| Elena1234456 a întrebat:

Cu ce culori merg machiati ochii caprui inchis?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Negrul, nuante inchise de verde, albastru, majoritatea nuantelor de gri si maro, cremul si bejul sunt colorile care evidentiaza cel mai bine ochii caprui inchis.

11 răspunsuri:
| lollipopzz a răspuns:

Am observat ca multe fete folosesc verdele, dar dupa parerea mea se foloseste albastrul deoarece am vazut si in reviste Make-up.Vei intra in evidenta daca folosesti albastrul... Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Zzzo a răspuns:

Uite ceva aici :

http://www.lyla.ro/userfiles/image/machiaj_ochi_caprui_2.jpg

http://www. google. ro/imgres? imgurl=http://www.lyla.ro/......jAeclaTDBQ

http://www.machiajul.ro/......chilor.jpg

http://img2.timeinc.net/instyle/images/2008/dbf/063008_menounos_300x400.jpg

http://www. google. ro/imgres? imgurl=http://img2.timeinc.net/......ahOKDb6NIB

http://img2.timeinc.net/instyle/images/2009/dbf/012909_tyler_400x400.jpg

Multe femei se plang de faptul ca au ochii caprui, avand falsa impresie ca aceasta nuanta ar fi una care nu iese in evidenta. Din contra! Folosind machiajul potrivit iti poti contura niste ochi superbi, ii poti accentua, dandu-le acel efect dramatic care ii face seducatori.

Primul pas: Alegerea culorilor potrivite

Una dintre cele mai bune cai prin care te poti asigura ca ochii tai caprui arata splendid este alegerea culorilor potrivite.

Totul depinde de culoarea de maro pe care o au ochii tai. Daca ii ai caprui inchis, incearca sa folosesti nuante de fard deschise la culoare si eyeliner negru pentru a-i contura.

De exemplu: foloseste un fard cu nuanta Pale Pink pe pleoapa superioara si in coltul interior un sidef alb sau argintiu, apoi un contur negru sau maro inchis si mascara neagra.

Combina culorile!

Pentru un machiaj de seara mai special poti opta pentru o combinatie spectaculoasa de culori. Foloseste in coltul interior nuanta cea mai deschisa de fard (de preferat sidefata), apoi una cu un ton mai inchis, si in final una grava, profunda care sa reprezinte umbrele.

Model:

Coltul interior: fard sidefat verde deschis sau alb;

Interiorul pleoapei: verde mai inchis cu cateva tonuri;

Coltul exterior al ochilor (arcada): verde inchis.

O linie din ce in ce mai groasa trasata cu un eyeliner negru, doritoarele o pot prelungi, facandu-si celebrele "codite";

Rimel negru;

Pleoapa inferioara: O linie estompata cu un creion verde (culoarea trebuie sa se asemene cu cea folosita pe pleoapa superioara) sau trasarea unei linii cu acelasi fard folosit pe pleoapa de sus.

Daca ai ochii mari iti poti contura pleoapa inferioara cu eyelinerul negru.

Ochii caprui inchis sunt versatili cand vine vorba de nuantele de culoare. Foloseste nuante de roz deschis, auriu, caramiziu inchis, verde, violet, albastru.

Eyeliner-ul joaca un rol foarte important

Ochii caprui inchis accepta o gama variata de culori ale creionului de ochi. Poti folosi: negru, maro sau ciocolatiu, plum (culoarea prunei coapte), gri inchis, chiar si verde inchis.

Poti opta pentru un creion de ochi sau pentru un eyeliner lichid (tus de ochi). Acesta din urma da un look mai dramatic, conturand perfect ochii. Este ideal pentru un make-up de seara.

In ceea ce priveste mascara, incearca sa folosesti culoarea maro pentru zi si negru pentru ocazii speciale si pentru seara.

