| lll0veee a întrebat:

Cum imi pot deschide tenul la culoare? Tenul meu fiind de culoare masliniu, oarecum palid, nu este o culoare urata, insa vreau sa ma vopsesc blonda si nu mi-ar sta prea bine. De preferat niste metode naturale, care pot fi vizibile in maxim 1 an.

Răspuns Câştigător
| vanessa1075 a răspuns:

Din cate stiu eu nu exista metode naturale de ati deschide nuanta pielii. Metodele chirurgicale dau uneori roade dar si acele sunt riscante ( vezi cazul Michael Jackson).
Oricum uite aici cateva retete care s-ar putea sa dea rezultate:
Pasta din coaja de portocala si lapte: Uscati coaja de portocala si o pisati pana devine pulbere. Apoi o amestecati cu o cantitate de lapte suficienta ca sa devina pasta. Intideti aceasta pasta pe fata sau oricare alta parte a corpului pe care o doriti mai deschisa la culoare. Tineti pasta 15-20 de minute, dupa care o puteti spala. Pasta din coaja de portocala poate fi folosita cu succes pentru albirea pielii sensibile.

Pulpa de tomate: Rosiile sunt folosite des si cu succes pentru albirea pielii. Puteti folosi pasta de tomate simpla, aplicand-o pe fata si asteptand sa se usuce, dupa care o spalati cu apa rece. Aceasta pasta protejeaza pielea sensibila si poate fi folosita in fiecare zi.

Iaurtul: Pentru o piele foarte sensibila cea mai buna metoda e albirea cu iaurt. Aplicati-l pe piele si lasati-l sa actioneze 15 minute, dupa care il puteti clati. Il puteti folosi in fiecare zi, pentru ca va face pielea frumoasa si protejata.

Sucul de lamaie: Acesta da rezultate imediate. Stoarceti o lamaie si aplicati sucul pe piele, il lasati sa actioneze 10 minute, dupa care puteti sa il spalati. Dupa ce va curatati pielea, folositi o crema hidrantanta, pentru ca lamaia are tendinta de a usca pielea.

Castravetele: Acesta este unul dintre cele mai cunoscute si mai eficiente metode de a albi orice tip de piele. La sucul obtinut dintr-un castravete mai adaugati cateva picatri de apa. Aplicati acest suc pe piele si spalati-l dupa 10 minute. Folosit regulat, sucul de castravete va ofera o stralucire garantata.

Faina de ovaz: O reteta un pic mai complexa, dar cu efect garantat, este aceasta: doua linguri de faina de ovaz, o lingura de iaurt, doua lingurite de suc de lamaie si o lingurita de ulei de masline. Puteti sa-i modificati consistenta cu putina apa. Aplicati amestecul pe piele si lasati-o sa se usuce, apoi il puteti spala, aplicand la sfarsit o crema hidratanta.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista crema snow white milky pack dar nu o sa o gasesti pe nici un site roman, trebuie comandata de pe site-urile straine. Poti sa folosesti si un fond de ten mai deschis.