| bibitza a întrebat:

Cum scap de punctele negre? Eu nu am avut probleme cu tenul pana acum... dar de o luna iau pastile pentru ca sunt racita rau si mi-au aparut puncte negre...cica apar din cauza ficatului...imi puteti spune si mie ce sa fac ca sa scap de ele? Mersi frum :*

Răspuns Câştigător
| JustMeFlory a răspuns:

Si eu am probleme, am incercat fff multe creme, naturiste cu tot felul de ingrediente, nimic nu a functionat! Iti recomand sa te duci la un salon de infrumusetare, au creme speciale si aparate pentru punctele negre, este destul de dureros tratamentul dar meritawinking

22 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu am auzit de la bunica mea ca pentru puncte negre este foarte buna rosia.happy Imediat dupa ce iti cureti tenul aplici o felie de rosie in zonele in care vrei sa scapi de puncte negre.happy
Sper sa functioneze.Succes!winking

| JustMeFlory a răspuns:

Atunci incearca sa iti faci o infuzie cu ceai de mustel(stai aprox 15 min), dupa care spala-te bine pe maini, si infasora-ti degetele cu care vei incerca sa iti storci punctele negre cu o batistuta curata, si treci la treaba! Va fi dureros si nu te asigur ca vei scapa de ele...macar incearca!happy

| Sara2 a răspuns:

Garnier pure gel de curatare eu cu el am scapat de puncte negre... face un ten supertrebuie sa masezi bine ca e abraziv

| Cryss a răspuns:

Eu folosesc solutia de la clearasil si am scapat de multe puncte negre big grin. Nasul imi arata mult mai bine acum happy, inainte asa nu imi placea cum arata ca aveam multe puncte negre.

| bibitza explică:

Am auzit ca degeaba te duci la saloane pentru punctele negre...in afara de faptul ca ti le stoarce, ca iti umfla nasul si ca nu mai poti iesi din casa 2-3 zile pana trec umflaturile nu rezolvi nimic...si mai costa si vreo 700 de mii o sedinta. Eu nu am folosit pana acum nici un fel de crema pentru ca am tenul f sensibil si nu am vrut sa dau in altceva...eu una nu folosesc nici un fel de crema pentru fata (rar imi mai dau cu Nivea)... iar daca imi apare cate un cosulet in perioada aceea big grin...imi dau cu lotiune de ras de la prietenul meu si a doua zi nici nu se mai vede. big grin

| bibitza explică:

O sa incerc >big grin

| bibitza explică:

Era tata langa mine cand am citit raspunsurile voastre si mi-a zis sa imi fac o salata de castraveti cu rosii in loc de otet sa pun clearasil si ceai de musetel si sa bag nasu' impreuna cu o jumatate de mamaliga in ''salata'' si sigur voi scapa de punctele negre laughing... oricum va multumesc... o sa le incerc pe toate, dar pe rand. big grin

| mary_9593 a răspuns:

Si eu am avut o groaza de puncte negre pe nas.
blushing
Acum insa au inceput sa imi dispara deoarece am inceput sa folosesc castravetele :d... ma curat prima data cu o crema pentru indepartarea impuritatilor si dupa aceea imi dau pe nas blushing [unde am eu punctele negre laughing] cu o feliuta de castravete :d. Sa stii ca functioneaza big grin. Succes :*

| giulya85 a răspuns:

E un gel de curatare in profunzime care este si pentru puncte negre, e de la Garnier si este foarte bun. Si nici nu e scump.

| BAd-RoMaNcE a răspuns:

Intai de toate trebuie sa folosesti crema si sa iti cureti fata regulat. Eu a spal cu sapun Dove si este foarte bun. Iar daca nu, am mai auzit sa te speli cu ceai de musetel. Incearca-le, una sigur te va scapa de punctele negre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o crema speciala poate ca e cam scumpa dar cica merge, incearca-l!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un medic sa te vada si vezi ce-ti da sa te dai, poate isi are efectul, succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceiasi problema ca si tine, dar eu am doar 11 ani si nu pot sa imi dau cu orice pe fata. Dar incerc sa mi le storc singura de cateva chiar scap. Dar poti sa incerci si cu castraveti sau rosie dupa ce te-ai spalat bine pe fata.Succes si fata bine repede!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu incerc sa scap de punctele negre dar nu gasesc nici o solutie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am probleme cu tenul si nu gasesc nici o solutie impotriva punctelor negre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum scap de puncte negre?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa iti dai cu coaja de la pepenele rosu pe cosuri. Pt. mine a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folositi Retin-A numai dupa un consult la un dermatolog bun! eu aveam secretie de sebum ff putermica si cosuri pe fata.La un moment dat am vazut ca secretia se manifesta si pe spate, nu suportam sa pun mana si sa simt ca si cum as fi fost data cu o crema uleioasa.Am zis sa ma dau eu de capul meu cu mult laudata Retin-A pe fata si pe spate ca sa mi le usuce si sa nu imi para altele.Am citit prospectul cum ca in primele 2 saptamani apr si mai multe cosuri(ceva d egenul cum ca ar scoate la suprafata infectiile d esub pile!) dar apoi se vor usca.Am ramas nenorocita pe viata! Spatele meu este rana deschisa acum, m-am dat decat 5 zile si simteam ca nu mai rezist cu usturimile pe care le aveam,pur si simplu parca eram arsa! Mancarimi la fel,m-am umplut de cosuri pe tot spatele enorm d emulte mici unul lanaga altul rosii si pline d e puroi. Ceea ce eu nu avusesem nic iodata pana acum! Iar fata mi-a uscat-o extraordinar de tare,mi-au aparut descuamari, zone ff rosii si iritatii, eczeme.Am intrerupt acum 2 saptamani acest"taratament" si fata mea nu si-a revenit,ma dau cu creme hidratante dar ma ustura groaznic si acum, nu ma pot demachia nu ma pot da cu fond de ten am pielea crapata iar pe spate am leziuni, ce mai.carne vie! NU VA DATI CU RETIN-A Decat la recomandarea unui ff bun specialist! Eu as zice nici asa pentru ca este mult prea puternica.Eu nu ma asteptam sa patesc asa ceva pentru ca am pielea ff grasa si nu credeam ca mi-o va usac in asa hal.Dar uite ca m-am lamurit.Acum ma dreg cu crema de galbenele, dar daca in cateva zile nu dispar usturimile o sa ma duc la un dermatolog ca nu mai pot suporta.

| iReal96 a răspuns:

Deci fierbe apa intr-o oala si pune peste ea 2-3 plicuri de ceai de musetel
apoi trebuie sa pui fata peste oala si peste cap un prosop
stai asa cam 10-15 cam cat de mult rezisti.
dupa asta puneti pansament pe degete si stoarcele dar ai grija apasa usor si repetat daca apesi tare faci urme...
dupa care dati cu o crema cu ceva ...eu ma dau cu clean and clear...
apoi in fiecare dimineata si seara cand te trezesti spala-ti fata cu apa si dupa daca vrei dai cu clean and clear! sal bafta

| madalina_2793 a răspuns:

Uite un sfat care te va ajuta 100%... spala`te pe fata dimineata si seara cu apa si sapun si te asigur ca vei skpa de cosuri... eu asa fac si crede`ma ca nu am nici un cos :*

| dunarintu a răspuns:

Eu am scapat cu infuzie ceai de galbenele cura timp de o luna baut 2, 3 cani pe zi plus demachiere seara si dimineata

| iulikaaaaa a răspuns:

Pune intr-un bol sau o cana ceva nu conteaza pune lapte si mai mult malai si amesteca si aplici unde ai punctele negre.