| lonely140299 a întrebat:

Cum scapi de coșuri și puncte negre?

5 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

In locul tau, m-as duce la un expert dermatolog. El te poate sfatui cel mai bine. Nu te prosti ascultand pe alti si sa iti spargi cosurile deoarece raman cicatrici destul de urate, daca nu pete sau urme. Eu am mers la dermatolog si tin sa mentionez ca fac un tratament deja de 2 ani si am tenul curat. Deci cel mai bine ar fi sa te duci la medicul de familie si sa ii ceri un bilet de trimitere la dermatologie. Daca iti recomanda el ceva, sa refuzi deoarece nu au specializare in tratarea pielii. Si mie doctorita mi-a zis sa ma curat cu apa si tarate pe fata, dar ghici ce? am facut o iritatie cat desteptaciunea ei de mare. Deci, nu ezita, mergi la un expert si urmeaza un tratament adecvat, nu mai intreba strainii leacuri babesti. happy Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De puncte negre cu exfoliant bha 2% paula's choice si de cosuri cu o crema speciala gen bioderma sebium global. Exfoliantul te ajuta si la cosuri, le vindeca, le ia roseata etc.

Mai multe detalii aici : http://www.paulaschoice.ro/......liant.html

| Assassina a răspuns:

Buna seara! Deci, cosurile vor disparea daca vei folosi masca de argila si castravete.Cauta in magazine argila de baut si iti va da o cutiuta cu bucatele de argila.Ia o bucatica, faramiteaz-o(adica fa-o praf cu ajutorul razatoarei) si adauga zeama de castravete. Amestecale si apoi pune-o pe fata pana se usuca.Din acel moment astepti 20 de minute si clatesti.Ai sa vezi ca o sa ai un ten ca de portelan, mai fin, cosurile nu vor mai iesi in evidenta.Continua sa iti pui masca timp de o saptamana si acestea se vorusca si vor disparea.Pentru punctele negre nu exista leacuri sa scapi de ele, ci doar sa la scoti.Ideea e ca daca ti le storci, raman semne.Am vazut pe net cum fete; le isi puneau lipci(glue) albicios pe fata normal sua isi puneau cu un praf negru dar nu stiu ce era.Practic,actionau ca ceara,dar mai putin dureros, si chiar scapai, asa ca la punctele negre eu zic sa iei vreun tratament la farmacii. Oricum, cum a spus si RoBeRTin321, nu se vad asa tare asa ca eu zic sa nu iti bati capul cu ele. Sper ca te-am ajutat.Seara placuta!

| Superlativ_Frumusete_1985 a răspuns:

Recomand Dr. Brandt, Pores No More, e super bun, e formulat cu alfa și betahidroxi acizi, dioxid de silicon și trandafir, purifică eficient și îndepărtează punctele negre. eu sunt super mulțumită

| RoBeRTin321 a răspuns:

De cosuri scapi daca le spargi, dar mai bine le lasi cateva zile sa se faca mai rosii (sa se coaca se mai zice) si dupa le spargi cu degetele, nu cu acul sau altceva.Si la punctele negre cred ca te referi pe nas, acelea se pot sparge tot cu degetul dar este cam dureros, dar oricum nu se observa foarte mult.