| spaimaspaima a întrebat:

Cum scap de cosuri mai repede? Am auzit ca e bine sa iti faci masca cu drojdie ii adevarat?

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Si eu am fost la fel ca tine, am incercat totul pe pielea mea fara sa stiu ce tip de acnee am, si mai rau am facut, mi-au iesit mult mai multe.
Am fost la dermatolog si mi-a dat trtatament in functie de tipul de acnee.
Dimineata, spalat cu sapun de la acne out, dupa spalare cu sapun, folosesc o crema care se da doar pe cos tot de la acne out, apoi seara spalat cu tot ca sapun, iar seara cu o solutie de la acne out ( pun cateva picatuti pe o discheta demachianta), apoi aplic o crema de la bioderma sebium hydra ( dupa ce ma spal pe fata, am senzatia de strangere a fetei si de usturime), si crede-ma ca crema asta face minuni, iti face o piele ca de belusi, e superba. Plus, ca am pastile bio-seleniu + zinc 15 zile ( 3 luni). Si momentan dupa 1 luna, nu mai am cosuri, am doar petele ramase care mi-a recomandat sa fac un peeling facial pentru indepartare lor, dar inca mai am tratament, pe 14 am programare la dermatolog si cred ca si atunci o sa imi fac peelingul.
Deci, sfatul meu e sa te duci la un dermatolog, sa vada ce tip de acnee ai si sa iti dea tratamentul adecvat, nu are rost iti incarci tenul cu tot felulul de creme si masti daca nu stii care este cauza si tipul.
Inafara de dermatolog, trebuie sa ai si o igiena foarte buna, spalat zinic pe fata dimineata si seara, plus un mod de viata sanatos, adica mancare sanatoasa, fara prea multe prejeli, dulciuri, grasime, deoarece suntem ceea ce mancam.

| paulthegame a răspuns:

Cauti miere din aia buna si iti faci o masca cu miere de albine

| andrei690 a răspuns:

Eu, ca sa scap de cosuri, seara inainte de culcare ma manjesc cu saliva pe fata :*. functioneaza iti garantez! -saliva are in componenta ceva antibacterian sau poti folosi gelul cu aloe vera de la Forever-si acesta functioneaza super bine
E alegerea ta laughing

| alinutza0408 a răspuns:

In liceu am scapat de cosuri cu drojdie de bere dar nu doar masca, trebuie si sa o consumi cam jumatate de cubulet pe zi pe stomacul gol, de asemenea am incercat si cu argila:pui argila intr-un pahar cu apa si o lasi peste noapte iar dimineata strecori si bei pe stomacul gol.In doua saptamani s-au redus la jumatate iar in aproape doua luni am scapat de cosuri, sunt 9 ani de atunci si nu am mai avut probleme.
Este posibil totusi ca acneea sa apara pe fondul unui dereglaj hormonal si atunci trebuie sa mergi la endocrinolog

| Martina5555 a răspuns:

Depinde,si eu am,toti avem, de la chimicale vin si cand nu te speli pe fata sau cand pui mainile pe fata :( Daca ai harbuz, zema de harbuz e buna, e buna si impotriva frigului.Ti-as sugera sa nu mai pui mainile pe fata sa -ti faci tot felul de masti, bune. Daca vrei sa iti faci citeste,, http://www.ziare.com/articole/masca+pentru+cosuri '' succes
Fundita? :))