| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma dau cu oja si sa nu se mai ciobeasca la marginea unghiei? E vreo tehnica? Mie nu-mi iese...

6 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Ca sa ti iasa bine, incearca sa nu ti dai un strat prea gros, insa te sfatuiesc sa folosesti o oja cu vitamine...

| JustMeFlory a răspuns:

Da'te cu un strat de oja, lasa oja sa se usuce(1 min)dupa care aplica un strat de lac de unghii, asa culoarea va rezista mai mult!

auran
| auran a răspuns:

Poate nu folosesti oja mai de calitate sau te dai in strat prea gros si, in general cele mate (in special cele de culoare neagra, albastra - sar mai repede)

| me_6767 a răspuns:

Foloseste o oja de calitate si un strat subtire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da un strat subtire lasa-l sa se usuce iar apoi date inca o data tot cu un strat subtire iar apoi aplica un strat de lac transparent

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De regulă, este indicat să foloseşti pentru unghiile tale ojă care nu conţine acetonă. Înainte de a aplica oja colorată însă, e musai să-ţi protejezi unghiile cu un strat de lac transparent.

Când vrei să-ţi cumperi o ojă, imaginează-ţi ce culoare ar da mai bine pe unghiile tale şi ţine cont de faptul că vopseaua arată diferit pe unghii, faţă de culoarea prezentată în poza de pe sticluţă.

E important să verifici fluiditatea ojei – dacă nu cade nicio picătură de vopsea de pe periuţă în cinci secunde, oja e prea vâscoasă. Rezultatul va fi că o vei aplica mai greu pe unghii şi se va coji mai repede. În cazul acesta, mai bine las-o în magazin, necumpărată.

Trebuie să fii atentă şi la periuţa din sticla de ojă: aceasta trebuie să aibă perii drepţi, lungi şi cât mai elastici.

Truc: Ojele care au biluţe incorporate în vopsea, pentru a o omogeniza, sunt mult mai bune decât cele simple. Atunci când agiţi sticluţa, biluţele ajută să se amestece bine oja şi astfel, vei obţine o culoare uniformă pe unghii.