| geanyna19 a întrebat:

Cum scap de varfurile despicate fara sa ma tund? Stiti vreo masca pe care o pot prepara sau ceva ce ma ajuta sa scap de varfurile alea arse/despicate? dau fundita pentru cel mai folositor raspunshappy

Răspuns Câştigător
| alexandra033 a răspuns:

Nu exista nici o masca pentru a-ti disparea varfurile despicate.(Du-te si tunde-ti varfurile Geanyna)

Dar poti preveni sa nu ti se mai despice. Daca iti faci parul cu presa ondulatorul feon sau altceva,folosteste un balsam care iti hidrateaza parul,si foloseste ceara de par inainte sa folosesti presa,ondulator etc.

Pentru ati hidrata parul,sa previ matreata,caderea parului, si sa nu ti se mai unga atat de repede, poti folosi masca asta( eu o folosesc si la mine sia facut efectul bine):

3 galbenusuri de ou;
4 lingurite de ulei de masline;
jumatate de lamaie stoarsa.

Amesteci tot si iti aplici pe par,ai grija sa iti dai si la radacina, in tot capul,( Dar inainte sa te speli pe cap!), Stai 10 minute cu masca in par apoi
te speli pe cap normal.

Fa asta o data pe saptamana, si o sa dea roade.

Sper sa reusesti.

Dai fundita?batting eyelashes;*

4 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Da. Eu folosesc un ser protector de la Gerovital si chiar face minuni. Se aplica pe parul umed, mai exact pe varfuri. http://www.google.ro/......tp?/imgres
Iar inainte de a folosi uscatorul sau placa de par foloseste un Ser hidratant termoprotector http://www.icosmetice.ro/......ament.html
Dar cred ca mai bine iti tai din varfuri si apoi foloseste produsele astea.
Bafta!

| CARMENCITA a răspuns:

Trebuie sa tunzi varfurile, adica maxim un cm.Nu ai ce face.Si sa folosesti o masca eventual cu ulei de masline sau alta si un sampon cat mai natural.Ai grija unde te tunzi sa nu te tunda prea mult.Varfuri despicate inseamna cand varful firului de par se bifurca in doua, la varf sunt doua fire.Trebuiesc tunse.Mai citeste pe net de la ce se intampla asta.Se poate si de la perie sau ce folosesti fixativ, spuma, lipsa de vitamine.Stiu despre ce vorbesti. Aveam o prietena care avea varfuri despicate cum zici.Nu trebuie sa te tunzi mult ci cum am zis.Bine ar fi sa gasesti un sampon cat mai natural, din plante si sa nu te vopsesti sau daca o faci ca ai fire albe foloseste o vopsea fara amoniac si cu oxidant slab 3%, adica semipermanenta.Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| barbiedoll23x a răspuns:

Masca de par + balsam. Parul intins odata la 2 saptamani straight face. Spray de par pentru degradare. Parul prins in coada/coc. Sau parul pe bigudiuri. Gasesti pe youtube multe frizuri superbe ce nu cer ajutorul placii sau altor produse :*