| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa-mi indrept parul fara placa?

11 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna.
1. Metoda elasticelor de par
Aceasta metoda a fost inspirata de femeile afro-americane, deci trebuie sa stii ca cel mai mare succes il va avea in cazul parului foarte cret. De asemenea, trebuie sa stii ca aceasta procedura incepe seara si se incheie abia a doua zi, asa ca nu te poti baza pe ea daca trebuie sa iesi din casa in jumatate de ora.

De ce ai nevoie:

Elastice mici
O sticla de apa cu pulverizator
Un pieptene cu dinti rari
Un spray pentru coafarea parului
O perna din satin

Instructiuni:

1. Pentru inceput, spala-ti parul cu samponul tau obisnuit apoi aplica balsam. Odata terminat acest pas, nu iti usca complet parul. Incearca doar sa absorbi cu prosopul excesul de apa. Parul trebuie sa fie destul de umed incat sa poti trece cu pieptanul prin el fara probleme. Ai grija sa iti pui pe umeri un prosop uscat care sa absoarba apa care va curge in timp ce te piepteni.

2. Piaptana-ti parul. Daca este nevoie sa il mai umezesti, foloseste sticla cu pulverizator pentru a mai adauga putina apa in cazul in care ti-ai uscat prea mult parul. Cea mai usoara metoda ar fi sa incepi pieptanarea de la varfuri, urcand treptat spre radacini.

3. Dupa ce ti-ai descalcit parul, imparte-l cu degetele in sectiuni. Ideal ar fi ca in final sa ai 10-14 sectiuni, dar numarul depinde oricum de cat de des si de lung este parul tau. Pentru o impartire mai precisa, poti folosi si pieptenele.

4. Ia una din sectiuni si prinde-o cu un elastic cat mai aproape de radacina. Ai grija ca elasticul sa nu fie nici foarte larg, dar nici prea strans, pentru a nu-ti degrada parul. Urmatorul elastic prinde-l pe aceeasi suvita, la distanta de aproximativ 2-5 cm. Procedeaza in acest mod cu fiecare sectiune de par.

5. Odata ce tot parul tau a fost impartit in sectiuni si fiecare suvita prinsa cu elastice, te poti duce la culcare. Dormi pe o perna de satin, fara nimic care sa iti acopere capul, astfel incat aerul sa iti poata usca parul. Cele 6-8 ore de somn sunt, de obicei, suficiente pentru ca parul tau sa se usuce. Asta bineinteles daca in camera nu este foarte frig.

6. Dimineata desfa elasticele din par. In functie de lungimea si desimea parului, este posibil ca in zonele unde parul a fost prins cu elastice sa fie inca umed. Nu folosi uscatorul de par, ci lasa-ti parul sa se usuce in mod natural.

7. In acest moment, parul tau ar trebui sa fie intins dar nu lipsit de volum. Foloseste un spray pentru coafare si aranjeaza-ti parul cum vrei tu. Elasticele ajuta parul sa se usuce intr-o pozitie in care firele de par stau drept si odata ce le indepartezi, parul va ramane drept si cu volum.

2. Cu ajutorul periei si al uscatorului de par
Probabil toata lumea stie aceasta metoda, dar multe dintre noi nu am incercat-o pana acum crezand ca nu e foarte simpla. La coafor pare mereu mult mai usor decat atunci cand incepi tu sa iti intinzi parul folosind uscatorul, perii, clame, piepteni, produse de styling si o multime de alte instrumente.

De ce ai nevoie:

Un pieptene
O perie
Un uscator de par
Cateva clame sau elastice de par

Instructiuni

1. Primul pas consta bineinteles in spalarea parului cu sampon si aplicarea balsamului tau obisnuit. Dupa ce te-ai clatit, aduna-ti parul intr-un prosop care sa absoarba excesul de apa. Nu iti freca parul in mod agresiv, asteapta mai bine 15 minute pentru ca prosopul sa isi faca treaba singur, fara sa iti distruga parul.

2. Foloseste un pieptene pentru a-ti descalci parul si eventual un produs special pentru descalcire daca este cazul.

3. Imparte parul in 6-8 sectiuni, in functie de desimea si lungimea parului. Daca ai un par foarte des, mareste numarul de sectiuni pentru a-ti fi mai usor ulterior. Prinde fiecare sectiune cu elastice sau cu clame. Desi la coafor se folosesc de obicei clamele mari, atunci cand te coafezi singura s-ar putea sa iti fie mai usor cu elasticele.