Daca tot a venit vorba de machiajul pentru ocazii speciale, este bine de stiut ca iti poti face smokey eyes fara probleme. Utilizeaza nuante de cenusiu, pe care sa le combini cu negru, foloseste tusul de ochi si de ce nu, aplica gene false pentru un efect cat mai dramatic.

uite aici poti vedea pas cu pas:

http://www.youtube.com/watch?v=kDbx76haSW8

http://www.youtube.com/watch?v=SLGJTAfyG44&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=voCgQrAJfJo&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=lRemAEbEvks&feature=related

si merge roz, albastru, alb, verde, mov, maro, portocaliu, verde si muuulte altele :)

sper ca te-am ajutat

| Vampă a răspuns:

Dacă ai ochii căprui, poţi folosi cu încredere aproape orice combinaţie de culori pentru farduri. Pentru un machiaj simplu, discret, însă foarte elegant, al ochilor căprui, este recomandat un fard de pleoape de nuanţa şampaniei sau apricot, pe care să-l aplici pe toată suprafaţa pleoapei, apoi să foloseşti o nuanţă de bronz sau prună, pentru colţul ochilor.

Dacă se asortează cu hainele şi accesoriile tale, poţi folosi şi un eyeliner verde închis. Verdele se potriveşte de minune cu ochii căprui, iar dacă mai ai şi tenul bronzat, efectul va fi spectaculos!

http://www.machiajul.ro/tag/machiaj-ochi-caprui/

| ily kim nam gil a răspuns:

Cu argintiu cu roz si cu movhappydar culori simple nu cu sclipici si nu stridente asa mai "pale"

| fefe_9932 a răspuns:

Depinde de culoarea ochiilor

| Reew a răspuns:

Orice culoare deoarece si eu am ochii caprui si m-am fardat cu aproape toate culorile in afara de negru, gri si galben big grin.

| aleCsandrra a răspuns:

Sfaturi pentru un machiaj de vara
• Bucura-te de vara cu un machiaj cat mai delicat. Pune-ti in evidenta pielea bronzata cu ajutorul unei pudre, in locul unui fond de ten care sa-ti incarce tenul. Pentru ca o transpire e posibil ca fondul de ten sa curga sis a dai impresia ca te topesti sub soarele toropitor.
• Foloseste pudra autobronzanta. Asta iti va da o tralucire extreme de draguta. Cel mai bine, pe fata iti dai cu o pudra mata, iar pentru ochi poti folosi un fard stralucitor.
• Pentru buze, obligatoriu trebuie sa folosesti un gloss stralucitor. Asta va da bine pe fata ta bronzata. In plus, o sa ramana pe buze mai mult timp si o sa-ti accentueze frumusetea naturala intr-un mod natural.
• Imediat sub spranceana incearca sa-ti dai cu putin fard bej. Punand in evidenta zona aia, vei reusi sa atragi atentia asupra ochilor.
• Daca vrei neaparat sa-ti dai cu rimel, ai grija sa fie unul waterproof. Trebuie sa ai in vedere ca pe o asemenea caldura o sa transpire cu siguranta.
Daca asa cred ca o sa te ajute un pic>:d< daca nu am incercatbig grin

| claudiea79 a răspuns:

Esti prea mica pentru macchiaj stai naturala asa esti mai frumoasa

| Asyrii a răspuns:

Pai...incearca sa folosesti nuante de roz fiindca se poarta anul asta sau poti incerca un auriu sau culori calde dar nu foarte stridente pentru ca este vara si purtand culorile astea o sa iti iasa in evidenta ochii :*

Rimelul : il poti folosi cu incredere si pe cel transparent daca ai gene frumoase si lungi daca nu, atunci poti folosi negru, maro...

Creion: incearca turcoaz! ( am si eu ochii caprui si se vede super)

Foloseste si un anticearcan. specialistii spun ca e bine sa il folosesti vara asta...

{ iti vine sa crezi ca am 12 ani? } laughing

| PaulaPSM a răspuns:

Dupa parerea mea poti incerca un creion argintiu cu putin sclipici...merge foarte bine, adica te dai cu o linie subtire pe pleoapa pana in in coltul ochiilorbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa existe mereu contrast intreculoarea ochilor si culoarea fardului. Daca ai ochi caprui inchis... poti folosi albastru, verde, argintiu, negru deoarece il poti folosi la toate culorile de ochi etc.Deci mergi pe culori in contrst cu ochii tai.(ochi de culoare rece:albastru-farduri de culori calde:argintiu, maro, coral etc; ochi de culoare calda:caprui-farduri de culori reci:albastru, verde, argintiu etc)