-posay.ro/......24094.aspx

Terapia cu laser si peeling-urile chimice ar trebui sa fie ultima solutie daca diverse creme cu retinol nu-ti imbunatatesc aspectul pielii.

" Aspectul vergeturilor consta in linii fine pe suprafata corpului care apar in urma ruperii tesuturilor subcutanate datorita cresterii rapide sau a distensiei marcate a tesutului.Acestea apar cand tesuturile situate sub epiderm (piele) respectiv tesutul conjunctiv format in mare parte din colagen sunt tractionate in urma dezvoltarii accelerate. Comparativ cu epidermul, stratul superficial al pielii care este un tesut foarte elastic in momentul intinderii, colagenul nu este rezistent si se distruge. Astfel ca ruperea fibrelor de colagen determina cicatrici fine numite vergeturi, care constituie cea mai frecventa afectiune la nivelul pielii. "

1 răspuns:
| Victoria18 a răspuns:

Nidoflor este foarte bun. E unguent sau crema, e acelasi lucru. Il gasesti in orice farmacie. Nu costa nici mult. Destul de puţin. E cea mai buna crema pentru regenerarea pielii. Trateaza arsuri, taieturi chiar si riduri de expresie deci si in cazul tau acele vergeturi. Mie mi-a tratat o arsura ca iritatia cand eram racita pentru ca mi-am stors mult nasul ca curgea si mi s-a iritat acolo zona destul de rău de la servetele ca erau destul de aspre, plangeam de durere si in 4 zile mi s-a vindecat fara cicatrice, la fel aveam si o arsura si mi s-a vindecat tot in atata timp fara cicatrice la urma...