| kinderdoll a întrebat:

Cum pot sa slabesc intr-un timp scurt? [ fara pastile ] va rog sad e urgent.

Răspuns Câştigător
| Anailyn a răspuns:

Pai, fa mult sport, mananca dimineata si la pranz, dupa ora 6 numai, fara paine(sau in cantitate mica) fa abdomene, exercitii pentru corp, consuma multe lichide si lasa dulciurile si mancarurile grase...tot ce tam spus a fost un rezumat, dar daca vrei ceva mai detaliat poftim :
DIETA CRONO

Numita si Dieta dupa ceas, aceasta dieta va garanteaza pierderea a 5 – 7 kilograme in 2 saptamani, respectand in acelasi timp principiile unei alimentatii sanatoase si echilibrate, fara a va cauza senzatia de foame atat de chinuitoare ce poate aparea in timpul unui regim de slabire.
Va propunem o varianta tipica de meniu pe baza careia iti poti diversifica planul nutritional pe parcursul unei saptamani de dieta. Desi pare ciudat, micul dejun trebuie sa fie bogat in alimente cu continut crescut de lipide. Acesta evita senzatia de oboseala care apare de obicei cu cateva ore inaintea pranzului.
MIC DEJUN:
20 grame de unt. Ceai sau cafea, fara lapte sau zahar.
70 grame de paine (contine zaharuri lente care sunt un excelent carburant pentru organism).
100 grame de branza la alegere (poti varia cat de mult doresti, este permis consumul oricarui tip de branzeturi).
De evitat: alimentele care contin zaharuri rapide (produse de patiserie, cereale cu adaos de zahar).
Pranzul va fi bazat pe proteine animale si carbohidrati, nefiind insa foarte consistent, pentru a nu-ti produce senzatia de oboseala si de somn.
PRANZ:
Orez, paste sau cartofi pregatiti in abur.
Orice tip de carne la alegere. Cantitatea acesteia o veti stabili adaugand 100 la inaltimea dumneavoastra exprimata in centimetri. De exemplu, pentru o persoana care are 170 cm, cantitatea ideala de carne este 270 g (170 + 100).
De evitat: aperitivele de orice fel, deserturile (produsele pe baza de zaharuri), lactatele si painea.
In timpul serii, se diminueaza productia de enzime si procesele digestive scad in intensitate. Felurile de mancare trebuie sa fie foarte lejere, uneori daca reusiti sa sariti peste aceasta masa din zi, este excelent!
CINA:
Peste sau fructe de mare.
O portie de legume gratinate sau pregatite la abur.
Carne slaba, cu 40 de grame mai putin decat inaltimea ta exprimata in centimetri. Astfel, pentru o persoana ce masoara 170 cm, cantitatea de carne recomandata va fi de 130 g (170 – 40).
De evitat: lactatele, produsele pe baza de zaharuri si alcoolul.
Dieta Crono are la baza principiul conform caruia organismul nostru asimileaza in mod diferit alimentele, in functie de ora din zi la care acestea au fost consumate.

DIETA MAYO
Denumita si Dieta cu ou, aceasta cura de slabire isi are originea dupa Clinica de nutritie Mayo din SUA. Este un program care nu urmareste doar inlaturarea inesteticelor "pernite" de grasime, realizand ceva cu mult mai important; o data ce este eliberat de impuritati, tesutul conjunctiv (existent pretutindeni in organism) redevine elastic.
Dieta Mayo dureaza 14 zile si este o dieta severa, foarte restrictiva si saraca in calorii (intre 800 si 1000 de calorii pe zi). Pentru persoanele care doresc sa slabeasca prin modificarea metabolismului, nutritionistii americani recomanda ca regimul de 2 saptamani sa fie respectat cu strictete, fara nici o abatere (nici macar o bomboana, o guma de mestecat sau un pahar cu bere).
LUNI:
Mic dejun: O ceasca de cafea sau ceai + 1 cub de zahar.
Pranz: 2 oua fierte (tari), 1 rosie, 300 g spanac fiert.
Cina: 200 g friptura de vita, salata verde cu ulei si lamaie.
MARTI:
Mic dejun: O ceasca de cafea sau ceai + 1 cub de zahar si un biscuit.
Pranz: 250 g sunca si o cutie de iaurt natural.
Cina: 200 g friptura de vaca, salata verde cu ulei si lamaie.
MIERCURI:
Mic dejun: O ceasca de cafea + 1 cub de zahar si o felie de paine prajita.
Pranz: 2 oua fierte (tari), 1 felie de sunca si salata.
Cina: Supa de zarzavat, fara carne, branza de vaci slaba si un fruct proaspat.
JOI:
Mic dejun: O ceasca de cafea sau ceai + 1 cub de zahar si un biscuit.
Pranz: 1 ou fiert (tare), morcovi, rosii, 50 g cascaval.
Cina: Un bol de salata de fructe fara zahar sau 1 iaurt.
VINERI:
Mic dejun: 1 morcov ras si rosii cu suc de lamaie.
Pranz: 250 g peste slab fiert cu lamaie si o rosie.
Cina: 200 g friptura de vita cu o telina rasa.
SAMBATA:
Mic dejun: O ceasca de cafea sau ceai + 1 cub de zahar.
Pranz: 1/2 pui la cuptor cu salata verde si lamaie.
Cina: 2 oua fierte (tari), un bol de morcovi rasi si 1 rosie.
DUMINICA:
Mic dejun: O ceasca de cafea sau ceai + 1 cub de zahar si un biscuit.
Pranz: 2 oua fierte (tari), o telina fiarta si un fruct proaspat.
Cina: Tot ce doriti in limita a 300 g, fara dulciuri, fara paine sau alcool.
Daca nu se respecta dieta cu strictete mai mult de 6 zile, aceasta trebuie intrerupta si reluata doar dupa 3 luni. Nerespectarea dietei inainte de 6 zile impune intreruperea sa, si reluarea dupa cel putin 6 luni. In Dieta Mayo este important sa consumi cat mai multe lichide, daca se poate numai apa plata.

