| anonim_4396 a întrebat:

Pro sau contra uniformei?
Eu sunt pro! Voi?

41 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pro

| AikkoxD a răspuns:

Eu sunt pro. Sunt persoane care nu au posibilităţi să-şi cumpere haine scumpe şi altele care se îmbracă numai Zara, Armani etc. Şi am întâlnit mereu cazuri în care mulţi sunt marginalizaţi pentru că blugii lor nu costă 500 lei, sau pentru că nu au o bluză de firmă.
Măcar la liceu/şcoală să nu se facă diferenţieri, în timpul liber e treaba lor. Noi am avut uniformă simplă, adică o cămaşă albă + cravată gri deschis + vesta/sacoul cu inscripţia liceului. Mare chestie.

| qtheodora a răspuns:

Și, și!
Pro - 1. pentru a nu se mai face diferențele între copii care își permit haine scumpe de firme, și copii care nu își permit.
2. Profesorii să știe ce copii fac parte din aceea unitate de învățământ și când ies pe stradă, lumea să știe de la ce școală fac parte.
Contra.
1. Când este vremea foarte călduroasă o să îți fie cald cu uniformă

Dar totuși prefer fără happy

| SecretName1234 a răspuns:

Pro!

| CautNume a răspuns:

Contra.E cea mai mare tampenie.

| Nickname1890 a răspuns:

Contra, unde este libertatea de exprimare? De ce sa ii faci pe toti elevii la fel? Sunt contra, la fel cum mi se pare cretin atunci cand un profesor ii spune unui elev sa se tunda sau ca fetele nu au voie sa se vopseasca sau sa se fardeze. Mi se pare aberant! Nu are nici o legatura felul in care alegi sa te prezinti cu ceea ce ai in cap. Scoala in mod normal ar trebui sa te ajute sa de dezvolti sa te descoperi tu ca persoana, cum este posibil sa faca asta facandu-i pe toti elevii la fel? Scoala in ziua de azi nu face decat sa inhibe libera exprimare a copiilor... pe principiul profesorul are intotdeauna dreptate. Vorba lui Pink Floyd: Teachers leave those kids alone

| AlleSiAtat a răspuns (pentru Nickname1890):

La scoala vii, in primul rand, sa inveti, nu sa te descoperi ca persoana.winking Aia o poti face si in grupul de prieteni, acasa, etc. Parerea mea, n-am nimic cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru Nickname1890):

Tu mergi la scoala ca sa inveti sau sa faci parada modei?

| Nickname1890 a răspuns (pentru AlleSiAtat):

Aici te inseli, scoala trebuie sa fie un mod de a te descoperi si apoi de a te dezvolta in momentul de fata scoala nu face altceva decat sa iti bage in cap niste date pe care le inveti mai mult mecanic. Nu se mai pune accent pe creativitate, pe gandire.

Scoala in ziua de azi limiteaza creativitatea si imaginatia la cerintele din programa scolara. Ei vor sa predea ce au in program si tu vrei sa treci testele si tezele. Nimic in plus nimic in minus. Pe langa asta scoala nu te invata ca esecurile sunt bune din esecuri inveti, la scoala daca nu ai stiut raspunsul iei nota 4 si pentru majoritatea copiilor este o mare tragedie iar profesorul se uita cu mare dispret la elevul care nu stie bine lectie elev care pe de alta parte poate fi foarte bun pe un alt domeniu sau poate pur si simplu a fost prea obosit noaptea trecuta ca sa mai poata invata insa el este taxat uneori chiar pentru ca nu a stiut pe dinafara niste date pe care oricum le-ar uita imediat dupa test. Nu stiu in ce clasa esti dar tu ce iti mai aduci aminte din ce ai invatat in clasele anterioare? Daca sa zicem ca esti clasa a 11a si ar fi sa dai un test la geografia din clasa a 9a ai fi in stare sa iei o nota mare? (e doar un exemplu)
MAi mult scoala nu te invata cum si de unde sa te informezi atunci cand ai nevoie. Ma doare capul cate intrebari idioate vad aici pe siteul asta. MAJORITATEA intrebari ce si-ar gasi un raspuns cat se poate de pertinent in mai putin de 1 minut cu ajutorul unui search pe google. Insa acesti copii stai si pun intrebari aici in speranta unui raspuns, raspuns dat de alti copii care de cele mai multe ori dau un raspuns in lipsa totala de cunostinta de cauza. Deci la scoala nu sunt invatati cum sa isi caute informatiile cum am mai spus pe profesori nu ii intereseaza decat programa din manualul lor si nimic mai mult.

