| Ancutza_6190 a întrebat:

Cine stie cam cat se plateste o prezentare de moda? As vrea sa ma apuc de modelling si as vrea sa stiu ce avantaje am pe langa ca este un mare vis de al meu >8-

Am facut cursuri de modelling dar nu am avut niciodata prezentaritongue

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand sa verifici foarte bine agentia de modeling care-ti va propune sa te initieze, la Petrosani si bacau au fost probleme.
- Sistemul "pe cont propriu" (freelance) nu este deloc indicat. IAi credibilitate mai mare daca te prezinta o agentie deoarece nu cunosti toate selectiile (castingurile), clientii iti impun tarife mai joase decat ale pietei; uneori, in lipsa unui contract bine pus la punct, modelul munceste mai mult decat s-a discutat initial sau nu este remunerat cu ceea ce s-a stabilit (sau mai grav, nu este platit deloc); nu sunt asigurate conditii rezonabile de desfasurare a activitatii modelului. O agentie de buna credinta ofera in schimb toate aceste avantaje si chiar multe altele.
- Prezentarile in Romania nu sunt foarte bine platite. In unele situatiipentru un incepator preturile sunt foarte mici. Prezentarile bine platite maxim 50 euro la o prezentare.
- Conditiile care trebuie sa le indeplineasca anul acesta un model :
- Exista doua tipuri de modele: fata plina, figura angelica, cuceritoare si fata colturoasa, pometi proeminenti, chip patratos, inaltime 173-174cm linie corporala subtire,
Pentru a ajunge pe podium este nevoie de aspect placut, linie corporala subtire, inaltime de 1, 73-1, 74. Desigur aceste reguli pot fi incalcare.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand sa verifici foarte bine agentia de modeling care-ti va propune sa te initieze, la Petrosani si bacau au fost probleme.
- Sistemul "pe cont propriu" (freelance) nu este deloc indicat. IAi credibilitate mai mare daca te prezinta o agentie deoarece nu cunosti toate selectiile (castingurile), clientii iti impun tarife mai joase decat ale pietei; uneori, in lipsa unui contract bine pus la punct, modelul munceste mai mult decat s-a discutat initial sau nu este remunerat cu ceea ce s-a stabilit (sau mai grav, nu este platit deloc); nu sunt asigurate conditii rezonabile de desfasurare a activitatii modelului. O agentie de buna credinta ofera in schimb toate aceste avantaje si chiar multe altele.
- Prezentarile in Romania nu sunt foarte bine platite. In unele situatiipentru un incepator preturile sunt foarte mici. Prezentarile bine platite maxim 50 euro la o prezentare.
- Conditiile care trebuie sa le indeplineasca anul acesta un model :
- Exista doua tipuri de modele: fata plina, figura angelica, cuceritoare si fata colturoasa, pometi proeminenti, chip patratos, inaltime 173-174cm linie corporala subtire,
Pentru a ajunge pe podium este nevoie de aspect placut, linie corporalasubtire pentru prezentari, inaltime de 1, 73-1, 74. Desigur aceste reguli pot fi incalcare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand sa verifici foarte bine agentia de modeling care-ti va propune sa te initieze, la Petrosani si Bacau au fost probleme.
- Sistemul "pe cont propriu" (freelance) nu este deloc indicat. Ai credibilitate mai mare daca te prezinta o agentie deoarece nu cunosti toate selectiile (castingurile), clientii iti impun tarife mai joase decat ale pietei; uneori, in lipsa unui contract bine pus la punct, modelul munceste mai mult decat s-a discutat initial sau nu este remunerat cu ceea ce s-a stabilit (sau mai grav, nu este platit deloc);
- nu sunt asigurate conditii rezonabile de desfasurare a activitatii modelului.
O agentie de buna credinta ofera in schimb toate aceste avantaje si chiar multe altele.
- Prezentarile in Romania nu sunt foarte bine platite. In unele situatiipentru un incepator preturile sunt foarte mici. Prezentarile bine platite sunt considerate cele de maxim 50 euro la o prezentare.
- Conditiile care trebuie sa le indeplineasca anul acesta un model :
- Exista doua tipuri de modele: fata plina, figura angelica, cuceritoare si fata colturoasa, pometi proeminenti, chip patratos, inaltime 173-174cm linie corporala subtire,
Pentru a ajunge pe podium este nevoie de aspect placut, linie corporala subtire, inaltime de 1, 73-1, 74. Desigur aceste reguli pot fi incalcare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi cer scuze nu este vina mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie neaparat sa te prezinte in societatea modei o firma, altfel s-ar putea sa iei plasa de la cei pentru care vei munci si nu te vor plati, pentru un model bun in ascensiune cca 50 de euro de prezentare, firmele care te angajeaza cunosc castingurile (concursurile ), multa bafta.

| sTeFaN. a răspuns:

Pffff, sincer nu stiu.