| Rochelle a întrebat:

Ce culori merg la ochii caprui

Răspuns Câştigător
| LoL a răspuns:

Cu ce culori machiem ochii caprui
Ochii caprui sunt cei mai norocosi ochi din punctual de vedere al culorilor. Depinde foarte mult de nuanta tenului pentru a-i pune in evident. Cu cat tenul tau este mai deschis, cu atat mai mult trebuie sa folosesti nuante mai deschise si pastelate. Invers pentru nuantele inchise de ten. Nuantele de sampanie, verde smarald, verde deschis, bronz, auriu, albastru, bej, piersica, corai, roz, purpuriu deschis si rozaliu, brun, gri, pruna, dar si portocaliu inchis.

Dacă ai ochii căprui, poţi folosi cu încredere aproape orice combinaţie de culori pentru farduri. Pentru un machiaj simplu, discret, însă foarte elegant, al ochilor căprui, este recomandat un fard de pleoape de nuanţa şampaniei sau apricot, pe care să-l aplici pe toată suprafaţa pleoapei, apoi să foloseşti o nuanţă de bronz sau prună, pentru colţul ochilor.
Ideal este să nu se vadă nicio limită clară între cele două nuanţe de fard folosite. Pentru a-ţi sublinia conturul ochilor, foloseşte un creion dermatograf maro închis (un eyeliner negru îţi va conferi un look mult prea dramatic şi încărcat), apoi dă-te cu mascara şi curbează-ţi genele.
Dacă se asortează cu hainele şi accesoriile tale, poţi folosi şi un eyeliner verde închis. Verdele se potriveşte de minune cu ochii căprui, iar dacă mai ai şi tenul bronzat, efectul va fi spectaculos!
Pentru zi, e bine să te machiezi cât mai natural şi să renunţi la fardurile cu sclipici. Dacă nu ai un ten impecabil, foloseşte un fond de ten şi un anticearcăn adecvat tipului tău de piele. Optează pentru un fond de ten cu o textură cremoasă, fină şi transparentă.
În machiajul de zi, nu sunt indicate tuşul şi creionul dermatograf. Dacă totuşi vrei să foloseşti un creion khol pe interior, foloseşte unul maro, pentru că pare mai natural.
Pentru machiajul de seară, poţi da frâu liber fanteziilor tale, îţi poţi face smoky eyes, poţi aplica fard strălucitor şi poţi folosi aproape orice culori vrei tu, oricât de intense. Singura problemă în efectuarea unui machiaj cu culori închise este experienţa, pentru că rişti să rămâi cu pete de culoare sau nuanţa să fie neuniform distribuită pe pleoapă.

presupun ca te referi la machiaj dar daca e vorba de haine sa stii ca la ochii caprui merge orice culoare dar ca sa ti scoata ochii in evidenta culori deschise
sper ca te am ajutat fundita?puppy dog eyespuppy dog eyespuppy dog eyespuppy dog eyes

2 răspunsuri:
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Primăvara 2011 se anunţă promiţătoare la capitolul machiaj. Make-up artiştii ne propun jocuri de îndrăzneţe de linii în culori cât mai intense. Paleta cromatică pentru primăvara 2011 este dominată de tonuri electrice de albastru, verde şi violet. Noua colecţie de Creioane Retractabile din gama Yves Rocher ne-a atras atenţia şi ne-am decis să le testăm într-un pictorial de machiaj.

Fiind vorba de creioane de pleoape, cel mai adecvat tip de machiaj a fost unul grafic, cu linii bine definite. TEXTURĂ: Noile creioane retractabile pentru ochi, din gama Yves Rocher au o mină perfectă pentru realizarea unui machiaj grafic: nici prea tare, încât să zgârie pleoapa, nici prea moale cât să se întindă. Linia trasată cu acest nou creion de ochi, nu se estompează şi, prin urmare, nu poate fi folosit ca baza de culoare pentru amplificarea culorii fardurilor precum creioanele dermatograf obişnuite.

CULOARE: Culorile gamei, în număr de şase ( verde, violet, albastru, negru, turcuaz şi arămiu) sunt într-adevăr precum promit producătorii: intense.

Deosebit de plăcute şi puternice ca şi culoare sunt nuanţele de verde şi turcuaz.

REZISTENŢĂ: Linia trasată cu acest eye liner rezistă în timp si nu se întinde precum în cazul creioanelor de ochi obişnuite.

