| Kitty77 a întrebat:

Stiti cumva daca rimelul sau creionul de ochi afecteaza cu ceva?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie sa tii cont ca aceste produse sunt facute si pe baza de grasimi. Si ele au un termen de valabilitate, pe care nu-l stie nimeni! Aceste grasimi, daca sunt rancede sau oxidate, pentru ca ai respectivele cosmetice de 1-2 ani, pot sa afecteaze pielea din jurul ochilor si prezinta inrosiri sau mancarimi. Nu stiu care este termenul de valabilitate, dar cred ca dupa 6 luni, chiar daca nu s-au consumat este bine sa le arunci! In mod normal, nu ar avea ce sa dauneze. Ele sunt testate si para-testate de producatorii de cosmetice inainte sa treaca la productia de serie(ma refer la firmele serioase).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da rimelul si creionul de ochi afecteaza chiar foarte mult. Cei care sunt mai sensibili pot avea iritatii in zona ochilor( mancarime, rosata, usturime ). In ceia ce priveste rimelul genele devin si ele sensibile se rup mai usor si cab mai repede. Ca sa protejezi pielia si genel nu folosi macheajul acasa. Foloseste un demacheant astfel vei indeparta macheajul mult mai usor si vei afecta mult mai putin ochii.

| chocco1995 a răspuns:

Ambele trebuie tinute curate iar varful creionului de ochi trebuie ascutit dupa fiecare folosire sau macar o data de 2 ori pe saptamana, poate crea unele discomforturi ochiului!