| Hermaniona a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri, dar fara sa reapara?
funda!

Răspuns Câştigător
| Andrree a răspuns:

Du-te la dermatolog, toată lumea îţi zice asta, eu am fost la dermatolog de vr-o 3 sau 4 ori până acum şi îmi dă aceleaşi produse farmaceutice deşi problemele mele s-au mai agravat: skinoren, zynerit şi roaccutane(cred că ai auzit şi tu de ele). Am înţeles că roaccutane este destul de bun, eu mai am şi acum acasă 3 cutii, nu am apucat să le iau pentru că iau nişte pastile pentru probleme renale şi nu vreau să apară cine ştie ce reacţii negative, pentru că în cazul în care nu ştiai, roaccutane are cel mai mare prospect şi o mulţime de reacţii negative! Te sperii dacă îl citeşti, mama s-a speriat. De asemenea am înţeles că o fată s-a sinucis după ce a luat roaccutane, scrie şi pe prospect că poate provoca depresie, dar totuşi. :O
În fine, m-am cam lungit, ideea e: du-te la dermatolog şi poate nu vei avea "norocul" meu de a nimeri un dermatolog dezinteresat. De asemenea cunosc o mulţime de remedii băbeşti citite pe internet dar nici-unul nu cred ca te va scăpa de coşuri pentru totdeauna ci doar temporar. Îţi poţi face şi nişte analize dacă problemele sunt grave, spre exemplu o verişoară de-a mea şi-a făcut analizele şi a descoperit că are o infecţie în sânge pentru care se tratează acum. Acneea cred că e problema cea mai gravă cu, care se confruntă majoritatea adolescenţilor şi nu numai. Eu m-am resemnat, pe faţă mai ascund cu fond de ten ce reuşesc, iar în privinţa celor de pe spate şi mâini, port întotdeauna bluze şi rochiţe cu mâneci. sigh Sper ca tu să fii mai norocoasă în privinţa dermatologului. Te pup

| Hermaniona explică (pentru Andrree):

Merci de ajutor, meriti funda dar am fost la dermatolog si mi-a zis sa folosesc zynerit si nu a functionat.
Oricum, nu am decat 3-4 cosuri numai ca sunt vizibile
De obicei le ascund cu un corector de la avon care zice ca le face sa dispara

| Andrree a răspuns (pentru Hermaniona):

Înseamnă că şi tu ai nimerit tot un dermatolog dezinteresat. Mergi la un cabinet particular dacă simţi nevoia, plăteşti mai mult dar ştii o treabă. Eu intenţionez să merg dar nu foarte curând pentru că nu am bugetul necesar. sigh Eu aveam şi un ritual zilnic, deşi nu a făcut minuni asupra tenului meu, mă demachiam cu un lapte demachiant de la oriflame după care mă dădeam cu un tonic pe faţă şi la sfârşit mă dădeam cu o cremă de la farmec pe faţă care era pentru ten mixt dar pe care din păcate nu am mai găsit-o în supermarket şi acum mă dau cu una de la nivea. Dacă eşti dispusă să îţi cumperi un produs farmaceutic fără reţetă, adică fără reducere, cumpără-ţi skinoren gel, e mult mai bun decât zynerit, usucă, coşurile şi mai diminuează şi cicatricile(în caz că ai), costă în jur de 50 lei. Mie acum mi s-a terminat dar nici nu îmi mai cumpăr până nu mă duc la dermatolog. Mersi pentru fundă şi sper că te-am ajutat, dacă mai ai întrebări îmi poţi răspunde la comentariu sau îmi poţi lăsa un p.m. Te pup

8 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Pai ca sa scapi de ele iti recomand sa te duci la farmacie si sa intrebi farmacista ce crema antiacneeica iti recomanda, apoi sa te speli pe fata de 2 ori pe zi si sa folosesti acea crema dupa. Dupa ce ti-au trecut, este usor de mentinut cu o igiena buna.happy

| LarissaMouse a răspuns:

Buna! Ei bine nu prea sunt solutii pentru asta.Cosurile apar mereu din diferite motive. Sfatul meu este sa iti hidratezi tenul si sa il cureti.Sau poti merge la farmacie si poti cere o solutie care sa te scape de ele.Nu cred ca e bine sa comanzi produse din reviste sau de pe internet, pentru ca nu stii ce efect au. Dar oricate solutii ai incerca, ele vor continua sa apara. Poate vor aparea mai putine, dar vor aparea.Nu ai ce sa faci cu ele sad Uite un mic sfat:bea foarte multa apa.Asa vei fi mereu hidratata iar tenul tau se va simti mai bine.Succes!

| Lionsgate a răspuns:

Te speli bine pe fata iei 1-2 aspirine le zdrobesti pui unpic de apa fai asa o pasta, si pui pe fata lesi pana se intareste 5 min, si te speli iar. SAu fooseste Zinerit 35 lei e foarte bun il gasesti in farmaci.

| cristiandumea98 a răspuns:

Daca ai foarte multe si pe o suprafata mare, consulta un dermatolog, daca te confrunti cu acnee vulgara vei face un tratament injectabil si asa o sa scapi de ele definitiv. totusi vor mai aparea dar nu atat de multe

| Danny_Purici_1999 a răspuns:

Am trei metode:Cind iei piersica si strici simburele cind e verde are o bobita lichida, sparge-o si intindeo pe unde ai cosuri, a doua pune o lingura in congelator 20 minute si dupa aceasta tine-o pe fata cel putin 2 minute intr-un loc si dupa unde mai ai cosuri si asta se repeta la fiecare 2 ore si a treia e tot asa ca cu lingura doar ca ei un cub de gheata! sper sa te ajutat