72 Comments »
RETETE DE SLABIT EFICIENTE

Regim de slabit: Retete de slabit
RETETE DE SLABIT EFICIENTE

Cu ajutorul acestei Diete eficiente se vor pierde 3 – 4 kg pe saptamana. Este bogata in proteine, grabeste arderea grasimilor si schimbarea metabolismului.
Daca va este foame beti cel putin 2 litri de apa pe zi.
Ziua 1:
Dimineata: o cana cafea + o felie paine prajita
Pranz: un ou fiert (tare) +1 fruct + 1 iaurt
Cina: 200 g piept pui la gratar + o salata verde taiata marunt,peste care se stoarce o jumatate de lamiae + o lingurita ulei de masline
Ziua 2:
Dimineata: o cana ceai (cu o lingurita miere) + o felie paine prajita
Pranz: 150 grame branza de vaci (dulce)
Cina: un fruct
Ziua 3:
Dimineata: o cafea
Pranz: un ou fier (tare) + o felie paine prajita
Cina: 200 grame peste fiert in aburi, peste care se stoarce zeama de lamaie, se serveste cu o garniture de legume fierte (200 g la alegere)
Ziua 4:
Dimineata: o cana ceai (cu o lingurita miere) + o felie paine prajita
Pranz: 1 iaurt + 150 grame cartofi fierti peste care se presara patrunjel dupa gust
Cina: o salata de legume proaspete + o jumatate lamiae + o lingurita ulei de masline
Ziua 5:
Dimineata: o cafea
Pranz: un ou fiert (tare) + o felie paine prajita
Cina: 200 g carne de vita la gratar + o salata verde taiata marunt,peste care se stoarce o jumatate de lamiae + o lingurita ulei de masline
Ziua 6:
Dimineata: o cana ceai (cu o lingurita miere) + o felie paine prajita
Pranz: 150 grame branza de vaci (dulce)
Cina: 1 fruct
Ziua 7:
Dimineata:o cafea
Pranz: un ou fiert (tare) + o felie paine prajita + un fruct
Cina: 200 grame gratar (la alegere) + o salata verde taiata marunt,peste care se stoarce o jumatate de lamiae + o lingurita ulei de masline
Fructele si legumele le puteti inlocui dupa preferinta cu cele de mai jos, considerate "alimente cu calorii negative":
Ananas, Andiva, Ardei iute, Broccoli, Capsuni, Castravete, Ceapa, Cicoare, Conopida, Fasole verde, Grapefruit, Gulie, Lamaie, Lubenita, Mango, Mar, Morcovi, Papaya, Piersica, Portocala, Ridichi, Sfecla, Spanac, , Sparanghel, Tei, Telina, Usturoi, Varza verde, Zmeura.

DIETA DE SLABIT RAPIDA

Aceasta Dieta de slabit rapida se recomanda a se tine de catre persoanele care vor sa slabeasca rapid intr-un interval scurt de timp si cu rezultate vizibile inca din primele zile. Daca se respecta regimul puteti slabi pana la 7 kilograme in 7 zile.
DIMINEATA:
Suc de grapefruit rosu + Suc de lamaie – Un pahar (150 g)
sau
Un biscuit cu ovaz + Cafea (neindulcita) – O ceasca (100 g)
PRANZ:
Un ou fiert + Un iaurt natural mic
Somon la cuptor sau Pui la cuptor + O rosie
Suc de grapefruit rosu – Un pahar (200 g)
SEARA:
O felie de paine toast + O felie de cascaval
Salata de rosii si Salata verde cu Lamaie (de preferat necondimentata)
Suc de grapefruit rosu + Suc de lamaie – Un pahar (250 g)
Daca in timpul dietei aveti o senzatie de foame mare puteti consuma un glamaie si grapefruit rosu sau sucul acestora.
Inainte de cina sunt recomandate minim 30 de minute de exercitii fizice.
In timpul acestei diete nu consumati dulciuri sau alcool.

