| anonim_4396 a întrebat:

Creeti ca rimelul si creionul poate afecta ochii in vreun mod?

Răspuns Câştigător
| gHelena a răspuns:

Buna, Mari. Rimelul si creionul pot cauza conjunctivita daca le folosesti mai mult de 6 luni sau daca le imprumuti cuiva care deja are aceasta afectiune oculara. De asemenea, nu este bine sa mentii un machiaj mai mult de 7-8 ore/ zi, are un efect nociv asupra aspectului tenului. In rest, demachiaza-te corespunzator in fiecare seara si ochii tai nu vor avea de suferit. Ai grija de tine.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este recomandat demachierea în fiecare seară.
Pa, pa.

| ancutsa13 a răspuns:

Rimelul nu trebuie sa il ai de mai mult de 6 luni, iar creionul trebuie sa fie Khol si este foarte important sa te demachiezi in fiecare seara. Te pup.

| Bunny a răspuns:

Daca te demachiezi dimineata si seara si folosesti cum trebuie creionul si rimelul(sa nu ti le bagi prin ochilaughing ) e totul ok.Nu are ce sa afecteze, deci stai linistita. Sper ca te'am ajutat:*.

| Cccccccccccccorina a răspuns:

Greseli de machiaj si solutii pentru ele
Cosmeticele au aparut in jurul anului 3. 000 i.Hr. In Egiptul Antic, acestea erau folosite strident, cu scopul de a da iluzia de tinerete si sanatate, sau chiar drept un inlocuitor al spalatului pe fata. In China, acestea reprezentau si un indicator asupra statutului social.

Cei din clasele inalte isi pictau unghiile cu negru, rosu, auriu sau argintiu. In schimb, celor din paturile sociale de jos li se permiteau doar nuante pale.

Intre timp, cosmeticele au trecut prin multe etape, ajungand sa fie accesibile aproape oricarei femei, cel putin din tarile dezvoltate sau in curs de dezvoltare. Singura problema ramane insa modul de aplicare al acestora deoarece, uneori, un machiaj pur si simplu nu arata bine pe chipul unei femei si nu ii aduce cea mai potrivita imbunatatire a aspectului ei fizic.

Pentru a sti cat mai multe despre cum sa obtii un machiaj optim, howstuffworks.com a alcatuit o lista cu cateva greseli, precum si cu cateva sfaturi care sa te ajute sa le eviti.

1. Nuanta chipului este in discordanta cu a gatului

Acest lucru poate fi observat la multe femei, chiar si la vedete. Nuanta de pe fata este atat de diferita de cea a gatului si decolteului incat da impresia unei masti, liniile de demarcatie putand fi remarcate chiar si aproape de cea a parului. Pentru a evita acest aspect neplacut, alege o nuanta a fondului de ten cat mai apropiata de cea a pielii tale, intinde-l bine, foarte bine (daca este prea gros dilueaza-l chiar cu putina apa sau crema)... mai mult

| adriangabor92 a răspuns:

Da

| Ariannna a răspuns:

Daca sunt de buna calitate, nu nu pot afecta. happy

| Lulu_9887 a răspuns:

Nu. Poti sa faci iritatii/infectii etc daca anul folosesti produse de calitate.

| anonim1808 a răspuns:

Da iti poate afecta vederea.asa am auzithappy

| Min4 a răspuns:

Din cate stiu eu nu, dar uite... unele sfaturi de aici te pot ajuta!
http://www.topsanatate.ro/......21746.html

| MrMmmiiikkkyyy a răspuns:

Si eu imi dau cu creion la ochi...Si mama mea mi-a spus ca nu ma afecteaza. Dar cu rimelul nu stiu...

| ĤöwCắnSέЄĺш2MyЄyέz a răspuns:

Nu afecteaza ochii in niciun mod Depinde doar daca esti mai micabig grinThe face mai batrana.:-s