| Anonim5084689 a întrebat:

Cum pot sa-mi fac pielea mai fina, sa nu mai fie cu aspect de coaja de portocala. Ceva creme sau pastile din farmacii va rog daca stiti. App sunt baiathappy

9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Intreaba un dermatolog, nu folosi orice crema, poate fi inutilă.

| Yuoia a răspuns:

Coaja de portocala (in piele) se formeaza daca esti prea gras. Slabeste!

| Sunshine123 a răspuns:

Eu îți recomand să încerci produse profesionale cum sunt cele de la La Roche Posay, deși sunt fată mi-am achiziționat crema Cicaplast Mains de la LRP și e incredibilă, nu numai că îți face pielea fină dar îți și crează o barieră protectoare a pielii.

| Anonim5084689 explică (pentru Sunshine123):

Mersi

| Anonim5084689 explică (pentru Sunshine123):

Dar crema aia e pentru maini..sau merge si pentru ten?

| Sunshine123 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Pai Cicaplast Mains e doar pentru maini dar exista o gama variată din care poti alege pentru ten.

| Andra9pk a răspuns:

Cand spui aspect de "coaja de portocala" te referi la celulita?
Daca da,sa stii ca nu exista creme sau pastile care sa te scape de ea. Celulita in sine e o boala. Si nici cu masaj nu se duce,cum promit saloanele.
Poti doar sa ai grija la alimentatie,la retentia de apa si sa faci miscare(sala daca vrei)
Daca ai gresit scriind si nu te referi la celulita, dar vrei sa ai pielea mai fina, incepe prin a-ti exfolia pielea, sa scapi de celulele moarte (cu scrub/exfoliant, zat de cafea sau chiar zahar/malai) si hideateaza bine pielea si bea apa.

| Anonim5084689 explică (pentru Andra9pk):

Nu la celulita... La aspectul tenului care nu mai este asa fina si pori sau marit

| Laura48 a răspuns:

Nu cunosc vreun baiat care sa le fi folosit, dar pot sa iti recomand cateva idei.
Pielea cu coaja de portocala (cum spunea si cealalta utilizatoare) = zona in care se formeaza celulita. E important sa cunosti cum functioneaza asta si ce inseamna. Sunt depozite de grasime/toxine pe o anumita zona.
Pentru a scapa de ele, ar fi indicat sa te cam uiti la ce anume mananci, la ce fel de viata ai (daca esti mai sedentar sau ai o activitate moderata). Poti sa nu te ingrasi ca doar stai (sa spunem, lucrezi la calculator cateva ore pe zi. sau stai la scoala, stai pe scaun si acasa = asta inseamna sa fii sedentar, activitate redusa).
Un alt aspect important: masajul in zona respectiva. Depinde unde este localizata pielea cu acest aspect. Daca e pe posterior, se maseaza in sensul acelor de ceasornic, in cerc. Daca e pe picioare/coapse, prin miscari lungi de sus in jos.
Solutia e urmatoarea: alimentatie cu mai multe fructe, mai sanatoasa, mai putin fast food si mancare cu multe calorii + sport/miscare (poti sa faci si exercitii acasa, cum ar fi zumba, de ce nu? sau chiar exercitii pentru zonele cu problema asta) + masaj. in principiu, daca lucrezi zona cu probleme, faci masaj in fiecare seara, sau la doua zile + folosesti o crema = vei vedea rezultate in doua saptamani, chiar vizibile in max o luna.
problema e ca, daca in general mananci prost si faci putina activitate, vor aparea depuneri de felul asta din nou.
Ce iti recomand cu drag, ca si produse folosite de mine pentru care garantez ca sunt super faine:
1. Nivea Good Bye Cellulite - sub forma de crema gel. Contine l-carnitina. L-carnitina e produsa si de corp si ajuta la arderea grasimilor. Tocmai de aceea, aceasta crema este eficienta. In general, cam toate cremele nu contin asa ceva, ci doar cafeina - extras de cafea sau extras de ceai verde. Problema e ca se gaseste greu in Ro, singurul loc unde am mai gasit-o e Carrefour. Pretul este pe masura : undeva peste 50 lei. Dar, chiar am prins o emisiune teve in care se testau astfel de creme pe 100 femei, iar crema asta era pe primul loc :-)
Pentru restul corpului, ca pielea sa fie fina si sa aiba un aspect frumos, poti sa folosesti cam orice lapte de corp. Insa, preferatul meu este uleiul de corp de la Cosmetic Plant de relaxare, cu ulei de lavanda. Este mai eficient daca il folosesti dupa dus, dar se poate folosi si pe pielea uscata. Miroase placut, nu are un miros puternic. Acesta e mai usor de gasit, este si prin magazine cu produse naturiste, dar si in magazine cu produse de genul, nu e o raritate :-)
NU recomand pastile, sub nicio forma.
Mai degraba sport, daca ai ceva kg in plus; schimbare de alimentatie; activitate mai multa.