| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma spal cu sapun nivea pe fata ma va ajuta cu ceva?
Pentru ca am cosuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

SAPUNUL NU E PENTRU FATA. Da, sunt unele facute special, dar mai bine folosesti un gel de curatare si separat un tratament.

| Donsavas a răspuns:

Eu nu prea ma spalam asa des pe fata si ce crezi? aveam? Raspunsul o sa te surprinda,probabil, da NU aveam.
Daca esti la pubertate, sa stii de pe acum ca daca te alimentezi cu chipsuri si coca cola vei ramane cu cosuri. Mai apoi, hormonii pe care nu ii elimini din organism, iti pot face probleme asa ca...da-i drumul! Nu prea des, ce e in exces strica. Sanatate!

| Donsavas a răspuns (pentru Donsavas):

A da si...nu strica sa iei suplimente de zinc si sa consumi mai des masline, somon, ceva, un aliment bogat in vitamina E!

| CuriousStuff a răspuns:

Da, normal ca o sa te ajute, teoretic, daca ai putea sa-ti mentii mereu fata curata nu ai face cosuri deloc.

| Clorox a răspuns:

Daca te speli in fiecare zi nu cred ca o sa mai ai probleme, doar daca esti la pubertate sau ceva de genul happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Săpun de toaletă - pH : 9.0 – 10.0
sursa : https://ro.wikipedia.org/wiki/PH

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii. Pielea are un pH de 5, 5. ( aceasta este o valoare universala - pH-ul depinde mult de tipul de ten )

Iti recomand sa folosesti balea med waschgel, este un gel foarte bland, bine formulat, nu contine iritanti, nu iti usuca tenul, curata eficient si lasa pielea fina dupa uscarea ei fara acel efect de parca te-ar strange pielea. Il gasesti in DM si costa 10 lei.
http://2.bp.blogspot.com/......144524.jpg

| KanezuY a răspuns:

Nu te va ajuta cu nimic, trebuie sa astepti pana la 18 ani sa scapi de acnee.

| Petrovic a răspuns:

Recomand sapunul cu sulf.

| Denisa09Ax a răspuns:

Deepinde de piele.
Poti folosi zinerit.