| bb_7189 a întrebat:

Cum sa ma machiez la scoala, avand in cedere ca sunt clasa a10 si as vrea sa ies putin in evidenta prin machiaj dar sa nu fie prea strident, ca doar e pentru scoalabig grin

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Subliniaza putin genele si poate un luciu de buze. De obicei scoala e dimineata si nu vrei sa apari acolo ca o sorcova, doar nu esti pitipoanca. In clasa a 10-a nici macar n-ar trebui sa te gandesti la asa ceva, poate doar ocazional si seara. Trebuie sa lasi tenul sa respire si sa primeasca lumina, altfel risti sa-l imbatranesti cu toate chimicalele.

11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mascara negru sau albastru(daca ai ochii albastrii), contur la fel si gloss culoare naturala! Fara pudra, fara fond de ten, fara fard de pleoape.

| viatadecacatt a răspuns:

Pff, eu ma machiez aproape identic :http://caleidoscop.files.wordpress.com/2009/10/ochi-negru-3.jpg i fiecare zi.si sunt in clasa a 8a

| candycarrie a răspuns:

Eu de obicei la liceu ma dau cu fond de ten, imi fac si bujori, si ma dau si cu fard de pleoape si ro, e;, dar daca vrei machiaj discret iti ajunge doar un pic de fond de ten, rimel, si eventual un strat subtire de gloss (un pic roz sau chiar transparent) iti da alta infatisare si daca te machiezi putin, o sa arati mai fresh.

| letitblue a răspuns:

Buna big grin paii, thinking un fond de ten, nuanta cea mai apropiata de a ta, blush, rimel big grin creion de ochi (sus) si un ruj pal big grin

| bb_7189 explică:

Multumesc! Chiar o sa va urmez sfaturile

| mhmaddie a răspuns:

In primul rand, daca ai anumite imperfectiuni pe fata (pete, cosuri, cearcane) trebuie sa le corectezi cu un corector (crema, baton, depinde de preferintele tale). Daca pielea ta nu are o culoare uniforma poti folosi o pudra minerala (fondul de ten si pudra compacta pot incarca tenul). Pentru a arata fresh, poti pune putin blush (fard de obraz) intr-o nuanta de roz-piersicuta, arata foarte natural si dragut. Pentru ochi foloseste rimel, si un creion/tus negru aproape de linia genelor in partea superioara, pentru a contura ochii. Pe buze este suficient un gloss intr-o nuanta naturala.

| sofia_kiss a răspuns:

Te poti da doar cu rimel sau cu un machiaj in noanta naturala asa nu vei fi machiata strident.eu asa faceam. pup

| MalinaH a răspuns:

Incearca machiajul ochi de pisica cu un luciu de buze de culoarea pielii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata bine .simplu.vei iesi in evidenta mereu si oriunde, nu numai la scoala. da de ce te machiezi? in clasa a 10-a? ce ai de ascuns? cearcane? riduri?

| abcdefghij a răspuns:

Buna! sper sa te ajut. la capitolul ochicall mereion de ochi negru(pentru evidentierea genelor)
-rimel
si la capitolul buze nelipsitul lips gloss(noante naturale de roz)