| RoseAndBiia a întrebat:

Cum sa scap de cosuri. Am multime de cosuri pe fata. Inainte mi-am dat si cu mibazon,zynerit am luat si antibiotic SI NU S-A CUNOSCUT NIMIC AU DISPARUT DOAR FOARTE PUTIN. De o saptamana imi dau cu pasta de dinti pe cosuri doar le-a uscat putin dar tot sunt prezente pe fata. De ieri imi dau cu zeama de lamaie seara si las pana dimineata urmatoare. Si ghiciti acum parca au aparut mai mult si sunt mult mai rosii ( si cica se mai zicea ca lamaia ajuta la ten, oh da sigur ) CUM SA MA SCAP DE COSURI

7 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Cateva sfaturi aici

http://deearockon.blogspot.ro/2014/04/sfaturi-pentru-acnee.html

astept orice intrebare despre acest subiect

| Cronki a răspuns:

O data sau cel mult de doua ori pe saptamana, prepari o masca din doua sau trei aspirine sfarmate in miere de albine ori smantana. Se tine pe fata 15 - 20 minute, apoi te speli si aplici o crema hidratanta sau antirid.

*Nu utiliza aspirina daca ai fata iritata si nici nu depasi numarul de aplicari pe saptamana! De doua ori este suficient. Renunta la farduri deoarece ele astupa porii. Cu cat utilizezi mai mult fardul pentru a ascunde cosurile cu atat mai multe cosuri vei avea. Cauza si efect!

| kar1GaNNN a răspuns:

In primul rand, trebuie o igiena stricta. si nu trebuie umblat cu mainile pe fata, e chiar recomandat sa nu se atinga deloc fata, pentru ca pe maini sunt cei mai multi microbi. iti recomand si un lapte demachiant de la CLAS, cu migdale dulci si gabenele, de folosit dimineata si seara. trebuie sa renunti la tot ce contine cofeina si menta! Altii recomanda produsele Dermogent, sau Revitol Acnezine. In nici un caz produse magice de la Avon, Oriflame, Vichy sau altele chatterbox Oricum, cea mai importanta e igiena!

| RoseAndBiia explică (pentru kar1GaNNN):

Am ajuns sa ma spal pe fata si de 3 ori pe zi cu apa si sapun si chiar frec mult...cu mainile pe fata incerc sa nu le mai ating desii le ating destul de rar

| LoriLoL a răspuns:

Raspunsul e simplu:nu stii sa-ti ingrijesti tenul! doar la 2 aspecdte as vrea sa ma refer din ce ai scris tu.pasta de dinti are actiune locala asupra cosurilor si are rol de a usca, apoi zeama de lamaie numai zic.probabil tenul tau este f uscat. zeama de lamaie nu se foloseste prea des si doar penttru a sterge tenul nu a lasa pana dimineata in niciun caz. sfatul meu:fa tot posibilul si du-te la cosmetica sa0-ti faca un tratament facial..recomandat o data pe luna iar tenul va arata mult mai bine. efect garantat

| LoriLoL a răspuns:

Te speli de 3 ori pe fata? ok nicio problema dar sper ca folosesti un gel special pentru ten gras.acum tenul tau este agresat din toate partile cu produse de ingrijire(zynerit este f puternic si nu are efecte bune), zeama de lamaie, pasta de dinti, sapun...toate acestea au efect astringent ceea ce distruge ph-ul pielii!

| e36 a răspuns:

Chiar crezi că cu leacuri băbeşti vei rămâne fără coşuri? du-te la un dermatolog specializat. antibioticile se dau doar la recomandarea medicului dermatolog, în special la acnee. nu mai căuta tu pe net tot felul de soluţii. de ce s-a inventat dermatologul?