| SingleForOne a întrebat:

Cine decide modelul și culorile uniformei și autovehiculului de poliție?

Nu este la mișto, doar de curiozitate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In final decizia este a Ministrului de Interne.

| dannyel86 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa ma gandeam si eu. Mersi de confirmare! happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru dannyel86):

E o chestie relativ internationala, si chiar am observat ca masinile romanesti au aceleasi culori cu alea americane, care sunt dupa steagul american: red, white and blue

| dannyel86 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Si legile noastre interne (dar nu toate) sunt facute tot dupa inspiratie internationala (vezi Codurile civile si penale si alte asemenea). happy

| Zuzu1991 a răspuns (pentru dannyel86):

Da

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O comisie, mai mult ca sigur. big grin

| tonyc7 a răspuns:

Nu cred ca exista vreun decident anume la nivel national. Din ce-am observat, statele se copie unele pe altele in aceasta privinta. Probabil pentru ca se doreste un standard international.