| moniiq a întrebat:

Cum este bine? Sa dormim cu sau fara perna?

Răspuns Câştigător
| Coco_3708 a răspuns:

Pentru coloana este mult mai bine sa dormi fara perna... pentru comoditatea ta banuiesc ca pe perna

6 răspunsuri:
| Analy a răspuns:

Cum te simti tu mai bine.

| annonnimus a răspuns:

Din punct de vedere medical fara perna dar nu cred ca respecta multi oameni treaba asta. Eu am scolioza dar refuz sa dorm fara perna, desi medicul mi-a interzis nu ma pot odihni daca nu am perna.

| deea_5313 a răspuns:

Fara perna dar totusi daca nu reusesti cumparati perna ortopedica

| Aesir a răspuns:

O sa fie mai dreapta coloana ta daca o sa dormi fara perna happy

| Izza_4461 a răspuns:

Perna pe care dormim trebuie sa fie tare, mica si joasa. Cei care pot dormi fara perna ar trebui sa-si puna sub gat un prosop rulat. Perna tare ajuta la mentinerea in buna stare a septului nazal. Septul nazal este responsabil pentru echilibrul fiziologic in functionarea tuturor organelor. Respiratia usoara prin ambele pan si ale nasului este foarte importanta pentru functionarea corecta a organismului. Pe langa acest aspect, aerul este incalzit, curatat si dezinfectat cand trece prin nas.

Cand dormim pe perne moi, mari si inalte, coloana vertebrala se indoaie, astfel incat respiratia prin nas devine dificila si incepem sa respiram pe gura. Acest lucru este periculos pentru sanatate, pentru ca tot felul de germeni pot patrunde astfel in caile respiratorii.
Racelile frecvente, bolile de gat si bronsitele sunt efectele dormitului pe perne inalte si moi.

| sa1ti2raspund a răspuns:

De preferabil din cate am auzit este mai bine sa dormi fara perna. Acest lucru ajuta la coloana de a o tine dreapta. Daca doresti sa-i faci un bine coloanei talehappy exista perne speciale.big grin Din partea mea-ti doresc Sanatate!