| wursten a întrebat:

Cum iti formezi personalitatea, stilul, in conditiile in care mai toti adolescentii se iau unii dupa altii? Cum iti pastrezi originalitatea?

2 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Simplu, ieșind din tipar, fiind tu însuți, devenind persoana care îți dorești tu să devii. Un sfat bun ar fi să nu te lași influențat de părerile celorlalți, ca să fii original trebuie să îți formezi propriile păreri, de asemenea ceea ce spune lumea nu te definește pe tine, aici s-ar potrivi proverbul: "Câinii latră, ursul trece", ei pot să se umple de invidie și să comenteze pe la spatele tău tot ce le trece prin cap, însă tu vezi-ți de viața ta, de scopurile și obiectivele tale, așa vei avea succes. Ca să te dezvolți ca persoană îți recomand să citești cât mai mult, să îți dezvolți o cultură generală peste medie, e o metodă bună de a fi original și de a iesi în evidență față de restul mediocrității. Citește cărți de dezvoltare personală și atribuie-ți acele lucruri, te vor forma ca om. Fii îndrăzneț, ambițios, determinat, nu e exclusă nici varianta în care îți folosești imaginația să creezi ceva nou, o carte, un trend, o poezie, orice lucru care te face diferit de restul mulțimii. Nu trăii cu regrete, fă tot ce îți dorești și învață din greșeli, corectează-te și perfecționează-te. Fii tu însuți și vei fi perfect.

| SiA31 a răspuns:

E greu să găsești un echilibru între ceea ce îți dorești să fii și ceea ce vrea societatea să fii.
Cred că cel mai ușor mod prin a-ți păstra originalitatea este să găsești ceva ce te face unic și să îi dai voie să te reprezinte happy.
Chiar dacă asta te va face să pari un ciudat în ochii celor din jurul tău. Până la urmă cine hotărăște ce este normalul și obișnuitul?!
Orice extra față de ceea ce ei numesc normal sau obișnuit, e unicitatea ta.