RETETE DE SLABIT DE POST

Aceasta Dieta de post se bazeaza pe un consum de produse naturale, care mentin tonusul organismului. Se tine timp de 3 sau 6 zile, interval in care puteti slabi 1 kg pe zi.
MIC DEJUN:
O ceasca de ceai sau de cafea fara zahar.
2 felii de paine toast.
Un iaurt dietetic (din soia) si 50 g branza dietetica.
PRANZ:
O portie mica de orez (usor condimentat).
O portie de legume fierte sau crude, peste care se toarna suc de tomate si apoi se adauga verdeata sau branza dietetica.
CINA:
O portie de ciorba de legume (fara cartofi).
Un iaurt din soia sau un pachetel de branza dietetica.
Un fruct prospat (fara banane).
Pe tot parcursul regimului, beti 2 – 3 litri de apa zilnic, pentru a elimina toxinele si a va diminua pofta de mancare.
Incercati sa aveti o activitate fizica sustinuta in toate aceste zile.
DIETA DE SLABIT CU CARTOFI

Dieta cu cartofi se bazeaza pe cel mai popular aliment la romani. Cura de slabit se tine timp de 14 zile, timp in care aveti nevoie de 10 kilograme de cartofi.
In primele 2 zile se va consuma cate 1 kg de cartofi pe zi, la pranz si seara cu branza de vaci, verdeata si ceapa verde. Restul de 8 kilograme se vor consuma in restul zilelor.
MIC DEJUN:
2 felii de paine uscata, 1 lingura de branza de vaci si 1 banana.
1 felie de paine din seminte cu unt, carne de vita la conserva, 2 rosii si ceapa verde.
PRANZ:
1 portie supa de cartofi.
250 grame de cartofi cu branza de vaci si verdeata.
100 grame de fructe proaspete.
CINA:
150 grame de cartofi si 1 ceapa tocate marunt, se prajesc timp de 5 minute. Dupa ce se iau de pe foc se consuma cu sunca si 1 rosie.
150 de grame de cartofi, se fierb si se feliaza; 100 de grame de peste se prajeste in putin ulei. Ambele se servesc cu salata, morcov, castravete si un dressing la alegere.
O data la 2 zile un meniu diferit: Cartofi la cuptor cu peste. Cand se racesc se taie pe lung si se scobesc. O ceapa tocata, o lingura mare de ton cu mustar si cartofii scobiti, se amesteca si apoi se umplu cartofii si se toarna smantana deasupra. Se lasa 20 de minute la cuptor.

15 Comments »
CURA DE SLABIRE ACTIVA

Regim de slabit: Cura de slabire activa
CURA DE SLABIRE ACTIVA

Aceasta dieta va asigura necesarul zilnic de proteine astfel incat nu veti avea senzatia de foame sau lesin.
Nu sunt admise dulciurile sau sucurile (de orice natura) si nici fast-food-ul.
Combinata cu exercitii fizice zilnice (nu este necesara deplasarea la sala) va garanteaza 3 kg in minus pe saptamana, precum si schimbarea metabolismului.
Incercati sa reduceti numarul de grasimi prin achizitionarea unui aparat de tip
steam-gourmet (aparat cu aburi) la care va puteti prepara carne si legume fara aport de grasimi.
ZIUA 1:
Mic dejun: 2 felii toast cu branza (de oaie/vaca) sau mezel, o cana ceai cu indulcitor sau miere.
Gustare: un mar, portocala sau banana.
Pranz: salata (varza sau verde) si gratar pui. Se mananca intai salata si apoi dupa 5-10 minute gratarul.
Gustare: un mar sau o portocala.
Cina: un iaurt cu o felie de toast.
ZIUA 2:
Mic dejun: 2 felii de toast cu branza (de oaie sau vaca) sau mezel, o cana ceai cu indulcitor sau miere.
Gustare: un mar, portocala sau banana.
Pranz: orez si gratar pui (intai se mananca orezul si apoi dupa 5-10 minute gratarul).
Gustare: o portocala.
Cina: o salata de varza.
ZIUA 3:
Mic dejun: 2 felii de toast cu branza (de oaie sau vaca) sau mezel, o cana ceai cu indulcitor sau miere.
Gustare: un mar, portocala sau banana.
Pranz: conopida fiarta (si sarata dupa gust cu o bucatica de unt) si gratar de pui. Se mananca intai conopida si apoi dupa 5-10 minute gratarul.
Gustare: un mar.
Cina: un iaurt.
ZIUA 4:
Mic dejun: un ou fiert cu o felie de toast, o cana de ceai cu indulcitor sau miere.
Gustare: un mar, portocala sau banana.
Pranz: un copanel de pui la gratar si o salata de varza. Intai se mananca salata si apoi copanelul.
Gustare: o portocala.
Cina: un iaurt.
ZIUA 5,6 si 7 se repeta ZIUA 1.
Aveti in vedere ca aceasta Dieta activa ajuta si la detoxifierea organismului.

