| pretzel a întrebat:

Cine imi zice si mie o crema facuta acasa din ingrediente naturale pentru hidratarea pielii dupa epilat?hee hee funda :Xhappy

Răspuns Câştigător
| karmy a răspuns:

Am sa iti dau o reteta de coldcrema(crema de baza) in ea poti incorpora orice substante hranitoare, de la piuree de fructe pana la diferite substante active.Este foarte usor de facut acasa. Ai nevoie de 25 gr de ceara, ulei 25 gr(poate fi de masline daca vrei sa fie hranitor sau orice alt fel de ulei), borax 0. 5 gr.(gasesti la farmacie) si apa 75 gr( in functie de cat vrei sa fie de fluida poti pune mai multa sau mai putina apa). Totul trebuie preparat la baie de abur. Se topeste ceara de albine in ulei( ai grija sa nu fie temperatura ridicata pentru ca altfel crema ta va avea miros de ars) Boraxul se dizolva in apa distilata. Apa si boraxul se vor incorpora in ceara si ulei. La racire va avea consistenta unei crema. Apoi poti adauga in ea orice component, avand grija sa agiti bine. Daca folosesti piureuri de fructe, crema trebuie pastrata la rece si trebuie folosita in mai putin de o saptamana, neavand componente de conservare se altereaza rapid.
Iti dau si un site cu retete naturale:
http://www.medicultau.com/......remele.php

1 răspuns:
| deeaa_8990 a răspuns:

Crema de galbenele ii foarte buna dupa epilat...incearca