| Denianonim a întrebat:

Cum să se îmbrace o fată de 13 ani la școală?
Ce telefon să aibă?

14 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Imbraca-te decent, cum trebuie sa se si imbrace o fata de 13 ani. Daca ai o regula la scoala in privinta imbracamintii, urmeaz-o. Esti inca prea mica sa iti pese cat de stramti iti sunt blugii si cat de rupta si "sexy" ar trebui sa fie o haina. Nici nu mai aducem vorba de machiaj sau suvite.

Cat despre telefon, recomand sa nu iti iei ultimul "racnet" cu tine la scoala, daca tii la el, cred ca stii de ce. Ia-ti unul modest, care nu atrage prea multa atentie.

| Denianonim explică (pentru Speed99):

Pe bune

| Denianonim explică (pentru Speed99):

Întrebarea era pentru o prietenă care are 13 ani si merge la o școală nouă. E cam exagerat. 9 din 10 poartă blugi care se mulează perfect (dintre care și eu) și mă machiez din clasa a 5 a și am ombre hair și multe șuvițe roșii. Am telefon Huawei p9 adică ultimul apărut. Mersi pentru răspuns dar nu înțeleg de ce nu ai putea purta haine rupte și blugi strâmţi la școală pentru că toți poartă

| Speed99 a răspuns (pentru Denianonim):

"nu înțeleg de ce nu ai putea purta haine rupte și blugi strâmţi la școală pentru că toți poartă" - mentalitatea asta de turma de oi v-au distrus generatia.

De ce nu e in regula sa porti haine rupte si blugi mulati la scoala? Pentru ca e SCOALA, nu e club de noapte. Si atat timp cat este o institutie a statului ar trebui sa te imbraci cum iti cere, si cum e de bun simt, mai presus de toate.

Cand te inregistrezi la o scoala privata, nu am ce comenta, dar atata timp cat la scolile publice sunt niste reguli de urmarit, ar fi bine sa le urmaresti.

Am avut si eu in clasa a 8-a doar fete de genul asta la scoala, si s-a ajuns la un moment dat ca gardianul, un om de peste 40 de ani, sa flirteze cu ele, si nu numai in viata reala, ci si pe WhatsApp si Facebook. Cine stie ce poze a trimis fosila aia la niste fete de maxim 15 ani. Si cel mai ironic lucru e ca oamenii se intreaba de ce pedofilia e la un "all time high" de vreo 10 ani incoace.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa se imbrace decent, ca pentru un copil cu bun simt: fara chestii mulate, transparente, scurte sau decoltate.
In plus, telefonul nu este un accesoriu obligatoriu la scoala, ca atare, se poate si fara telefon.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa se imbrace ingrijit si decent. Telefon sa aiba unul la care sa tina mult bateria, durabil, si care sa nu iasa in evidenta. Astea sunt alegerile de bun simt si care scad sansele sa patesti diverse. Ca esti sfatuita aici diverse timpenii, partea a doua.

| Denianonim explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce aș putea păți? Am Huawei p9 (ultimul din Huawei)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Denianonim):

1. Imbracaminte mai mult sau mai putin dubioasa - viol/bataie.
2. Telefon mai scump - sanse crescute de tilharie. Cu sau fara violenta, depinde cum ai noroc. P9 e o scula misto si destul de scump, dealtfel. Bine, problema nu e neaparat cu adolescentii cit cu parintii lor imbecili care au impresia ca fac vreo mare smecherie inzestrindu-si progeniturile cu prostii scumpe care nu le aduc absolut nici un avantaj. Nu, avantajul de a fi privit mai "cu admiratie" de gasca cand ai haine de firma sau telefon scump nu e un plus, ci un semn ca nu te afli in gasca potrivita.

| Mihai1810 a răspuns:

Cu haine bineinteles. La ce conteaza telefonul? Un telefon la care sa poate vorbi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fata de 13 ani se poate imbraca frumos si decent la scoala. Cat despre telefon, nu cred ca a impus nimeni vreo marca de telefon pe care ar trebui sa o ai. Totul depinde de preferinte si de bugetul pe care il ai.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Cu haine de culoare inchisa si un telefon care sa incapa in buzunar, ca in timpul orei sa nu il folosesti si pe care sa il poti tine in mana, sa iti faci selfie, sa vada mama ta ca esti la scoala.

| luliluli a răspuns:

Decent. culori neutre, adica bleumarin, alb, negru, gri. Asta daca nu exista o uniforma pe care ar trebui sa o porti.
Poti purta fusta sau pantaloni, e la fel de ok, aici tu stii cel mai bine ce te avantajeaza. Conteaza, bineinteles, si ce orar ai in fiecare zi. In zilele in care ai educatie fizica, cele mai convenabile tinute sunt cele sport. Eu nu ti-as recomanda blugii rupti, chiar daca sunt la moda. Nu mi se par potriviti pentru o tinuta de scoala. Si... in fond, clasicul a fost intotdeauna modern. Si feminin.
Despre telefon... depinde. Depinde in ce clasa esti, daca ai colegi cu fite, etc. Parerea mea este ca un telefon la scoala este potrivit numai in caz de urgenta, cand trebuie sa iei legatura cu parintii. Atat. Facebook-ul e pentru timpul liber, nu pentru la scoala. Asa ca orice telefon functional este bun, si asta numai in situatia in care e absolut necesar sa mergi cu telefonul la scoala.

| AKH404 a răspuns:

Ce întrebări mirifice.

| Anonimaaaa10 a răspuns:

Pai daca esti slabuta iti recomand o pereche de blugi negrii rupti in genunchi si un tricou cu un scris in engleza de preferat culori inchise (daca esti mai serioasa ) si o pereche de tenisi albi.
Daca esti mai plinuta blugii mai larguti rupti cu un hanorac deschis la culoare(gri, roz) si niste adidasi merg ok.
Telefon un Samsung este ok.
Fundita? :*