Scoala nu te invata sa relationezi, sa lucrezi in echipa, sa-ti construiesti relatii, fiecare este pentru el, daca vorbesti in timpul testului ai nota 1 si esti dat afara! Mai mult nu te invata nimic despre relatiile interpersonale, cum sa creezi o impresie placuta, despre importanta zambetului, limbajului trupului, felului in care te prezinti de la tonul vocii la imbracaminte... aaa da se poarta uniforma.

Nu ai cum sa faci asta in grupul de prieteni nu asa cum trebuie, daca ai avut norocul de niste parinti care sa te invete din lucrurile astea, este norocul tau, insa majoritatea nu au avut, de aceea consider ca este datoria scolii sa te formeze ca persoana si sa te invete lucruri elementare ce tin de supravieturiea in societatea de azi, in sistemul economic si mai ales de relatiile cu oamenii.

Daca ai mai putin de 18 ani probabil ca nu ai cum sa intelegi ce vreau sa zic insa incearca sa deschizi putin ochii happy.

| anonim_4396 explică (pentru Nickname1890):

Eu tot PRO sunt! Nu mergi la scoala sa faci o parada si sa fii descoperita, sa ai haine frumoase! Mergi la scoala ca sa inveti, si nu conteaza cat de modern esti.Adica,decat sa mergi la scoala in blugi rupti si tricouri decoltate, duceti-va in club! Nu ajungeti nimeni in viata asa! Uniforma este facuta pentru a ne aduce aminte de scoala cand om sa fim adulti.Nu vi se pare frumos cand vedeti in pozele de grup toti imbracati la fel,in uniforma scoalara?! Mie imi place sa ma imbrac in uniforma,oricat de urata ar fi! La scoala mergi sa inveti! Acolo profesorii ne indruma sa ajungem ceva! Profesorii mei sunt buni,excelenti,daca ai vostri nu sunt,asta nu e vina mea, dar eu oricat de mult mi-ar placea sau nu, la scoala sunt originala, prin lucrurile care le fac, nu cum ma imbrac.Prin compunerile, cartile si povestile care le scriu, ideile care imi vin, modul de a invata!

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este vorba de parada modei aici vezi raspunsul pe care ii l-am dat lui AlleSiAtat. Este vorba de a te imbraca asa cum simti. Felul in care ne imbracam vrem sau nu vrem in societatea de azi reprezinta cartea noastra de vizita ca persoane. prima impresie o facem prin felul in care ne imbracam si prin limbajul trupului. Introducerea uniformei reprezinta intr-un fel pierderea indentitatii fiecarui elev.

Asta cu parada modei o spui tu de la tine sau spui doar ce ai auzit de la profesorii tai?

Si daca as vrea sa fac parada modei care ar fi problema? Ma imbrac cum vreau eu si cum simt eu sa ma imbrac atata timp cat nu deranjez pe nimeni, imi vad de treaba mea si mai si invat, care este problema?

| anonim_4396 explică (pentru Nickname1890):

Dar ce,mergi la scoala sa te fardezi? Normal ca trebuie sa te tunzi, ca sa nu faci matreata sau paduchi ( la baieti ).Si eu ma fardez la scoala, dar decend, putin rimel (cat sa nu se observe ) si un strugurel invizibil, dar nu sa ma dau cu ruj si rimel din plin si alte chestii.

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci sa inteleg ca voi fetele daca aveti parul lung inseamna ca aveti matreata si paduchi? Hmm nu stiam laughing bine ca mi-ai spus.

| anonim_4396 explică (pentru Nickname1890):

La baieti ma referam... Fetele sunt facute sa aiba parul lung..Baietii NU.

| anonim_4396 explică (pentru Nickname1890):

Asta este si chestia! Scoala este facuta pentru ca toti copii sa fie la fel.Sa fie recunoscuti in scoala nu doar prin carnetul de note! Sa fie recunoscuti ca sunt adevarati elevi! Ce ai face daca ar veni televiziunea si te-ar vedea imbracata/imbracat asa? Ce parere si-ar face despre tine? Nu ar fi frumos sa fi imbracat/imbracata in uniforma?!

| Nickname1890 a răspuns (pentru anonim_4396):

