| discObooM a întrebat:

Cum se scapa de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fefenaș a răspuns:

Pregatesteti un ceai de musetel si pune-l pe fata (dar sa fie curata) cat mai des, dupa ce ai pus ceaiul unge cosurile cu putina miere si lasa mierea sa patrunda in piele cel putin 6 minute. Inca o reteta este sa pui zeama de lamaie.Si sa o lasi cel putin 19 minute.O sa simti o mancarime, dar tu trebuie sa o suporti daca iti doresti sa scapi de cosuri. O zi cu lumina sa ai!

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei la ora actuală. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi cîţi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON. Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele pentru cicatrici, rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara)! Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Dar cel mai bine ar fi să consulţi şi un dermatolog.
Succes! Numai bine.

| mymed a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la un dermatolog.
http://www.mymed.ro/tratament-acnee-cosuri.html

| danielaxyz a răspuns:

Cu crema de la plafar, SPIRULIN