Cura de slabire activa
Aceasta dieta va asigura necesarul zilnic de proteine astfel incat nu veti avea senzatia de foame sau lesin.
Nu sunt admise dulciurile sau sucurile (de orice natura) si nici fast-food-ul.

Combinata cu exercitii fizice zilnice (nu este necesara deplasarea la sala) va garanteaza 3 kg in minus pe saptamana, precum si schimbarea metabolismului.
Incercati sa reduceti numarul de grasimi prin achizitionarea unui aparat de tip
steam-gourmet (aparat cu aburi) la care va puteti prepara carne si legume fara aport de grasimi.
ZIUA 1:
Mic dejun: 2 felii toast cu branza (de oaie/vaca) sau mezel, o cana ceai cu indulcitor sau miere.
Gustare: un mar, portocala sau banana.
Pranz: salata (varza sau verde) si gratar pui. Se mananca intai salata si apoi dupa 5-10 minute gratarul.
Gustare: un mar sau o portocala.
Cina: un iaurt cu o felie de toast.

ZIUA 2:
Mic dejun: 2 felii de toast cu branza (de oaie sau vaca) sau mezel, o cana ceai cu indulcitor sau miere.
Gustare: un mar, portocala sau banana.
Pranz: orez si gratar pui (intai se mananca orezul si apoi dupa 5-10 minute gratarul).
Gustare: o portocala.
Cina: o salata de varza.

ZIUA 3:
Mic dejun: 2 felii de toast cu branza (de oaie sau vaca) sau mezel, o cana ceai cu indulcitor sau miere.
Gustare: un mar, portocala sau banana.
Pranz: conopida fiarta (si sarata dupa gust cu o bucatica de unt) si gratar de pui. Se mananca intai conopida si apoi dupa 5-10 minute gratarul.
Gustare: un mar.
Cina: un iaurt.

ZIUA 4:
Mic dejun: un ou fiert cu o felie de toast, o cana de ceai cu indulcitor sau miere.
Gustare: un mar, portocala sau banana.
Pranz: un copanel de pui la gratar si o salata de varza. Intai se mananca salata si apoi copanelul.
Gustare: o portocala.
Cina: un iaurt.

ZIUA 5,6 si 7 se repeta ZIUA 1.
Aceasta dieta ajuta si la detoxifierea organismului.

7 răspunsuri:
| Chris88 a răspuns:

Ce prostii...
fata mea e simplu: DACA, si subliniez, DACA vrei sa slabesti, sunt necesare doar doua chestii: mananci putin spre deloc si alergi cat poti de mult. Fara fandoseli, regimuri, pastile si diete.

| LadyGA a răspuns:

Buna! imagineaza-ti ca dietele astea rapide, le tii degeaba. pentru ca, dupa ce o sa termini dieta, tu o sa revii la greutatea de dinainte sau si mai rau, o sa pui mai mult. nu cred ca tu o sa te poti infometa mereu, nu o sa poti tine regimul mereu. incearca sa mananci cat mai satatos, si ia asta ca pe un stil de viata, apoi sportul si apa conteaza enorm. mananca mai putin si arzi mai mult. bafta! happy

| nooooc a răspuns:

Multa miscare, putine grasimi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facand mult sport, daca vrei si sa te mentii.

| Wwwhatever a răspuns:

Liposuctie.

| Rennessme a răspuns:

Am si eu aceas problema ca tine si eu vreau sa slabasc si am reusit in 2 saptamini 5 kg asa:
1:manaci cant te trezesti ceva carne da fra paine si legume\fructe
2:nu mananci dupa ara 18:00
3:faci zilnic sport( alerci 15 min pe zi; 150 abdomen in fiecare seara)
4: eviti painea

| mikaiakoni a răspuns:

Am intrat si eu pe multe siteuri s ma informez, cred ca e in zadar cu dietele, aici psihologic trebuie ca cineva sa influenteze negativ asupra nutritie. cred ca asta e si solutia.
daca tii dieta nimic folos din asta.ca vei trece la cantitatea care ai avut-o ce va fi si mai rau.asia ca mai bine lasa. cu timpul va fi totul ok)