| justifyme a întrebat:

Cum pot sa imi fac o crema din petale de trandafiri dar sa o pot face fara ajutorul aragazului?

1 răspuns:
| viky71988 a răspuns:

Crema trebuie sa contina grasime pentru hidratare si fara ajutorul aragazului nu o poti face.o sa iti dau si o reteta
Ingrediente pentru crema cu petale de trandafir:100 g osanza, 100 g petale de trandafir rosii, 25 g ceara de albine, 1 pahar cu tarate de grau, 100 g vin alb, 3 linguri lapte proaspat, 10 g tinctura de benzoe. Osanza se taie bucatele si se pune la topit intr-un vas smaltuit. Aproape de topire se adauga laptele si se continua fierberea (cateva clocote). Se strecoara prin tifon. Vinul cu taratele se fierb separat pana scade la jumatate, apoi se strecoara prin tifon.

Dupa 48 de ore se amesteca pe baia de apa osanza cu vinul, se adauga petalele de trandafir si se amesteca pana la racire. Se strecoara si se adauga tinctura de benzoe pentru conservare. Crema cu petale de trandafir homemade este indicata tenurilor excesiv de uscate.