Experimenteaza ambele metode si alege-o pe cea care ti se potriveste mai bine.

4. Incepe de la varfurile fiecarei suvite, urcand treptat spre radacini, iar apoi in sensul invers - de la radacina spre varf, usuca parul cu foehnul in acelasi timp si in aceeasi zona a parului unde folosesti si peria. Practic ar trebui sa faci un fel de sandwish, cu foehnul pe o parte, peria pe cealalta si suvita de par la mijloc. Ai grija totusi sa nu lipesti uscatorul de suvita, pentru a nu o arde. Ai vazut probabil la coafor ca se folosesc perii rotunde pentru acest procedeu. Atunci cand te coafezi singura, mai ales daca nu ai experienta, ai mari sanse sa iti incalcesti parul pe o astfel de perie si sa iti fie greu apoi sa o mai scoti din suvitele incalcite fara sa iti rupi parul. Cel mai bine este deci sa folosesti o perie normala, cu ajutorul careia iti vei intinde parul la fel de bine.

5. Odata ce ai terminat cu prima suvita, elibereaza din elastic urmatoarea si procedeaza la fel. Daca vrei sa iti fie mai usor, poti prinde suvitele intinse deja tot cu elastice, dar fara a le lega prea strans, ci doar indeajuns incat sa nu se amestece cu suvita la care lucrezi. Continua astfel pana cand tot parul tau va fi intins.

3. Metoda rasucirii

Aceasta modalitate de intindere a parului seamana oarecum cu cea a elasticelor, dar functioneaza perfect si pentru parul putin ondulat, nu doar pe cel foarte cret. De asemenea, este si mai usoara decat cea a elasticelor.

De ce ai nevoie

Un pieptene
Elastice sau clame de par
O sticla de apa cu pulverizator

Instructiuni:

1. Din nou, primul pas consta in spalarea parului si aplicarea balsamului. Foloseste un prosop uscat apoi in care sa iti infasori parul si asteapta cateva minute pentru a se absorbi excesul de apa.

2. Descalceste-ti parul cu ajutorul unui pieptene cu dinti rari si lati. Imparte parul ud in sectiuni nu foarte groase. Ar trebui sa ai in medie 10 suvite, dar daca ai parul foarte des, poti creste numarul. Delimiteaza suvitele cu elastice sau clame, cum iti este mai usor.

3. Ia pe rand fiecare sectiune si imparte-o in doua suvite egale, apoi rasuceste capetele fiecareia in jurul celeilalte. Rasucirile subtiri ajuta la intinderea parului la radacina, dar lasa varfurile destul de ondulate. Suvitele rasucite mai groase intind de obicei parul pe toata lungimea lui, inclusiv varfurile, dar face ca radacinile sa arate putin umflate.

4. Odata ce parul s-a uscat, foloseste o sticla cu apa cu un pulverizator si umezeste din nou parul (nu il uda extrem de tare!), apoi desfa pe rand fiecare suvita si rasuceste-o din nou, in sens opus. Asteapta sa se usuce parul, desfa suvitele, apoi aranjeaza-ti podoaba capilara cu ajutorul unui produs de styling pentru coafare.

4. Metoda infasurarii

De ce ai nevoie:

Un pieptene

O perie rotunda

Agrafe

Instructiuni

1. Spala-te normal pe par, cu sampon si aplica balsam. Apoi, infasoara-ti parul intr-un prosop si asteapta cateva minute pana se absoarbe apa in exces. Piaptana-ti parul cu un pieptene cu dinti lati, rari, pentru a nu rupe firele.

2. Imparte parul in cateva sectiuni. Cu cat este mai des parul tau, cu atat mai mare va fi numarul de suvite in care iti imparti parul.

3. Ia prima suvita de par si cu ajutorul periei infasoar-o strans in jurul capului. Fixeaz-o cu o agrafa. Continua sa procedezi in felul acesta cu fiecare suvita, pana cand termini de fixat tot parul.

4. Foloseste uscatorul de par la temperatura medie, pentru a-ti usca parul, timp de 20 de minute. Nu mentine uscatorul mult timp intr-o singura zona a capului. Ai grija ca parul sa nu fie complet uscat!

