| Miruna10 a întrebat:

Cum se curata argintul?

Răspuns Câştigător
| cupru a răspuns:

! BUNA!

Eu stiu mai multe metode de curatat bijuteriile din argint:
-intr-un vas cu o lingurita rasa de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se dau la foc mare pana incepe sa fiarba iar apoi se reduce flacara. Se lasa la fiert aprox 5 min dupa care se clatesc si se pun la zvantat pe un servetel.

- se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet. dupa o jumatate de ore se clatesc cu apa si apoi se sterg cu servet ( de preferabil microfibra sau bumbac)

-sau exista solutia speciala pentru bijuterii.Se pun in acea solutie 5 min., apoi se scot si se clatesc cu apa. Se pun pe un propsop si se lasa sa se scurga de apa. Arata ca scoase atunci din casetuta. Aceasta solutie se gaseste la CELLINI, numai ca nu au tot timpul. Nu este scumpa, dar e grozava!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sucuri acidulate de tip cola.

| pufuleata a răspuns:

Cu amoniacwinking

| Cristina98A a răspuns:

Argintul se curata cu pasta de dinti. Freaca cu o periuta obiecrul de argint cu pasta de dinti si e ca nou. E cea mai clasica metoda. Mie mi se pare si cea mai buna deoarece am incercat-o si chiar merge.