| TeoPekka a întrebat:

Cum pot scapa de cosurile si punctele negre care imi apar din ce in ce mai des?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru punctele negre stoarce o lămâie şi aplică sucul pe faţă, lasă-l să se usuce 5 minute şi apoi clăteşte-te cu apă rece. Lămâia are efect antibacterian, prevenind în acest mod infectarea pielii după îndepărtarea punctelor negre.
Cat despre acnee: poate fi combătută sau prevenită şi cu ajutorul unor tratamente naturale pregătite chiar la tine acasă. În primul rând, uleiurile esenţiale sunt extrem de benefice: uleiul de levănţică, de cuişoare, de arbore de ceai. Si laptele de capra este bun amestecat cu nucşoară trebuie aplicat pe zona cu coşuri, prin tamponare. Un produs ce poate fi folosit zilnic, cu efecte pozitive asupra tenului şi împotriva coşurilor, este săpunul cu sulf. Coaja de portocală, lămâia, usturoiul, castravetele sau sucul de coriandru şi mentă sunt alte tratamente naturiste pentru zonele afectate de acnee.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Band 2 L de lichide zilnic, fara sucuri din comert si renuntand la dulciuri
+ iti cureti dimineata si seara tenul cu un gel de curatare chiar daca nu te machiezi.

| Pool77 a răspuns:

Bla bla, ceai de levantica, lamaie bla bla.
Daca n-as fi trecut prin asa ceva nu spuneam nimic.
Mie mi-au aparut cosurile de prin clasa a 6-a cred, pur si simplu nu am ce sa fac cu ele.
Arata oribil, intr-adevar, insa nu am ce sa le fac.
Cred ca am dat peste 1000lei pe toate tratamentele/analizele/consultarile si inca tot acolo sunt.
Ori unde am fost, mi s-a recomandat altceva, ba ca asta-i bun, ba ca asta te ajuta cu siguranta, cacaturi facute acasa etc.
Nu spun ca pe unii nu i-ar fi ajutat, insa pe mine deloc.
De un an cred, nu mai aplic absolut nimic pe ten, situatia s-a remediat, insa nu de tot. Mai am cosuri, in special in zona guri, pe barba, si mai am una doua pe nas.
Am zile si zile, sunt zile cand tenul meu este foarte foarte ok, fara pete rosii, si am zile cand tenul meu arata ca naiba si practic n-am chef nici sa ies din casa.
Daca n-as fi fost peste tot, si n-as fi dat atatia bani, n-as fi zis nimic.
Dar asa, mai bine stau cu ele, decat sa arunc banii pe geam, si sa nu se intample nimic.
Inainte, sa vina persoanele din anii 80, da am avut si relatii sexuale, cam de toate, si nici alea nu au ajutat. Imi pare, insa nu cred ca te va ajuta orice.

| AndCat26 a răspuns:

Poti,daca mergi la un dermatolog si iti da el un tratament exact pentru tipurile tale de cosuri.