| PrincessConsuela a întrebat:

Cum se curarata argintul?

21 răspunsuri:
| ciucalataaerata a răspuns:

Buna

Eu stiu mai multe metode de curatat bijuteriile din argint:
-intr-un vas cu o lingurita rasa de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aprox 5 min dupa care se clatesc si se pun la zvantat pe un servetel.

- se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet. dupa o jumatate de ore se clatesc cu apa si apoi se sterg cu servet ( de preferabil microfibra sau bumbac)

-sau exista solutia speciala pentru bijuterii.Se pun in acea solutie 5 min., apoi se scot si se clatesc cu apa. Se pun pe un propsop si se lasa sa se scurga de apa. Arata ca scoase atunci din casetuta. Aceasta solutie se gaseste la CELLINI, numai ca nu au tot timpul. Nu este scumpa, dar e grozava!

Sau:

1. Lasa argintul intr-un castronel cu putin bicarbonat timp de o noapte si apoi sterge-l usor. Vei vedea cum se curata si capata stralucire.

2. Cu pasta de dinti fara sa fie folosita apa sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet.

3. Prin fierbere timp de 15 minute cu apa si sare de lamaie.

4. Nu trebuie sa frecati argintul deoarece isi pierde din stralucire. Poate sa fie fiert si cu detergent. Intr-un vas cu o lingurita de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aproximativ 5 minute dupa care se clatesc si se pun la uscat pe un servetel.

5. Argintul se mai curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.

6. Prin stergere usoara cu scrum de tigara.

7.Cu o periuta de dinti veche, sau alt tip de periuta mai moale, se face spuma cu sapunul de casa si cu periuta cu spuma se freaca obiectele din argint. Se pot chiar lasa putin sa stea cu spuma pe ele. Apoi se clatesc cu apa calduta.
tongue
baftabig grin

| noktambul a răspuns:

Cu bicarbonat alimentar (de sodiu); cu pasta de dinti care are bicarbonat in compozitie; cu cenusa de lemn. Dupa ce il "curereti" cu asa ceva, lustruiesti obiectul de argint cu o carpa moale (bumbac sau lana). Succes!

| Anche a răspuns:

Eu, sicer, biguteriile de argint le curat la bijuterie!tongue

| adutzadragutza a răspuns:

Pai se curata cu pasta de dinti cu oricare pasta de dinti nu conteaza.

| LeMotán a răspuns:

Cu scrum de tigara si o bucata de vata sau un tampon de demachiat. Am incercat cam toate metodele si asta e cea mai eficienta.

| marrr a răspuns:

Se curata cu o periuta si pasta de dinti.

| Mo a răspuns:

Poti folosi pasta de dinti...nu stiu sigur daca merge dar asa am auzit. Oricum merita incercat.

| Kqzu97 a răspuns:

Pai incerca pe o carpa moale sa pui scrum, dupa ce freci argintul clatesti cu apa sau mai merge si cu pasta de dintihappy

| Bybanu a răspuns:

Bicarbonat de sodiu

| Beatrice a răspuns:

Cu pasta de dinți.
La mine merge happy

| annaliana a răspuns:

Cu pasta de dinti sau bicarbonat.

| PrincessConsuela explică:

Am incercat cu bicarbonat si nu PREA a mers. De pasta de dinti am auzit, dar nu stiu daca chiar o sa mearga. CainePeVine, inteligent raspuns...

| MimiPopescu a răspuns:

Incearca cu pasta de dinti. Nu are ce sa se intample rau.

| Andree a răspuns:

Buna. poti sa dai cu o periuta de dinti care nu o folosesti si cu pasta de dinti. merge.

| iacobitza a răspuns:

Cu pasta de dinti sau bicarbonat de sodiu cu pasta de dinti iei periuta si freci iar daca vrei cu bicarbonad pui intr-o cana 2 lingurite si le dizolvi in apa si pui argintu acolo si il lasi peste noapte

| CainePeVine a răspuns:

Cu grija sau cu limba laughing

| ZapaciLaa a răspuns:

Otet. Pui acolo ce ai de argint si o lasi o zi. Dupa mai cureti putin cu o periuta.

| Available a răspuns:

Cu pasta de dinti stiu eu dar ai grija daca ai inel sau pandantiv cu pietre ceva e posibil sa cada.
Sper ca te-am ajutat :X

| mary_2630 a răspuns:

cu pasta de dintibig grin sau scrum de tigarabig grin si dupa il clatesti si e ca noubig grin

| Cupcakeeee a răspuns:

Pui obiectul de argint in bicarbonat happy merge super bine.
funda?:*

| ciuflea a răspuns:

Cu o periuta de dinti si cu pasta de dinti asa se curata si aurul!