| SandutzaRebeja a întrebat:

Cum sa scap de cosuri...dar sa nu reapara si sa am un ten hidratat? (numai nu cremuri)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mihaelutzamy a răspuns:

Foloseste zynerit.e o solutie.caut-o in farmacii.O sa fii multumita. funda?

| Azµre a răspuns (pentru mihaelutzamy):

Numai recomandați Zynerit-ul, anumitor persoane le provoacă reacții alergice. Cel mai bine vede un medic până la tratament. Și numai cereți funde!

| mihaelutzamy a răspuns (pentru Azµre):

Vai...ce sa-ti zic.laughing

| Azµre a răspuns (pentru mihaelutzamy):

Un adevăr. Nu crezi interesează-te, dacă merge la tine nu înseamnă că merge și la alții. Nu văd ce e de răs, este un sfat.

| Azµre a răspuns:

De dermatolog ai auzit?
Te duci la medic pentru un tratament compatibil tenului tău decât să-ți dai cu dumnezeu știe ce creme de pe piață care să îl strice mai rău.
Pentru coșuri poți da cu tinctură de propolis sau cu aloe vera.

| SandutzaRebeja explică (pentru Azµre):

Eu am accentuat ca numai NU cremuri... vreau recete naturale...dar de dermatolog am auzit dar ce prescrie e doar cheltuiala de bani in zadar

| Azµre a răspuns (pentru SandutzaRebeja):

Depinde de medicul termatolog, iar cea mai bună cremă chiar dacă ai zis că nu vrei, este crema de gălbenele asta ca să nu ți se mai crape pielea. Iar pentru coșuri tinctura de care ți-am spus happy
Acum depinde de tine, e bine să vezi un dermatolog nu toți sunt la fel! Nu e vorba de rețete e vorba că dacă ei îți greșesc rețeata și tu ai o reacție alergică tot ei o repară dar dacă tu iei din auzite și te trezești dumnezeu știe cu ce pe piele îți mai convine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înainte să adopţi orice remediu este indicat să te prezinţi la un medic dermatolog/endocrinolog pentru investigaţii.
Probabil te confrunţi cu o formă uşoară a acneei, iar primul pas este să menţii o igienă foarte bună şi să nu foloseşti produse foarte exfoliante pe zona respectivă pentru a nu agrava situaţia. Foloseşte un prosop de corp care este doar al tău ( nu-l împarţi cu ceilalţi membrii ai familiei) şi usucă-ţi corpul prin tapotare şi în niciun caz prin frecare. Poţi folosi măşti pe bază de argilă pentru zonele cu probleme, aplicaţii topice ( strict pe coş) cu alcool camforat şi unguente/creme/loţiuni dermatologice: Zynerit, Skinoren, Retin-A, Smooderm. Unele persoane sunt foarte încântate de unguentul de uz veterinar Mibazon, îl poţi încerca. Nu expune zonele cu acnee la soare decât după aplicarea în prealabil a unei creme cu factor de protecţie solară ( şi mai ales dacă foloseşti produse dermatologice care sunt fotosensibilizante- de tipul Retin-A). Poţi încerca tratamente la domiciliu cu Bioptron.
Cu siguranţă însă cele mai bune sfaturi ţi le oferă un medic specialist.
Succes!
Te pup!

| GEEK a răspuns:

Hallu. :]

Am avut aceeaşi problemă,dacă te uiţi printre întrebările adresate de mine, vei vedea că am întrebat şi eu. happy

Şti ce am făcut? Nimic. Le-am lăsat aşa, şi au mai trecut. Şi să nu se vadă, le-am acoperit cu un fond de ten anti-coşuri. happy

Pa, pa. :]