5. Dupa ce ai terminat, incepe sa desfaci agrafele, eliberand parul. Repeta pasul 3, dar infasoara suvitele de par in sensul opus.

6. Usuca din nou parul, de data asta complet. Desfa agrafele eliberand parul si aranjeaza-l folosind un produs pentru luciu

| AlinaaAli a răspuns:

Incearca ceva sampoane pentru netezire!
este ceva spray la Avon care e tare bun!winking

| SweetSecrets a răspuns:

Indreapta-ti parul intr-un mod natural
Aceasta alternativa se recomanda pentru ca nu afecteaza foarte puternic parul si, in functie de tratament, dar si de „incapatanarea" parului tau, rezultatele pot fi de lunga durata. Iata cateva exemple:
Tratamente cu ulei incins
Uleiurile incinse contin proteine si vitamine care sunt vitale in mentinerea unui par sanatos, mai ales daca obisnuiesti sa iti schimbi foarte des stilul coafurii. Uleiul intareste si indreapta parul in acelasi timp, rezultand un par drept si stralucitor.
Uleiul este incalzit si se aplica pe par si pe scalp (atentie! Sa nu fie fierbinte), dupa care parul este acoperit cu o punga care sa permita uleiului sa actioneze cald pe o perioada indelungata. Aceasta metoda iti va fi de ajutor si daca ai parul deteriorat, fiind o solutie de ingrijire foarte putin costisitoare si cu rezultate bune.

Usuca-l cu foenul
Ca sa ai cele mai bune rezultate, spala-ti intai parul apoi foloseste un balsam puternic hidratant. Lasa balsamul sa actioneze asupra parului cel putin un sfert de ora. Clateste si treci la uscat parul cu uscatorul. Nu oricum: de la scalp catre varfuri, folosind si o perie deasa, cu dinti de sarma. Acest fel de a-ti indrepta parul va face ca rezultatele dorite sa tina pana la urmatoarea spalare.

Perie de indreptat
Dupa ce parul a fost spalat si tratat cu balsam, parul trebuie pieptanat de la radacina spre varfuri, adaugand, daca este posibil, ulei sau apa. Vei folosi o perie rotunda pe care sa o pui la uscator(eu folosesc http://www.google.ro/......tp?/imgres
Pregateste-te sa pierzi ceva timp, dar si sa te bucuri de rezultate.

| Amelya02 a răspuns:

Dupa ce te speli pe cap, iti pui parul intr-un prosop pentru a absoribii umezeala, apoi cu un foehn si cu o perie incerci sa il intinzi de la radacina, apoi iti dai cu o spuma ceva pentru par pentru a-l mentine. FUNDA?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai ce-i face. Foloseste o placa buna pentru a-l indrepta (am auzit ca cele de la Remington sunt foarte bune), sau daca nu ai indreapta-l cu peria si foehnul insa nu e acelasi efect. Foloseste fixativ, ca sa reziste mai mult si ai grija sa nu iti umezesti parul, ca altfel se onduleaza.

De asemenea, o coafeza mi-a spus ca exista un fel de permanent pentru a mentine parul drept, insa ca e destul de scump si ca trebuie sa te duci periodic sa iti aplice acea substanta, pe masura ce parul creste. Si ca dauneaza parului. Ti-am zis ca sa stii, dar eu zic sa nu incerci.

| adrianaioanated a răspuns:

Vezi aici http://ofashion.cabanova.com/indreapta-parul-usor.html
O sa fi multumita

Sper sa te ajute

| aandreutsaa a răspuns:

Dupa ce iti faci baie dai cu un pieptan dar nu perie si cu fionul funda?

| InjectabilTerror a răspuns:

Sunt cam proaste placile alea din seturi cu "de toate". Mai bine iti iei una simpla, mai scumpa dar nu se compara! Nu regreti ca ai dat un ban pe ea De la Remington sunt cred ca cele mai bune.

Mai poti folosi samponul de la Gliss-Asia straight impreuna cu balsamul de par+tratamentul+ masca de par Sunt foarte bune! Le-am avut si eu si chiar iti lasa parul drept

Baftă.

| AnkuEmil a răspuns:

Trebuie sa-l usuci foarte bine cu feonul sa nu mai fie deloc ud big grin

| mikuka a răspuns:

Poti dupa ce faci baie sa iei un pieptan drept si...in timp cel usuci poti ii dai cu pieptenu