Prin urmare, produsul este ideal, atât pentru un machiaj natural de zi cât şi pentru unul de ocazie.

VERDICT: Pentru cele care vor să-şi completeze trusa de machiaj cu creioanele de pleoape, creionul retactabil de la Yves Rocher merită achiziţionat.

Chiar dacă pretul este un pic mai ridicat decât al unui creion de machiaj obisnuit, (30 lei), faptul că rezistă în timp, este retractabil şi are o formulă cu apă de muşeţel calmantă, îl face să-şi merite preţul.

mirare că fardurile aurii sunt în preferinţele make-up artiştilor pentru machiajul ochilor caprui. Auriul este una dintre nuanţele star ale sezonului toamnă/iarnă 2011. Fiind o culoare caldă auriu sau, portocaliul, în varianta mai îndrăzneaţă, poate fi purtat atât ca machiaj de zi cât şi în machiajul de seară şi avantajează toate culorile de iris, în special ochii căprui. Iată cum se creează, pas cu pas, pentru un machiaj de toamnă destinat ochilor căprui:

PASUL UNU

Începe aplicarea fardului de la interiorul pleoapei spre exterior. Apelează la o pensulă medie de farduri de pleoape. Întinde fardul uşor peste pliul pleoapei.

Dacă vrei să accentuezi culoarea fardului de pleoape poţi să foloseşti ca tehnică de machiaj un fard de pleoape cremă, ca bază. O altă tehnică de machiaj profesional şi mai simplă constă în aplicarea fardurilor cu aplicatorul de pleoape uşor umezit.

Make-up tips: Întrucât fardurile aurii sunt foarte sidefate, întinde un strat generos de pudră sub ochi pentru a evita ca microparticulele de sidef să se întindă pe toată faţa.

Cea mai eficientă tehnică de machiaj de aplicarea fardurilor sidefate sau chiar sub formă de pulbere, este cu ajutorul unei pensule profesionale de machiaj cu o textură fermă şi o formă cât mai plată.

PASUL DOI

Aplică o nuanţă mai închisă la colţul extern al pleoapei. Continuă cu aplicarea umbrei până la jumătatea pleoapei mobile.

Estompează bine, nuanţa închisă şi nuanţa deschisă de fard, astfel încât, între cele două nuanţe să nu existe o linie vizibilă de demarcaţie. Dacă pleoapa mobilă este aproape acoperită, o truc de machiaj simplu, care nu dă niciodată greş este aplicarea nuanţei închise, liniar şi uniform dealungul pleoapei.

În cazul unei pleoape „generoase" poţi creea ceea ce make-up artiştii numesc machiaj stil banană: se accentueză cu fard închis pliul pleoapei. Efectul acestui machiaj pentru ochi caprui este foarte dramatic.

Make-up tips: Un mascara de volum, aplicat din abundenţă atât pe genele superioare cât şi pe genele inferioare desăvârşeşte machiajul ochilor căprui.

COMBINAŢII DE FARDURI MACHIAJ OCHI CĂPRUI

O culoare caldă şi foarte plăcută, auriul oferă extrem de multe posibilităţi de combinaţii cromatice. Fardurile aurii pot fi „mixate" atât cu culori calde precum maroul roşcat sau portocaliu cât şi culori reci precum fardurile verzi sau albastre sau chiar violet.
Pentru machiajul ochilor căprui, toate aceste combinaţii cromatice sunt avantajoase.

PASUL TREI

Pentru a nu creea un look foarte încărcat este suficient să accentuezi forma pomeţilor cu o pudră bronzantă.

Un efect interesant constă în aplicarea unui iluminator sau a unui fard cremă auriu sub pudra bronzantă.

Make-up tips: Aplică un creion contur de buze oranj şi estompează conturul cu o pensulă de buze. Colorează buzele cu un gloss auriu. Efectul: buze apetisante şi extrem de naturale.
Pentru ochi caprui ai unda verde la orice culoare. Un machiaj de zi care nu da niciodata gres consta in accentuarea conturului ochilor cu un dermatograf maro care va forma un contrast placut cu un fard verde.

Daca vrei o privire cu personalitate poti folosi cu incredere fardurile albastre. Un albastru safir aplicat in coltul extern al pleoapei va scoate in evidenta culoarea ochilor.

SUCCES :*

| CrIsSLoveCristi a răspuns:

Avand in vedere ca maroul[capruiul] seamana ca negrul. orice culoare merge la acesti oki.pentru ca se spune ca negru merge la oricewinking

funda?