O DOAMNE! Era o ironie ce am spus mai sus cu parul lung. Daca tu ai spus ca trebuie sa te tunzi ca sa nu faci matreata si paduchi. Ce intelegi de aici? Daca ar fi sa ma iau dupa ce ai spus tu deduc ca persoanele cu parul lung fac matreata si paduchi indiferent ca sunt baieti sau fete. Ca nu stiam ca paduchele tine cont de sex laughing. Cu alte cuvinte daca o fata are parul lungi si NU are matreata si paduchi, de ce un baiat sa nu poata avea parul lung? Baietii de ce nu sunt facuti sa aiba parul lung? CE e cu gandirea asta comunista? Sunt tare curios cati ani ai sunt curios?

Intr-adevar in ziua de azi scopul scolii este sa ii faca pe toti elevii la fel, sa stearga identitatea fiecarui individ si din cate se pare reuseste. Asta nu inseamna ca este ceva normal si nici de departe un lucru bun.

Daca nu am uniforma nu sunt adevarat elev? Asta este important la scoala felul in care te imbraci? Nu mi se pare frumos sa fiu imbracat in uniforma.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Contra!
Esti la gradinita? laughing rolling on the floor
De ce vrei uniforma?
Este o prostie!

| h3r a răspuns:

Mai mult CONTRA!

| Duucu a răspuns:

Contra.
Dar și contra "modei".La școală te îmbraci decent, însă într-un fel care ți se asortează.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine ca mai sunt si oameni/copii normali in Romania big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PRO, asa toata lumea e la fel si nu se mai fac "descriminari"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru motherfuckerstyle :
1.Cum asortati voi cu balerini/tenisi/pantofi/ghete/ugg-uri/cizme cu o pereche de pantaloni de stofa?*negri*evazati*cu talie inalta - in primul rand, la scoala ni se da sufte (la fete ) si asortez foarte usor balerini, tenesi, UGG-uri ( iarna nu ni se cere fusta )
2.In toiul iernii aveti curaj sa veniti cu o camasa alba subtire? - nu, vin cu o camasuta mai groasa si daca este extrem de frig imi iau jacheta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vedeti ca nu ganditi?
Sunt copii care n-au ce manca si vin in unifrorma, ca sa nu mai existe discriminari! Cum poate veni un copil fara bani de mancare la scoala? Hai, raspundeti? Sunt copii saraci care vor sa invede, nu sa stea pe afara toata ziua.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Contra!
Am niste intrebari pentru cei care sunt de acord:
1.Cum asortati voi cu balerini/tenisi/pantofi/ghete/ugg-uri/cizme cu o pereche de pantaloni de stofa?*negri*evazati*cu talie inalta
2.In toiul iernii aveti curaj sa veniti cu o camasa alba subtire?

| ℓσяєภยş a răspuns:

Pro

| AlleSiAtat a răspuns:

Pro, pana la urma vii la scoala sa inveti, nu sa faci parada modei. -.-

| lullaby23 a răspuns:

Contra

| Aeri a răspuns:

Pro, depinde de uniformă însă.
Sunt împotriva uniformei clasice alb-negru, mi se pare prea banală, dar pro pentru o uniformă mai modernă.

| Criterion a răspuns:

Categoric pro.Altfel nu mai mergem la scoala, ci direct pe podiumul de prezentare de moda...

| m97 a răspuns:

Pro. Purtand uniforma este un mod de a arata ca suntem elevi.

| Pufulete456 a răspuns:

Contra! Parerea mea.

| broxi a răspuns:

Pro. e mai ușor să te îmbraci dimineața.

| PerianuPaula99 a răspuns:

Contra

| KittyCAT01 a răspuns:

Contra!
De ce sa fim toti la fel cand putem fi diferiti!
Urasc uniformele, gen iti sta bine nu iti sta, trebuie imbracata.
I don't like it.
Pa, pa

| Andreea_Irina_1993 a răspuns:

Pro deoarece nu o sa te mai intalnesti cu timpul acesta de a fi la scoala

| kokomy a răspuns:

Prolaughing

| AlaBalaPortocala123 a răspuns:

Pro, pentru uniforme mai moderne.

| gratiihoran a răspuns:

Doar cu sarafanul. dar cu rochita aia handicapata. NU!

| stefania0987 a răspuns:

Eu sunt pro.

| Stoian_Aurel_1964 a răspuns:

Pentru.